Casper Excalibur M.E238FIF-D 23.8 alınır mı?

• Konuyu başlatan canxx
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 32
  • Görüntüleme 2B
Bende zaten malzeme kalitesine dair eleştiri yapmıştım ama bazı arkadaşlar ezbere konuşup size "ghostingli oyunlar" diye dalga geçmiş. Bu işte forumun monitör konularında çokça karşılaşılan bir durum, forumun kendisi adına ben özür diliyorum ürün hakkında böyle komik ve olmayan şeyleri varmış gibi gösteren bu tarz yorum yapan kişiler adına. Üründe IPS panel diye belirtildiği için ghosting olmadığını tahmin ettim ancak mağazada gördüklerimde malzeme kalitesi fason duruyordu, maalesef bu da donanımsal hatalara sebep olabilir diye düşündüm ondan önermiyordum ancak kendimde Casper kullanıcısıyım. Gerçi hala önermiyorum. 🤣
Her neyse bu tarz firmalar kendileri panel üretmedikleri için panele ghosting falan diyerek laf atmak saçma. sRGB gibi renk gamutları da iyiyse size iyi günlerde kullanmanızı dilerim, ghosting yoksa ne güzel genelde çoğu IPS panelde bulunsa da az olur.

Işık sızması önemli değil çünkü oyunlarda ve filmlerde herhangi bir etkisi yok gördüğüm kadarıyla. Sadece siyah ekranda hafif 2-3 yerden sızmalar mevcut bende. Benim merak ettiğim ASUS öneriyorsunuz genelde. O monitörde 60 FPS de herhangi bir ghosting veya hareket bulanılılığı söz konusu mu? Yoksa bu monitördeki gibi en az 120 Hz ve yukarısındamı pürüzsüz onu merak ediyorum. Eğer ASUS 60 FPS'de pürüzsüz oynatıyorsa ASUS alınır. Çünkü bu monitörde 60 FPS de oynamak sıkıntılı. Hikayeli oyunlarda 80 FPS ve üstü; rekabetçi oyunlarda ise 100 FPS ve üstü gerekli gördüğüm kadarıyla. Malum her oyunda 200 fps/hz alabilmek için herhalde 4090 gibi bir kart kazım :). Ben şahsen bu monitörü 4300 TL'den aldım. ASUS'la arasında 300-350 TL gibi fark vardı. Yani fark fazla değildi. 200 Hz diye bunu tercih ettim o zamanlar. Sandım ki Hz yüksek olunca başka bir şeye gerek kalmadan bütün sorunlar giderilecek. Yani yüksek FPS almam gerektiğini bilmiyordum. RX 6400 kartımla hikayeli younlardan 200 FPS almam tabii ki zor. 60 FPS alıyorum fakat 200 hzdeki gibi pürüzsüz değil. Ama çok da kötü değil 60 FPS de de. Oynatıyor yani. Ama insan pürüzsüzlük istiyor. Eğer ASUS Dell gibi monitörler bunu 60 FPS veya 30 FPS de veriyorsa onlar alınır. Yok vermiyorsa yani illaki yüksek Hz /fps almam gerekiyorsa Casper monitör daha mantıklı. Zaten ASUS'ta alsan Dell de alsan Casper da alsan ortalama ömür 10 yıl kadar oluyor. Niye fazla para verilsin ki? 200 Hz almak varken ucuza niye pahalıya 144 haz alalım?

Işık sızması önemli değil çünkü oyunlarda ve filmlerde herhangi bir etkisi yok gördüğüm kadarıyla. Sadece siyah ekranda hafif 2-3 yerden sızmalar mevcut bende. Benim merak ettiğim ASUS öneriyorsunuz genelde. O monitörde 60 FPS de herhangi bir ghosting veya hareket bulanılılığı söz konusu mu? Yoksa bu monitördeki gibi en az 120 Hz ve yukarısındamı pürüzsüz onu merak ediyorum. Eğer ASUS 60 FPS'de pürüzsüz oynatıyorsa ASUS alınır. Çünkü bu monitörde 60 FPS de oynamak sıkıntılı. Hikayeli oyunlarda 80 FPS ve üstü; rekabetçi oyunlarda ise 100 FPS ve üstü gerekli gördüğüm kadarıyla. Malum her oyunda 200 fps/hz alabilmek için herhalde 4090 gibi bir kart kazım :). Ben şahsen bu monitörü 4300 TL'den aldım. ASUS'la arasında 300-350 TL gibi fark vardı. Yani fark fazla değildi. 200 Hz diye bunu tercih ettim o zamanlar. Sandım ki Hz yüksek olunca başka bir şeye gerek kalmadan bütün sorunlar giderilecek. Yani yüksek FPS almam gerektiğini bilmiyordum. RX 6400 kartımla hikayeli younlardan 200 FPS almam tabii ki zor. 60 FPS alıyorum fakat 200 hzdeki gibi pürüzsüz değil. Ama çok da kötü değil 60 FPS de de. Oynatıyor yani. Ama insan pürüzsüzlük istiyor. Eğer ASUS Dell gibi monitörler bunu 60 FPS veya 30 FPS de veriyorsa onlar alınır. Yok vermiyorsa yani illaki yüksek Hz /fps almam gerekiyorsa Casper monitör daha mantıklı. Zaten ASUS'ta alsan Dell de alsan Casper da alsan ortalama ömür 10 yıl kadar oluyor. Niye fazla para verilsin ki? 200 Hz almak varken ucuza niye pahalıya 144 haz alalım?
Asus bütçesine göre en iyi modellerdendir ama siz neden 60 fps ile kullanamadınız anlamadım sorun ney ki ? IPS paneller düşük hz değerlerinde de iyi çalışır aslında.

ASUS bütçesine göre en iyi modellerdendir ama siz neden 60 FPS ile kullanamadınız anlamadım sorun ne ki? IPS paneller düşük Hz değerlerinde de iyi çalışır aslında.

Kullanıyorum mecburen mesela AC serisi 60 FPS'ye sabitli. Fakat hafif hareket bulanıklılığı söz konusu 60 FPS de. Pürüzsüz değil yani. Başka oyunlarda denedim 80 FPS de sorun yok hikayeli oyunlarda. Belki ekran kartından kaynaklıdır. AMD FreeSync kaynaklı olabilir. Sizin RTX 4060 ekran kartınız var. G-Sync oynatabilir belki 60 FPS de bu monitörde.

Geri
Yukarı