Casper Format için Bios Ayarı

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
G

guntoldu

Ziyaretçi
Merhaba casper marka laptopuma format atmak istedim, önceden hazırladığım format cd sini taktım pc ye, yeniden başlattım f2 ile bios menüsüne girdim. Buradan boot sekmesine geldim (daha önce masaüstü bir bilgisayara format atmıştım ordaki gibi bekledim first device : cd rom seç tamamdır) ancak burada boot option 1 yada 2 de hiç bir şekilde dvd rom u göremedim. İnternette çok aradım fakat verilen çözümlerin hiç biri işe yaramadı. Ne yapmalıyım format atabilmek için şimdiden çok teşekkür ederim. (menüyü fotoğraflarla aşağıda belirttim)

1- Advanced:

WZprjN.jpg

2- Security:

B0b93G.jpg

3- Boot :

lyNzlp.jpg

4-
gAYL3L.jpg
Çoğu kişi bu yöntemle format atmış fakat benim bios ekranımda, çözümde bahsedilen seçenekler yok.

Şaptop özellikleri (Sistem üreticisi pegatron corporation, sistem modeli A15) detaylı olarak:

7b1a4L.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Mikail hocam öncelikle yorumunuz için teşekkür ederim. Ayrıca daha yeni üye oldum ve dikkat ederek ,özen göstererek foruma konu açtım, ancak daha ilk mesajımı yazar yazmaz 1.5 günlük ceza aldım. Evet yanlış yapmış olabilirim ama daha yeni üye olduğumu görüp ona göre uygun bir üslupla bir mesaj gönderseniz yeterdi ancak 1.5 gün ceza verince hiçbir şekilde geri dönüş yapamadım aciliyeti olan konum yine başka zamana sarktı. Lütfen biraz daha hassasiyetli olun insanlar buraya bilgi alışverişi yapmak için üye oluyor bu davranışlar iki taraf içinde hoş değil.

Konuma dönersek mikail hocam bios güncellemesi yapmadan, birşeyler yaptım size sormak istedim. Attığım 3.fotoğrafta boot ekranında hard drive bbs priorities kısmına girdim ve disable seçtim daha sonra , boot option 1 resimdeki gibi (SATA: TSST Corp..) olarak kaldı boot option 2 : disabled in bbs order olarak kaldı. Sonra F10 yapıp kaydedip çıktım. Bilgisayar açıldığında " reboot and select proper boot device or ınsert boot media in selected boot device and press a key " dedi , CD takılıydı bu esnada ama hiçbir şekilde format atamadım o ekranda kaldı. Ne yapmalıyım yardımcı olursanız çok sevinirim.

Son olarak ancak bu hale kadar gelebildim format atabilmek için, doğrumudur ?

20150904_1704131111.jpg

Hocam anlıyorum haklısınız. DVD'de hata olabilir. Bios güncelleme ile ilgili ise verdiğiniz linkten okudum ayrı bir araştırma da yaptım ve çok riskli geldi açıkçası. Bunu göze alamam. Dahası benden önce birisi laptoba format attı ve aynı BIOS'du. Acaba başka bir şey yapamam mı BIOS güncellemeden ?

BIOS güncellemesini yapmak istemiyorsanız ve sanıram optik sürücünüzde sıkıntı olabilir ama format atmayı istiyorsanız şayet; Mikail'in de dediği gibi USB ile format atmalısınız. Cd'ye yazdırdığın formatı "rufus" adlı bir program ile en az 8 GB'lık bir USB'ye yazın. USB'yi takın ve boot ayarlarından USB seçimini ilk sıraya yerleştirin. "Save and exit" yapın ve bilgisayar açılırken ill ekranda boot kısayol tuşuna basın. Önünüze gelen seçim ekranında USB'yi seçin ve format başlayacaktır. Kolay gelsin.

Hocam teşekkür ederim yorumunuz için. Usb ile format atmaya çalışırım ancak dediğiniz gibi usb seçeceğim bir seçenek yok bende. Bios ve boot menülerini çekip paylaştım, bir bakın eğer gözden kaçırdığım bir şey varsa düzeltip usb seçeyim format için.

Hocam teşekkür ederim yorumunuz için. Usb ile format atmaya çalışırım ancak dediğiniz gibi usb seçeceğim bir seçenek yok bende. Bios ve boot menülerini çekip paylaştım, bir bakın eğer gözden kaçırdığım bir şey varsa düzeltip usb seçeyim format için.
Dostum, olay anlattığın gibiyse optik sürücünde sıkıntı olabilir ve bazı güncel olmayan BIOS yüzünden CD-DVD ile format atamıyorsun, mecburen ya BIOS güncelleyeceksin, optik sürücünde sorun varsa baktıracaksın ya da USB ile format atacaksın, bunu kesinleştirelim. Şimdi yukarıdaki fotoğrafta gördüğüm kadarıyla "Boot options" 'de bir USB seçeneği yok, evet. Bu seçeneğin olmama sebebi dizüstü bilgisayarınıza takılı USB olmadığından olabilir. İlk önce en az 8 GB'lık bir usb tak. Sonra aynı kısma geri gel ve seçeneğe tıkla, USB seçeneği gelmesi lazım. Şu an da seçim ekranında iki tane boot options var. USB ile beraber orası üç olması gerekiyor. (#1-#2-#3 sırasına göre) Muhtemelen USB seçeneği sona gelecektir. Ortadaki seçeneği ellemeden CD-DVD ile USB seçeneğini yer değiştirin ve USB seçeneği ilk kısma gelsin. Sonra "Save and exit" yapın. Tabi bunları yapmadan önce USB belleğinize "rufus" adlı program ile formatı yazdırmanız gerekiyor. Her neyse, bilgisayarınız yeniden başlarken "var ise" boot kısayoluna basın. Boot kısa yolundan USB seçeneğini seçin, otomatik olarak format başlayacaktır. Boot kısa yolu muhakkak vardır fakat eski BIOS sürümlerinde öyle bi' kısayol yok sanırım. Her neyse boot kısayol tuşunuzu bilmiyorsanız internetten araştırın. Yine bulamadıysanız, zaten biz "Boot options" seçeneğinde USB'yi ilk sıraya aldığımız için ilk onu okuyacaktır ve format başlayacaktır. Kolay gelsin.

Hocam teşekkür ederim zaman ayırıp cevapladığınız için. Bu sırada da işin altından kalkamayınca bilgisayarcıya gittim format attırdım teşekkür ederim tekrar.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı