Casper laptop işlemci yükseltme

turb035

Centipat
Şuan elimde Casper Nirvana NB 15.6 notebook bulunmakta. Sistem özellikleri şu şekilde.

• System Manufacturer: Casper
  • System Model: MB50IA1
  • BIOS: BIOS Version: 1.02.01 (type: BIOS)
  • Processor: Intel(R) Core(TM) i5-2450M CPU @ 2.50GHz (4 CPUs), ~2.5GHz
  • Memory: 8192MB RAM

Laptopumun işlemcisini değiştirmek (yükseltmek) istiyorum.
Yaptığım araştırmalar sonucu şu an kullanmakta olduğum Intel i5 2450M işlemcimin yerine yine 2. Nesil i7 bir işlemci takabileceğimi öğrendim. Aynı anakarta sahip İ7 2670QM ve i7 2610UE işlemcili bir kaç Casper modeli gördüm internette. Ancak bazı kaynaklar pin sayısı uyuştuğu takdirde 3. Nesil işlemci kullanabileceğimi de yazmışlar. Örn: İ7 3610QE işlemci 3. Nesil olmasına rağmen 988 pin kullanıyor.

Laptopumda Sandy Bridge HM65 Çipset mevcut. Socket 988B rPGA destekli.

Intel'in sitesinden aldığım verilere göre;

İ5 2450M işlemci FCBGA1023, PPGA988 soketleri desteklerken,

İ7 2610UE işlemci FCBGA1023 soketleri destekliyor.
İ7 2670QM işlemci FCPGA988 soketleri destekliyor.
İ7 3610QE işlemci 3. Nesil olmasına rağmen FCPGA988 soketleri destekliyor.

Sormak istediğim sorular şu şekilde;

Bu anakarta i5 işlemci yerine i7 işlemci takılabilir mi? (İşlemcim elle sökülebiliyor tırnaklı)

İ5 2450M yerine bu işlemciler uygun mudur?

Sandy Bridge HM65 çipsetin desteklediği herhangi i7 3. Nesil başka bir işlemci takılabilir mi Örn: İ7 3610 gibi? Kendi işlemcim 2. Nesil.

Kendi işlemcim üzerinde HD Graphics 3000 mevcut. 3. Nesil işlemcilerde HD Graphics 4000 mevcut. Bu sorun yaratır mı anakartla uyumsuzluk vs?

Olası bir işlemci değişiminde BİOS güncellemem ve format atmam gerekir mi?

İşlemci değiştirdiğim takdirde ne kadar bir performans artışı yaşarım?

Son düzenleyen: Moderatör:
BGA ve PGA soket destekli tek işlemci yok, aynı işlemcinin 2 versiyonu var, BGA lehimleniyor, PGA çıkartılabiliyor.

TDPsi 45W olan işlemciler daha fazla ısı yayar, sendeki işlemci 35W TDPli olduğundan soğutman yetersiz kalırsa performans alamazsın.
2 çekirdekli ve 35W TDPli 2640M de i5-3230M'e yakın olduğundan para vermeye değmez.

kendi işlemcim i5 2450m yanlız hocam 3230m değil. 2. nesil kullanmaktayım. i7 2670QM işlemciyi 2. el 100 tl civarı bir fiyata buldum. Soğutma olarak problem yaşayacağımı düşünmüyorum soğutmam düzgün olduğu takdirde performans olarak i5 2450m in üzerine çıkarmı i7 2670QM işlemci ? @Siyah Martı

Son düzenleme:
Kıyaslama için 3230M'i belirtmiştim.

Belirttiğin rakama buluyorsan güzel, denenebilir ama ısınma sorunu yaşarsan işlemci fiyatı kadar olmasa da pahalı bir termal macun kullanman gerekebilir ki onun da o durumda kesim çözüm olacağının garantisi yok.

İşkence testinde mevcut işlemcin kaç derecelere çıkıyor diye bakmadıysan bakman iyi olur, çok yüksek sıcaklıklara ulaşıyorsa upgrade sonrası sıkıntı yaşaman kaçınılmaz.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı