Casper minibook ekran sorunu

exponent

Hectopat
Arkadaslar merhaba elimde Casper minibook bilgisayarim var Intel atom islemci ve dahili ekran karti var.
Laptobun dun fanini temizledim ve cihazi normal olarak actim. Bir zaman sonra renkler birbirne karisti resmi asagi ekliyorum.
Renkler karismadan önce video izliyordum renkler karisinca videonun seside gitti. Sonra PC'yi acmaya calistim acildi ama ekrana goruntu gelmedi acilis seside gelmedi aurica HDD depolama isigida yanmadi cihaz biraz soguyunca tekrar acildi ekrana goruntu verdi. Ancak biraz kullaninca yine aynisi oluyor.
Daha evvel de boyle bir sorun olmustu RAM'i degistirince sorun oratadan kalkmisti. Sorunun ekran kartindan olmadigina emini cunku Intel'in dahili ekran karti var icinde ayrica ekrandan goruntu gidince sesde gelmiyor. Sizce sorun nedir?

Dosya Ekleri

• IMG_20191020_152159736_HDR.jpg
    IMG_20191020_152159736_HDR.jpg
    1,6 MB · Görüntüleme: 39
Son düzenleyen: Moderatör:
HDMI veya VGA kablo ile, TV veya herhangi bir görüntü cihazına bağlamayı denediniz mi? Görüntü normal ise ekran arızalı demektir. Aktardığınız ekranda görüntüde aksaklık var ise, GPU veya RAM belleklerden şüphelenebilirsiniz.

Aktardim ordada ayni durum soz konusu, keza ekran arizali olsa ses devam ederdi ancak sesde kesiliyor sonra tekrar acmaya calistigimda cihaz aciliyor ancak ekran simsiyah ve ne acilis sesi geliyor ne kapanis sesi

Isininca goruntunun gidip gelmesi lehimlerde sorun var demek oluyor. Isinmak demek genlesmek demektir. Lehimlerin arasinda zaten milimetreler var. Eger herhangi birinde ciddi bir catlak olustu ise genlesmeden dolayi ya temassizlik oluyor ya da yanindaki baska lehim yerlerine degiyor demektir.
Tabi RAM degistirince sorununuzun cozulmesi lehim teorisini cope atiyor. Tekrar yeni bir RAM ile deneyin. Sorun devam ederse buyuk ihtimal lehim catlagi var.
15946b3a1935c85f1855d08da8bb9523.jpg

Hocam peki mevcut durumda hangi bolgede catlat vardir?
Ilk olarak bu bir tahmin sorun baska bir yerde de olabilir. Mesela kapasitorlerden biri ucmustur yine benzer bir hata olabilir. Sadece en muhtemel olan hatayi yazdim. Catlaklar en cok isinan yerde yani CPU'nun altinda olur.
Solder-Ball1.jpg

Resimde gozuktugu gibi islemcinin altinda bu sekilde lehim toplari vardir ve fabrikasyon surecinde bunlar isitilarak eritilir ve CPU anakarta lehimlenmis olur. Genelde de o toplardan birinde catlak meydana gelir.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı