Casper Nirvana F700 için monitör vs SSD

Faruk T

Centipat
Daha fazla  
Merhaba. Bilgisayarım Casper Nirvana F700. Öğrenciyim. Bir miktar param var. Bilgisayarıma bir güncelleme yapmak istiyorum. Detayları anlatayım;

Eski bir dizüstü bilgisayardan çıkardığım ekranı ikinci monitör olarak kullanabilirim. Bunun aparatı 200-250₺ civarında.
Veyahut da, bilgisayarıma M.2 SSD alabilirim. 128 GB, çok aşırı da hızlı olmayan bir SSD istiyorum. O da 200-250₺ civarında.

Merak ettiyseniz, Casper Nirvana F700 için SSD'li ve SSD'siz versiyonlar mevcuttu.
12 ve 16 GB RAM seçeneği de vardı, bendeki SSD'siz ve 12 GB RAM'li versiyonu.
Bilgisayarımın içini açıp baktım, boş bir M.2 SSD slotu var. Ben de kararsız kaldım. Yan ekran için aparat mı alsam, yoksa M.2 SSD mi?

Bilgisayarımın açılışı çok uzun sürüyor. Niye bilmiyorum. Format sonrası da aynı. Hele ki oyunların yükleme ekranı çok ama çok uzun sürüyor.
Mesela PUBG oynamak için "oyunu aç" tuşuna basıyorum, hiçbir hareketlilik yok, bekle, bekle, acaba tıklamadım mı? Oyun açılıyor, maç arıyorum,
Geliyor, bekliyorum, oyun başlıyor, o da ne? Ölmüşüm! Oyun yüklenirken uçağın sonuna gelmiş, düşmüşüm. Biri de beni öldürmüş. Hay Allah!

Böyle küçük bir ekranda iş yapmak sıkıyor biraz, darlanıyorum. Mesela performans ödevi için araştırma yapıyorum, bir yandan yazarken diğer yandan araştırıyorum.
Ekranın yarısı Chrome, diğer yarısı da libreoffice. Sıkıyor beni. Sadece bununla da kalmıyor. Mesela, ana ekranımdan oyun oynarken arkadaşım mesaj atıyor.
Alt+Tab basıyorum, hem oyunda olan biteni kaçırıyor, hem de inanılmaz yavaş Alt+Tab süresini bekliyorum. Oysa ki ESC tuşuna basıp faremi ikinci ekrana kadar götürüp.
Hızlıca yazımı yazmak ne kadar kolay geliyor.

Evet, durum böyle. Şimdi söyler misiniz bana, M.2 SSD mi alayım, yoksa ikinci monitör iiçin aparat mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam benim fikrimi soracak olursanız tercihinizi M.2 SSD'den yana yapmanız yönünde olacaktır.
İnanın hızlı Windows'da tek ekranda daha hızlı işlem yapabilirsiniz.
HDD'ler günümüzdeki uygulamaları açmakta basit işleri yapmakta zorlanabiliyorlar.
Marka olarak kaliteli bir SSD almanız kafidir. Ucuz alternatifler zaman içinde ilk günkü performanslarını koruyamıyorlar.
İşletim sistemini SSD'ye kurup geri kalan dosyaları HDD'de tutmanız sisteminizden büyük bir yük kaldıracaktır. Kingston ya da Samsung marka SSD'ler tavsiyemdir.

Eğer ekran size daha cazip geliyorsa ikinci laptop ekranını aparat ile bağlamaktan ziyade ikinci el ucuz bir monitör alabilirsiniz bence. 200-300₺ Bandında işinizi kolaylıkla görecek monitörler var.
İş yaptığınız zaman ise hafif bir Linux dağıtımı ile çok hızlı şekilde halledebilirsiniz.

Umarım yardımcı olabilmişimdir :)

Hocam benim fikrimi soracak olursanız tercihinizi M.2 SSD'den yana yapmanız yönünde olacaktır.
İnanın hızlı Windows'da tek ekranda daha hızlı işlem yapabilirsiniz.
HDD'ler günümüzdeki uygulamaları açmakta basit işleri yapmakta zorlanabiliyorlar.
Marka olarak kaliteli bir SSD almanız kafidir. Ucuz alternatifler zaman içinde ilk günkü performanslarını koruyamıyorlar.
İşletim sistemini SSD'ye kurup geri kalan dosyaları HDD'de tutmanız sisteminizden büyük bir yük kaldıracaktır. Kingston ya da Samsung marka SSD'ler tavsiyemdir.

Eğer ekran size daha cazip geliyorsa ikinci laptop ekranını aparat ile bağlamaktan ziyade ikinci el ucuz bir monitör alabilirsiniz bence. 200-300₺ Bandında işinizi kolaylıkla görecek monitörler var.
İş yaptığınız zaman ise hafif bir Linux dağıtımı ile çok hızlı şekilde halledebilirsiniz.

Umarım yardımcı olabilmişimdir :)
Vallahi hocam ben de M.2 SSD'yi düşünüyordum. Şimdi kararımı verdim sayenizde, ama çok pahalı bir SSD almayı düşünmüyorum, hem param yetmez, hem de çok büyük hız arayışında değilim. Çünkü benim bilgisayardaki mevcut HDD kopyala-yapıştır işlemi yaparken 10MB/s hız ile çalışıyor. SSD alında 100MB/s bile olsa benim için şahane bir hız.

Ayrıca, ben böyle elektonik parçalarla falan uğraşmayı, kurcalamayı seviyorum. O aparatı alınca, biraz üstünde uğraşacağım, doğru, kurcalayacağım. Hoşuma gidiyor. Öyle tak-çalıştır olunca basit geliyor. Ayrıca evde canım sıkılıyor. Gidiyorum bozuk HDD'lerin içini açıp parçalarını söküp geri takıyorum. Sarıyor. 🙃

Öneriniz için teşekkür ederim. İnanın çok yardımcı oldunuz.

Yeni konular

Geri
Yukarı