Casper Notebook Windows 10 Kurulumu

Eren Özcan

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba,

Casper CHY 4702 8T45 A-S notebook'uma windows 10 kurmak istiyorum. Windows 7 usb tools ile windows 10'u usb belleğime yazdırdım. Notebook'umun bios ayarlarına girip usb belleğimi en üste gönderiyorum ama notebook usb den açılmıyor. Notebook da yüklü olan windows 8.1 başlıyor. Bir kaç defa yineden başlat dedim değişen bir şey yok. Yardımcı olur musunuz?

Secure BOOT ayarını pasif hale getirdin mi ?
Ya Fatih Bey, her konuda şu Secure Boot'u kapatın demeniz yok mu yani kafamı monitöre vurasım geliyor. Secure Boot, Windows ve diğer imzalanmış bootloadera sahip işletim sistemlerinin kurulmasını sağlar. Windows kurulumunda kapanmasına gerek yok.

İlk olarak 8.1 kurulu gelen cihaza Windows 7 USB DT ile Windows 10 kuramazsınız. Rufus ile GPT olarak UEFI sistemlere uyumlu USB bellek hazırlanması gerek:

UEFI Windows 8.1 USB'ye Yazma | Technopat Sosyal

Ardından Boot Menu kullanılması gerek @DreamTheater'ın da söylediği üzere.

@MF Bey vurasınız geliyor ise vurun buna bir şey diyemem size kalmış. Başka sistem kurulmasını engellediği için dedim pasif hale getirin diye. Bazı cihazlarda bu ayarı yapınca kurulum yapılabiliyor. Bunun için dedim.

Hayır halen daha anlamak istemiyorsunuz, hatta kendinizle çelişiyorsunuz. Bakın şimdi... :)

Ben Secure Boot'u açıklıyorum:
Secure Boot, Windows ve diğer imzalanmış bootloadera sahip işletim sistemlerinin kurulmasını sağlar.
Siz gelip bunu yazıyorsunuz:
Başka sistem kurulmasını engellediği için dedim pasif hale getirin diye.
Bu cümleden hem kendinizle çeliştiğiniz hem de Secure Boot'un daha ne işe yaradığını bile bilmediğiniz rahatlıkla anlaşılabilir. Daha önceki konuda da size bu şekidle bir uyarı yapmış hatta ceza bile vermiştim ama görülen o ki verilen cevap o zaman olduğu gibi bu zamanda da kafanızda yer etmemeye devam ediyor.

Tamam hadi bunu da geçelim ve Windows 7 USB DT konusuna gelelim... 1.886 mesajınız var ve halen daha bu yazılımın UEFI USB bellek yazamadığını bilmiyorsunuz. Bunu da geçtim, (geçe geçe nereye gideceksek artık) 8.1 ile gelen bir PC'nin UEFI kurulu gelmiş olma ihtimalini göz önünde bulundurmuyorsunuz. Hadi bunu da geçelim... :)

"UEFI'yi kapat kardeşim, UEFI destekli USB bellek yazdırmamışsın, demek ki UEFI kurulum yapmak istemiyorsun, kapat UEFI'yi" demek bile aklınıza gelmiyor. Şimdi ne yapalım hesabınızı mı silelim yoksa ceza mı verelim? Çözüm üretin.

Başlangıçta F12 ye bas orda USB'yi seç.
Buraya kadar doğru ama eksik.
Ayarlarda verilen yere girin.
Adsız.png

Açılan yerden UEFI bellenim ayarlarına girdiğinizde oradan Boot Sekmesine gelip USB BOOT "yazanı ENABLED yapın kaydedin. ve bilgisayarınız kapalıyken açtığınızda F12 ye basıp oradan USB belleğinizi seçerek kuruluma başlayabilirsiniz.
Bilgisayarlarımızın Bios sistemleri aynı olduğu için bu şekilde anlattım :D

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı