Cat 6 UTP kablo 100 Mbps hız üstüne çıkmıyor

Daha fazla  
Yaklaşık 2-3 hafta önce 100/8 hızda kullandığım internetten 200/30 internete geçiş yaptım, başta sadece uploadın yükseldiğini, downloadın artmadığını söylemek adına destek kaydı oluşturdum. Telekom ekipleri eve geldi sorunun, evin holünde bulunan dağıtıcıdan kaynaklanabileceğini ya da odama gelen kablolardan kaynaklanabileceğini söyledi çünkü yeni getirdiği sıfır modem de 100 Mbps üstüne çıkamadı. Bundan sonra modemi direkt olarak holdeki fiber cihazına bağlayıp çalıştırdık ve 200 Mbps hızlara ulaşabildik 5G sayesinde bundan sonra görevli arkadaş bir elektrikçi vasıtasıyla odama gelen Ethernet kablolarını değiştirtmemi söyledi ve yaklaşık 13 m Cat 6 kablo verdi. Elektrikçi geldi ve kabloyu uluslararası şekilde değil, sadece iki ucunun aynı renklere çıkacağı şekilde çaktı. Ama hala 200 Mbps'leri göremedik ve sonunda TT'den aldığım 13 m kabloya uçlarını çaktı ve bu kablo da sadece 100 Mbps hız görebildi. Ayrıca modem holdeyken eski modemlerimin hem Cat 5 hem Cat 6 kablolarıyla laptopuma bağlandığımda 200 Mbps hızlarını görebildim. Yani sorun bu elektrikçinin çaktığı kablolarda nedense. Diyeceğim şu ki bu kablo Cat 6 ve 10 Gbps gibi hızları desteklemesi gerekirken neden 100 Mbps hız destekliyor? Bunun için garip gördüğüm tek şey kablonun renk sırasının uluslararası sırada çakılmaması. Eğer uluslararası sırayla çaktırırsam 200 Mbps hızı alabilir miyim? Ya da bu sorun başka neden olabilir önerilerinizi bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yaklaşık 2-3 hafta önce 100/8 hızda kullandığım internetten 200/30 internete geçiş yaptım, başta sadece uploadın yükseldiğini, downloadın artmadığını söylemek adına destek kaydı oluşturdum. Telekom ekipleri eve geldi sorunun, evin holünde bulunan dağıtıcıdan kaynaklanabileceğini ya da odama gelen kablolardan kaynaklanabileceğini söyledi çünkü yeni getirdiği sıfır modem de 100 Mbps üstüne çıkamadı. Bundan sonra modemi direkt olarak holdeki fiber cihazına bağlayıp çalıştırdık ve 200 Mbps hızlara ulaşabildik 5G sayesinde bundan sonra görevli arkadaş bir elektrikçi vasıtasıyla odama gelen Ethernet kablolarını değiştirtmemi söyledi ve yaklaşık 13 m Cat 6 kablo verdi. Elektrikçi geldi ve kabloyu uluslararası şekilde değil, sadece iki ucunun aynı renklere çıkacağı şekilde çaktı. Ama hala 200 Mbps'leri göremedik ve sonunda TT'den aldığım 13 m kabloya uçlarını çaktı ve bu kablo da sadece 100 Mbps hız görebildi. Ayrıca modem holdeyken eski modemlerimin hem Cat 5 hem Cat 6 kablolarıyla laptopuma bağlandığımda 200 Mbps hızlarını görebildim. Yani sorun bu elektrikçinin çaktığı kablolarda nedense. Diyeceğim şu ki bu kablo Cat 6 ve 10 Gbps gibi hızları desteklemesi gerekirken neden 100 Mbps hız destekliyor? Bunun için garip gördüğüm tek şey kablonun renk sırasının uluslararası sırada çakılmaması. Eğer uluslararası sırayla çaktırırsam 200 Mbps hızı alabilir miyim? Ya da bu sorun başka neden olabilir önerilerinizi bekliyorum.
Kablo ucu 8 olarak mı 4 olarak mı çakılı. 8 olması daha iyi olur. Bir de bilgisayardan mı test yapıyorsunuz?

Olayı uzatmadan anlatın lütfen.
Benim ilk sorum router (anladığım kadarıyla siz modem diyorsunuz) eski veya yeni olacak şekilde nerede bulunuyor?
İkinci sorum GPON (anladığım kadarıyla fiber cihazı diyorsunuz) nerede bulunuyor?
CAT6 kablolar nerelerden geçiyor?
5G derken Wi-Fi'mı demek istediniz?
Evde kaç tane internet için kullandığınız cihaz var?

Olayı uzatmadan anlatın lütfen.
Benim ilk sorum router (anladığım kadarıyla siz modem diyorsunuz) eski veya yeni olacak şekilde nerede bulunuyor?
İkinci sorum GPON (anladığım kadarıyla fiber cihazı diyorsunuz) nerede bulunuyor?
CAT6 kablolar nerelerden geçiyor?
5G derken Wi-Fi'mı demek istediniz?
Evde kaç tane internet için kullandığınız cihaz var?
Hocam öncelikle uzattığım için kusura bakmayın, 100/8 internet kullanırken router cihazım odamdaydı. GPON ya da fiber cihazım holdeki askılık içerisinde, bahsettiğim askılık içerisinden kablolarla odalara dağılıyor, evet 5G derken routerın 5G Wi-Fi bağlantısını kastettim, evde GPON ve router olmak üzere 2 cihaz var. Benim kısaca sorum şu internet alt yapım da router cihazım da 1000 mbps hızları destekliyor. 5G Wi-Fi ile 200 mbps hızlara (tarifem 200) çıkabilirken telekomdan aldığım cat 6 kablonun bir ucunu modeme diğerini bilgisayarıma taktığımda 100 mbps alıyorum, modemin Cat5 kablolarıyla aynı işlemi yapınca 200 mbps alabiliyorum. Tek şüphem bu elektrikçinin bu kablonun girişlerini çakmasında kablo renkleri uluslararası sıraya göre değil elektrikçinin kafasına göre bir sırayla çakıldı. Eğer bu sorun yaratmazsa bu kablo neden 100 mbps hızda takılıyor?

Kablo ucu 8 olarak mı 4 olarak mı çakılı. 8 olması daha iyi olur. Bir de bilgisayardan mı test yapıyorsunuz?
Hocam aşırı uzun anlatmama rağmen cevabınız için teşekkür ederim, 8 olarak çakılı ama uluslararası sırada değil elektrikçinin kafasına göre çakılı. Uluslararası çakılı 1 metrelik modem kabloları 200 destekliyor ama bu cat6 elektrikçinin çaktıkları desteklemiyor.

@FeslegenliBogurtlen Çapraz veya düz olması hızda bir değişiklik yaratmıyor. Bence kablolardan biri temassızlık yapmıştır. Bu yüzden 4'lü gibi veri aktarır. Uçlarına bir bakın herhangi birinde temassızlık veya bir gevşeklik var mı? İsterseniz bıçağın ince kısmını dişlere oturtarak sağlamlaştırabilirsiniz.

Hocam elektrikçi geldiğinde belki 20 belki 30 jak çaktık düzgün çakamıyordu. Bıçakla tam olarak nasıl yapabilirim anlatabilir misiniz acaba? Mutfak bıçağı ucuyla jaktaki altın renkli dişlere baskı uyguladım fakat bir fark olmadı maalesef.

Geri
Yukarı