C'de mantıksal operatörler ile yaşa göre durum belirtme

Halil Aydin

Hectopat
Daha fazla  
Hocamız şöyle bir ödev vermiş. Kullanıcıdan sayıyı alıyoruz ve aldığımız sayı;
1 veya 1'den küçükse 'bebek"
1 ile 13 arasındaysa "çocuk"
13 ile 20 arasındaysa "ergen"
20'den büyükse "yetişkin" yazdırmamız gereken bir kod istiyor. Buraya kadar sorun yok bunu yazabiliyorum. Ama mantıksal operatörleri "&&" kullanmanız gerekiyor dedi. Onunla beraber olunca bunu nasıl yazabilirim?

Teknik olarak if, else if, else if, else if ve else olarak yazılması doğru olmaz mı?

Sorunun cevabını bende merak ettim.

İşte öyle istese yazacağım direkt. Ben de yapamadım.
@Vavien. Hocam siz bu işten anlıyodunuz galiba geçen yardımcı olmuştunuz bidaha bakabilir misiniz?

Son düzenleme:
Hocamız şöyle bir ödev vermiş. Kullanıcıdan sayıyı alıyoruz ve aldığımız sayı;
1 veya 1'den küçükse 'bebek"
1 ile 13 arasındaysa "çocuk"
13 ile 20 arasındaysa "ergen"
20'den büyükse "yetişkin" yazdırmamız gereken bir kod istiyor. Buraya kadar sorun yok bunu yazabiliyorum. Ama mantıksal operatörleri "&&" kullanmanız gerekiyor dedi. Onunla beraber olunca bunu nasıl yazabilirim?

if(a<=1){
printf("bebek");
}else if (b>=1 && b<=13){
printf("çocuk");
}else if (c>=13 && c<=20){
printf("ergen");
}else{
printf("yetişkin");

Bende geçenlerde ilk defa buna benzer bir ödev yapmıştım o yüzden acemiyim biraz denersiniz.

İf-else sorgulamasına ve mantıksal operatörlere çalışın. Düzgün şekilde tekrarlar yapıp araştırsanız aslında bu kadar basit sorularda takılmazsınız.

Kullanıcıdan yaş verisini alacaksın. Yaş aralıklarını && ile karşılaştıracaksınız. Sorgulara göre ekrana çıktı vereceksiniz.

&& bu mantıkla çalışır ve matematikteki "mantık" konusunda "ve" demektir. Karşılaştırmada iki tarafında doğru olması durumunda true (1) değerini verir.
Kod:
true && true ---> true
false && true ---> false
true && false ---> false
false && false ---> false

Yeni konular

Geri
Yukarı