CentOS 6.6 ve CentOS Web Panel İle Websitesi Kurulumunda Alan Adı Yönlendirme

Emre KESLER

Kilopat
Yer
Istanbul, Turkey
Daha fazla  
Merhabalar.

Kendimi geliştirme amaçlı Linux serverlara yöneldim. Önce sanal makinada bir kaç deneme yaptım panel kurmaya çalıştım ve kurdumda. Daha sonra isimtescil.net'den en düşük pakette bir sanal sunucu aldım. CentOS ile geliyor bildiğiniz gibi. Bende ek olarak Centos Web Paneli yükledim. Panel sorunusz çalışıyor. Ama şöyle bir problemim var ne yaptıysam elimde olan alan adını eklemeyedim(Alan adım Natroda) Nasıl yapacağım hakkında bir kaynak yok. Bulduklarım genelde Cpanel üzerinde onları da izledim fikir edinme açısından ama olmadı. Ne yaptıysam alan adını servera ekleymedim. NS serverını natronun panelinden ns1.centos-webpanel.com ns2.centos-webpanel.com yaptım ama nafile. Daha çok amatörüm yarımlarınızı bekliyorum.

@Recep Baltaş

Alan adını genelde Hosting firmasının panelinden eklersin. Ya da Natro'dan kilidi kaldırıp alan adını İsimtescil'e taşıyabilirsin. Ayrıca Tracrt komutunu da kullanabilirsin. Son olarak DNS kayıtlarının güncellenmesinin 72 saat sürebileceğini de unutma ;)

Alan adını genelde Hosting firmasının panelinden eklersin. Ya da Natro'dan kilidi kaldırıp alan adını İsimtescil'e taşıyabilirsin. Ayrıca Tracrt komutunu da kullanabilirsin. Son olarak DNS kayıtlarının güncellenmesinin 72 saat sürebileceğini de unutma ;)

Bir tane alan adı alayım o zaman ben isimtescil den. Tekrar bir kaç deneme yapayım.

Maalesef yine yapamadım. emrekesler.com.tr yi aldım. Eklemye çalıştım yine olmadı NS1 vs Ns2 yi isimtescil'e ayarladım. Sayfa hiç bir şekilde yüklenmiyor. Firmayı aradım "biz CWP bilmiyoruz, Cpanel biliyoruz yardım edemeyiz" dediler. Recep Bey uyuyamıyorum lütfen yardım edin :( :D @Recep Baltaş

Bunun için senin VPS providerının teknik altyapısı önemli. Bazı VPS provider şirketler otomatik olarak bind9 ayarlarının setup'ını hazır olarak verirken bazıları ise bunu tamamen kullanıcıya bırakıyor. Yani Senin kendi DNS Alanını kendi alan adın üzerinden oluşturup IP tablolarından yönlendirmeni kendin yapman gerekiyor. Linux BIND Nameserver en çok kullanılanı. Kendin bu işi öğreneceğini söylemişsin o yüzden internetten BIND ayarları ile alanadı serverı tanımlamalarını IP tablolarına nasıl yapacağını tanımlamayı webde aratabilirsin.

NOT: Bu konuda ağır bir Türkçe kaynak sıkıntısı var.

NOT 2 : Bunlarla uğraşmam dersen (ki hak veririm cidden dipsiz bir kuyu) alan adı sağlayıcının DNS panelinden kendi serverın için IP adresini direkt A kaydı olarak girebilirsin.

Son düzenleme:
Öncelikle teşekkür ederim @Recep Baltaş ve @dotnetworm. Sorunu deneme yanılma ve mantık kurarak çözmeyi başardım. Cevap olarak yazıyorum ama blog gibi olacak. Aslında google aramalarında çıkması için birşey yapabilirler yöneticiler. Sitede var mı bilmiyorum ama blog olarakda yazabilirim. @dotnetworm'unda belirttiği gibi Türkçe kaynak sıkıntısı çok fazla belki bu diğer arkadaşlara yardımcı olur.

Not : Yazının tamamı basit kişisel kullanım içindir. Ticari düşünen kişiler için çok eksik bir yazı.

Server - Nameserver - Panel

1 - Server

Öncelikle belireyim ben CentOs 6.6 üzerinde cPanel ve 6.5 üzerinde CentOS Web Panel ile çalışıyorum. Deneme yapmak ve iyice kavramak için Digital Oceandan da bir sunucu aldım. Link referans linkimdir direk gitmek isterseniz buradan ulaşabilirsiniz. Gayet kullanışlı. Saatlik satıyor. Bu yüzden öğrenmek isteyenler için gayet faydalı.

CentOS için cPanel Kurulumu Ve Gerekli Tüm Ayarları Anlatan Video
CentOS için CentOS Web Panel Kurulumunu Anlatan Resmi Sayfa

İkisi içinde yeterli kaynaklar. Ve lütfen bunları ezberlemeyin.

Önemli Uyarı : Kurulumda NS1 ve NS2 yi ilk ekleyeceğiniz alan adına göre yapmanız çok önemli. Daha sonra ekleyeceğiniz diğer alan adları için "Add DNS Zone" bölümünden yapabilirsiniz.

2 - Name Server

Öncelikle herhangi bir firmadan aldığımız alan adı ayalarından önce bir Nameserver oluşturmamız daha sonra DNSleri oluşturuğumuz Nameserver'a göre düzenlememiz gerekir. Peki Nasıl Yapılıyor? Ben genelde Natro kullandığım için Natro üzerinden anlatımcam. İsimtescil ayarları için bu videoya bakabilirsiniz.

Natro ;

1 - Müşteri Paneline girdikden sonra Alan Adı Yönetimi > Aktif Alan Adları bölümünden işlem yapacağımız alan adını seçip detaylar butonuna tıklıyoruz.
2 - Karşınıza çıkan panelde "NS Tanımla" seçeneğine tıklıyoruz. Açılan Pop-upda tanımlama işlemleri gerçekleştireceğiz.

Kısa Bilgi : Genellikle 2 adet nameserver tanımlanır. Daha fazla tanımlanabilir mi? - Evet.
Kısa Bilgi : Peki Neden bir tane değilde birden fazla? - Nameserverların birinde sorun olduğunda/erişilemediğinde diğer tanımlanan nameserver üzerinden işlem gerçekleşir.

Ve yine genellikle nameserverlar ns1 ve ns2 olarak tanımlanırlar. (Değişebilir mi? - Evet) Pop-up açıldığında varsayılan olarak ilk boşlukta ns1, daha sonra seçtiğiniz alan adı, ve en son olarak IP yazar. Buraya yazacağımız IP adresi satın aldığınız sunucunun IP adresidir! IP yi yazıp ekle dediğinizde ilk nameserverınız eklenmiş olacaktır. İkincisi içinde ns1 yazan boşluğu ns2 olarak değiştirmeniz gerekir. Eğer ikinci adresi eklerken "Ekle" butonu çalışmazsa pop-up kapatıp tekar açmanız gerekir. Sanırım natronun bir kod hatası var. Tabi ilerde giderilebilir Tarih 9.2.15. Burada işimiz bu kadar.

3 - DNSleri güncellememiz gerekiyor. Bunun için "Sahip Bilgileri" bölümünün yanında bulunan DNS güncelle butonuna tıklıyoruz. Açılan pop-up pencerede "DNS'leri düzenle" radio butonu seçeli iken 2 adımda tanımladığımız ns1 ve ns2 yi gerekli yerlere yazıyoruz. Ve burada da işimiz tamam.

ÖNEMLİ UYARI : Bazen DNSlerin oturması uzun zaman alabiliyor. Net bir saat vermek imkansız. Tabi 1 haftadada olmaz ( Umarım :) )

Untitled-1.jpg

3 - Panele Ekleme

WHM - Cpanel ;

Paket Tanımlama : 1. Adımdaki video bulunan herşeyi yaptıkdan sonra tekrar bu paneli kullanarak web sitemizi yayınlayacağız ServerIp:2087 yazıp panelimizi giriyoruz. Önce bir paket oluşturmamız gerek. Bu paketi firmaların sattığı hosting paketi gibi düşünebilirsiniz. Packages > Add a Package bölümüne giriyoruz. Paketi sadece biz kullanıcaz o yüzden hepsini "Unlimited/Limitsiz" yapıp, isim belirleyip geçin. "Settings" kısmı varsayılan olarak kalabilir. Daha sonra satmak isterseniz gerekli sınırları belirleyerek yeni bir paket oluşturabilirsiniz. İstediğiniz kadar paket oluşturabilirsiniz...

Hesap Ekleme : Account Functions > Create a New Account bölümüne gelip boşlukları doldurmaya başlıyoruz. Ekleyeceğimiz hesaba birincil bir alanadı belirlememiz gerek.

Domain : ekleyeceğimizalanadi.com (www koymaya gerek yok)
Username - Password : Bu hesabın kullanıcı adı ve şifresi. Eğer satılık değilse keyfinize göre koyabilirsiniz çok fazla kullanacağınızı sanmıyorum çünkü WHM üzerinden kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
Package : Az önce oluşturduğumuz hosting paketini tanımlıyoruz.

Daha sonra Create diyerek bitiriyoruz.

DNSleri düzenleme (Daha sonra eklediğiniz alanadları ve çıkan problemler için):

Bundan sonra eklediğimiz tüm alan adları serverın DNSlerini alacaktır. Ama biz diğer böyle olmasını istemiyoruz tabiki. DNS Functions > Add a DNS Zone bölümüne geliyoruz. Düzenleyeceğimiz alanadını seçip Edit diyoruz daha sonra ns1.xxx.xx ve ns2.xxx.xx yazan yerleri 2 adımda yaptığımız adımlara göre düzenliyoruz ve Save'e tıklayıp kaydediyoruz. Ve buda bitti.

CentOS Web Panel ile de aynı bilgilerle biraz kurcalayarak çok kolay bir şekilde yapabilirisiniz. Mantık tamamen aynı.

Özet Geçmek Gerekirse

a.jpg

Konuyla alakasız bir sorum olacak, Centos Web Panel'den memnun musunuz? 1-2 ay önce denemiştim, memnun kalmayıp panelsiz VPS yapılandırmasına geçtim.

Çok eksiği var ama basit bir iş yapacaksan cidden iş görüyor free olmasıda cabası. Şuan işimi gayet görüyor. Hatta cPanelde bulamadığım (ya ben bulamadım yada yok) hangi servisin çalıştığını gösteren bir panel var.DNSlerde bir hata yapılmışta o servis çalışmıyor panelde sana bunu gösteriyor. DNSlerin kendiliğinden sıfırlandığına tanıklık ettim tabi bu sunucudan da olabilir.

Özet : İş görüyor ben memnunum. Profesyonel hayatta tercih eder miyim? - Henüz hayır.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı