Çözüldü Çerezlerde keylogger kodlanabilir mi?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

321777

Centipat
Arkadaşlar ben mesela birisin sitesine girsem bana çerez olarak keylogger atıp tarayıcıda yazdığım tüm şeyleri görebilir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
S
Bu mümkün değil :) Çerezler sadece siteyle alakalı veriyi tarayıcınıza kaydeder. Örneğin giriş yaptığınızda ID numaranız, ve giriş doğrulama kodunuz gibi verileri gönderir. Site siz her istek yolladığınızda o çerezlere bakar doğrulama kodunu kontrol eder ve erişiminize izin verir. En azından çerezler üzerinden böyle bir şey yapılamaz.
Şöyle düşünüyorum video izlerken space tuşuna bastığında video duruyor. (F tuşu fullscreen, M tuşu ses kapatma gibi)Bu mantıkla sitede hangi tuşa bastığını anlayabilir düşüncesindeyim.
Tabi mümkünlük durumunu tam olarak bilmiyorum.

Bu mümkün değil :) Çerezler sadece siteyle alakalı veriyi tarayıcınıza kaydeder. Örneğin giriş yaptığınızda ID numaranız, ve giriş doğrulama kodunuz gibi verileri gönderir. Site siz her istek yolladığınızda o çerezlere bakar doğrulama kodunu kontrol eder ve erişiminize izin verir. En azından çerezler üzerinden böyle bir şey yapılamaz.

Çözüm
Peki site üzerinden keylogger nasıl atılır? Yanlış anlaşılmasın sadece önlem için soruyorum

Peki site üzerinden keylogger nasıl atılır? Yanlış anlaşılmasın sadece önlem için soruyorum
Artık keylogger, trojan gibi virüsler jpg.lerin içine bile sıkıştırılabiliyor diye biliyorum. Mesela bi siteye girdiğinde bi yere tıkladın herhangi bişe indi öyle kapabiliyorsun galiba. (Yanlışım varsa düzeltin duyduğumu söylüyorum.)

Artık keylogger, trojan gibi virüsler JPG'lerin içine bile sıkıştırılabiliyor diye biliyorum.
Bilginiz yoksa abartmayın şunları. Bir programa JPG gömebilirsiniz ama bir JPG'ye EXE gömemezsiniz, ayrıca dosya uzantısı yine de EXE olacaktır. He PDF gibi bir uzantıdan exploit aracılığıyla zararlı yazılıma yakalanabilirsiniz fakat hem ofis programlarında hem de PDF açan programlarda bu tip açıklar anında güncelleme ile kapatılır. Sisteminizi güncel tutun dememizin sebebi de budur.

Resim dosyalarına bir bilgiyi gömmek mümkün, hatta steganografi diye geçiyor fakat bu gömülü veriyi deşifrelemek için ayrı bir programa ihtiyaç duyuluyor. Enfekte olmuş bir resmi, resim görüntüleyicisi ile açmanın size virüs bulaştıracağını sanmıyorum.

Bunun için o siteden bir dosyanın bilgisayara indirilmesi ve kişi tarafından açılması gerekiyor. EXE gibi çalıştırılabilir bir dosya olmalı. Dosya açıldıktan sonra sistem sızabilmeli. Anca bu şekilde mümkün. İnternet sitesi üzerinden nasıl atılır diyorsan. CSGo, Rainbow 6, PubG hile sitelerinin çoğunun yaptığı bu. Hile adı altında virüs içeren kodu hile programının yanına ekleyip hile kullandığını zanneden kişilerin verilerini çalmak :)

Geri
Yukarı