ChatGPT Plus satın almaya değer mi?

Bende birkaç gündür kullanıyorum ve görüntü dosyası işleme, pdf içerik analizi, araştırmasını istediğim bir konu hakkında doğruya yakın bilgiler sunabiliyor. Misal ben direkt olarak üzerinde çalıştığım projenin bir iş kolunu da "sen yaz" demiyorum, ben bir ucunu yaparken, diğer taraftan "benim için şu şu şu kısmı araştırıp, rapor oluşturabilir misin? Kaynak linklerini de paylaş" diyorum. Veya yazılmış bir makaleyi tarayıp, istediğim her ne ise o sonuçları rapor şeklinde sunmasını istiyorum. Bunu ben yapsam çok fazla zamanımı alıyor ve göz sağlığım açısından da sorunlar yaşıyorum.

Amacına göre değişiyor değip değmediği. Ben kazandığım paranın 600₺'nı bu iş için ayırırım/ayıramam kararı size kalmış. Çıkarına çalışabileceğini düşünüyorsan hiç durma. %100 hayal kırıklığına uğramayacaksn demiyorum. Eksiklikleri var. Örneğin şu "Şirket politikamız gereği..." saçmalıkları. En basitinden bir resim oluşturmasını istiyorsun ve resmin içeriğinde silah var. O temayı alıyor, silahı güllendirip süslüyor ancak o şekilde resmi oluşturuyor. İnternet sansürü fiyaskosu burası için de geçerli maalesef.

Kendimi Kuzey Güney dizisi için falanca tv'den abonelik alıp, orada da sansüre denk gelmiş zavallı kullanıcı gibi hissettiğim birkaç an oldu yalan yok.

Plus kullanıp neler yapıyorsunuz mesela ? Benim aklıma çok bir şey gelmiyor. Free hali yeterli geliyor bana.
Free olan yani 3.5 sürümü bana göre çöp. Anlamama sorunu var. 4 ile çok fazla seviye farkı var. Yazılım ilgili konularda kullanıyorum. İşin derinliklerine girdiğinde farkı bariz anlayabiliyorsun.

4 aydır 20$ vererek plus kullanan biri olarak sonuna kadar değer diyorum. 20$'a pahalı diyorsan düşünmene gerek yok.
Bende birkaç gündür kullanıyorum ve görüntü dosyası işleme, pdf içerik analizi, araştırmasını istediğim bir konu hakkında doğruya yakın bilgiler sunabiliyor. Misal ben direkt olarak üzerinde çalıştığım projenin bir iş kolunu da "sen yaz" demiyorum, ben bir ucunu yaparken, diğer taraftan "benim için şu şu şu kısmı araştırıp, rapor oluşturabilir misin? Kaynak linklerini de paylaş" diyorum. Veya yazılmış bir makaleyi tarayıp, istediğim her ne ise o sonuçları rapor şeklinde sunmasını istiyorum. Bunu ben yapsam çok fazla zamanımı alıyor ve göz sağlığım açısından da sorunlar yaşıyorum.

Amacına göre değişiyor değip değmediği. Ben kazandığım paranın 600₺'nı bu iş için ayırırım/ayıramam kararı size kalmış. Çıkarına çalışabileceğini düşünüyorsan hiç durma. %100 hayal kırıklığına uğramayacaksn demiyorum. Eksiklikleri var. Örneğin şu "Şirket politikamız gereği..." saçmalıkları. En basitinden bir resim oluşturmasını istiyorsun ve resmin içeriğinde silah var. O temayı alıyor, silahı güllendirip süslüyor ancak o şekilde resmi oluşturuyor. İnternet sansürü fiyaskosu burası için de geçerli maalesef.

Kendimi Kuzey Güney dizisi için falanca tv'den abonelik alıp, orada da sansüre denk gelmiş zavallı kullanıcı gibi hissettiğim birkaç an oldu yalan yok.
Free olan yani 3.5 sürümü bana göre çöp. Anlamama sorunu var. 4 ile çok fazla seviye farkı var. Yazılım ilgili konularda kullanıyorum. İşin derinliklerine girdiğinde farkı bariz anlayabiliyorsun.
ChatGPT-4 ile Microsoft Copilot'ı veya Bing Sohbet'i kıyaslar mısınız?

ChatGPT-4 ile Microsoft Copilot'ı veya Bing Sohbet'i kıyaslar mısınız?
Bing için düşüncelerim;

- 3 farklı moda ayarlanabilir olması. Birçok kullanıcının aksine ben bunu faydalı bulmuyorum. Yapay zekaya duygu katmanın, yalnızca yalnızlık psikolojisine giren insanların kendilerini tatmin etme duygusu ile kullandığı bir fonksiyon. Benim amaçlarıma hizmet etmiyor. Bunu şu şekilde düşünebilirsiniz. Type-C girişine sahip bir telefonunuz var ve kablo almanız gerekiyor. Bildiğimiz orijinal tek kol Type-C kablosu almak yerine, merdiven altı bir telefoncudan 3 başlıklı saçma sapır ve belki de diğer başlıkları hiç kullanmayacağın bir ürün alıyorsun. Hem daha fonksiyonlu (!) hem daha uygun diye. Böyle de bir gereksiz yanı var.

- Yanılmıyorsam Bing sohbetin bir sınırı var. Gerçi işin kötü yanı (bunu belirtmeyi unutmuşum) ben de ChatGPT 4.0 ile 40'a yakın mesaj yazdıktan sonra garip bir uyarı vermişti. Bu uyarıya göre bir sonraki yazabileceğim mesaj saati 01:30 saat sonra idi. Resmen mesaj yazma engeli var. Ha ama bana 1-2 saatlik kotalar dokunmuyor çünkü dediğim gibi amacım tamamen bilgi ve çözümleme ağırlıklı.

- Bing'de görüntü dosyası paylaşamıyorsun. Kaldı ki analizini yapsın. Ha uğraşmak isteyebilirsin. Görüntü dosyasını alırsın, herhangi bir görüntüdeki yazıları metin formatına çevirmek istersin, yazılarda bozulmalar olur tek tek düzeltirsin falan. O sana kalmış. Ben uğraşamam. Zaman benim için kıymetli.

- Tarifini ver, sana resim oluştursun. Projem bir oyun üzerine olduğundan karakter çizimlerine ihtiyacım vardı. Hem özgün, hem tarifine uygun görseller çizebiliyor. Bu benim için ekstra avantaj. Kimisi yine UĞRAŞMAK ister, tek tek beleş yapay zekalara bakar, günlük 1-2 resim kotasını kullanır falan. Hadi diyelim kullandın ve idare ediyor, eksik yanı o formatı sürdürememen. Yani misal ChatGPT 4.0'da 3.5 versiyonunda olduğu gibi sol kısımda mesajlaşma kategorileri vardır. Ben birinin adına "Proje" verdim ve tüm proje sohbetlerimizi burada yapıyoruz. Yapay zeka önceki konuşmaları hatırladığından dolayı ona göre cevap veriyor. Her defasında üzerine biraz daha bir şeyler katabiliyor.

Özetle isteklerin doğrultusunda dersinki 20 dolara değer/değmez. Sana kalmış.

Geri
Yukarı