Chessbase için işlemci mi yoksa RAM mi değiştirmeli?

alihanaydemir17

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba, bilgisayarımda analiz yapabilmek için Chessbase bilgisayarını kullanmak istiyorum. Ancak programı açtıktan sonra analiz motorunu çalıştırdığımda bilgisayarım oldukça kasıyor. CPU ve bellek kullanımı çok yüksek görünüyor. Bu durumda İşlemci mi yoksa RAM değişikliği mi yapmalıyım? Hangisi yetersiz acaba? Görselleri inceledikten sonra yardımcı olursanız memnun olurum. Teşekkür ederim.

Dosya Ekleri

• Screenshot_8.png
    Screenshot_8.png
    61 KB · Görüntüleme: 26
  • llll.png
    llll.png
    33,3 KB · Görüntüleme: 26
Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba, bilgisayarımda analiz yapabilmek için Chessbase bilgisayarını kullanmak istiyorum. Ancak programı açtıktan sonra analiz motorunu çalıştırdığımda bilgisayarım oldukça kasıyor. CPU ve bellek kullanımı çok yüksek görünüyor. Bu durumda İşlemci mi yoksa RAM değişikliği mi yapmalıyım? Hangisi yetersiz acaba? Görselleri inceledikten sonra yardımcı olursanız memnun olurum. Teşekkür ederim.

Yani resimde zaten işlemcinizin %65'ini kullanıyor görünüyor o zaman işlemci değişikliği daha belirgin bir etki yapar. Ama RAM değişimi de elbette olumlu etkileyecektir.

Bu Chessbase'in illa PC'ye kurulması gerekiyor mu online analiz yapan programlar var, Chessbase'de var mı bilmiyorum ama başka bazı programlar var diye biliyorum kendi bilgisayarınızı yormadan analiz yaptırabilirsiniz.

Mesela Lichess'in ücretsiz analiz sayfası var cloud üzerinden analiz ediyor.

Lichess'te online analiz yapan engine Stockfish 16 bu arada yani bilgisayarınızda Chessbase'le yapacağınız analize göre bence daha hızlı sonuçlar alabilirsiniz yani işlemci ya da RAM değiştirmenize gerek kalmadan.

Son düzenleme:
Geri dönüş için teşekkür ederim. Zoom programında online derslerde chessbase daha kullanışlı oluyor. O yüzden chessbase kullanmak istemiştim. Ben laptopun kamerasından da memnun değilim açıkçası. Bunun için ayrı Webcam almayı da düşünüyorum. Yeni bir RAM,İşlemci ve kamera almak yerine bu şartları sağlayan yeni bir laptop daha mantıklı mı olur acaba ? Bu şartları sağlayan bir laptop önerebilir misiniz bana ?

Geri dönüş için teşekkür ederim. Zoom programında online derslerde chessbase daha kullanışlı oluyor. O yüzden chessbase kullanmak istemiştim. Ben laptopun kamerasından da memnun değilim açıkçası. Bunun için ayrı Webcam almayı da düşünüyorum. Yeni bir RAM,İşlemci ve kamera almak yerine bu şartları sağlayan yeni bir laptop daha mantıklı mı olur acaba ? Bu şartları sağlayan bir laptop önerebilir misiniz bana ?

Hocam laptopsa zaten işlemci değiştiremezsiniz. RAM yükseltmesi yapabilirsiniz laptopunuzun desteklediği maksimum miktara kadar ama çok fazla bir şey değişmez yani benim tavsiyem eğer amaç mümkün olan en hızlı analizse online analizler bence daha hızlı olacaktır ve Lichess cloud yeterli olacaktır.

Lichess'te isterseniz daha da derine in diye bir seçenek var ama ona basarsanız sizin bilgisayarınızın işlemci ve RAM'ini kullanmaya başlıyor ama ona gerek olacağını sanmıyorum zaten güçlü bir satranç engine kullanıyor cloud seçeneği.

Laptop önerme konusuna gelince bence onun için aradığınız özellikleri ve bütçeyi belirterek ilgili kategoride bir konu açabilirsiniz. Farklı marka ve modellerden öneriler gelir forumda ve onlardan birine karar verirsiniz.

Geri
Yukarı