Chromium Tarayıcılarda Flicker

m0rphine

Kilopat
Bugün garip bir sorunla karşınızdayım. Sorunum birkaç hafta öncesinde başladı. İnternette hiçbir benzer sorun göremedim. Sorunumu açıklamaya başlayayım:

Chromium tabanlı bütün tarayıcılarda ekranımda İngilizce olarak "flickering" veya "flashing" diye tabir edebileceğimiz, Türkçe karşılığını bulamadığım bir sorun yaşıyorum. Bir nevi "pırpırlanma" diyebiliriz. Donanım hızlandırmayı kapattığımda bu sorun ortadan kalkıyor fakat bu sefer de sayfa kaydırma animasyonları kasmaya başlıyor.

Denediğim bütün Chromium tarayıcılarda yaşadım. (Chrome, Microsoft Edge, Vivaldi, Brave) Firefox'ta böyle bir sorun yok. Edge için aynı sekmeler açıkken 170 MB civarı RAM kullanımı oluyorken, aynı sekmeler için Firefox'un 1 GB'a yakın RAM kullanmasını istemediğim için bunu çözmek benim için önemli.

Ekran videosu aldığımda ekranda gözükmüyor.

Sorun monitörümde mi diye denemek için tarayıcıyı küçültüp sol kenara alıyorum. Sonra elimle o sol kenarı görmeyecek şekilde gözümü kapatıyorum. Tarayıcının olmadığı yerlerde ekranda böyle bir sorun olmuyor.

Çok çeşitli şeyler denedim.
  • Intel HD Graphics sürücüsünü çok eski sürümlere aldım.
  • NVIDIA sürücüsünü çok eski sürümlere döndürdüm.
  • Tarayıcı için 80 sürümü indirdim. (Eski sürümlerde var mı diye)

Dizüstü bilgisayar kullanıyorum. Böyle bir sorunum yoktu daha önce.

Sistem:

i7 9750H (UHD 630)
RTX 2060
Sistem sadece SSD üzerine kurulu.
17, 3 inç VA monitör
16 GB 2666 MHz RAM

Bütün sürücüler güncel. Windows 10 2004 sürümünde aynı sorun vardı, gece 20H2'ye geçtim devam ediyor. Windows orijinal.
Sorun hala devam etmekte. Yeni bir şey fark ettim. Sorun tamamen Optimus kaynaklı. Microsoft, Intel, NVIDIA üçlüsünden birinin saçmalığı yüzünden oluyor.

Ekran kaydı alıp görmek istedim. Kayıt motorunda NVENC seçtiğim anda bahsi geçen sorun tamamen ortadan kalkıyor. Yani NVIDIA ekran kartı kullanılırken asla bir sorun yok.

NVIDIA denetim masasından, 2004 güncellemesiyle gelen menüden, diğer her yerlerden tarayıcıyı NVIDIA ile başlatması için denedim. Ama bir tek kayıt esnasında olmuyor.

Son düzenleme:
Sorunu anlatmak o kadar karışık ki... Üstüne bayağı bir araştırma yaptım ancak bir sonuca ulaşamadım. Tamamen bir Optimus hatası. Çünkü dual boot ile Linux kullanırken herhangi bir sorun yok. Ve kayıt almak için Action! isimli uygulamayı indirdim. Kayıttayken veya HDMI ile harici bir monitöre bağladığımda bir sorun yok.

Sorun şu şekilde: Chromium tabanlılardan en çok Edge ile belli oluyor. Firefox'ta herhangi bir sorun yok. Technopat'ın karanlık temasının arkaplan rengi hafif "pırpırlanıyor". Bu yeni sekme sayfasında da oluyor. Durduk yere değil, mesela adres çubuğunun üstüne imleci götürdüğümde veya daha küçük boyutta bir pencere açtığımda, yani tam ekran olan tarayıcının üstüne daha ufak pencereli bir uygulama açıldığında -genelde gri ekranlarda- arkadaki tarayıcı penceresi yatay olarak ikiye kırılıyor, renk tonları farklı oluyor.

Diğer bir Optimus sorunu: Windows 10'un ayarlar penceresinde herhangi bir ikona tıkladığımda yarım saniye kadar imleç donuyor. O esnada fareyi hareket ettiriyorsam imleç donuyor, o yarım saniye kadar süre geçince nereye kadar hareket ettiyse -ışınlanıyor-. Aynısı bildirim panelini açınca da oluyor.

Bunların NVIDIA+Intel yapılanmasından kaynaklandığına eminim. Donanımları çok kez test ettim. Zaten oyunlarda, stres testinde, monitör testinde falan bir sorun yok. Bir diğer kanıtım da şu: Arkaplanda Action! isimli video kayıt programını açık tuttuğumda sürekli NVIDIA etkin kalıyor, sorunların tamamı kayboluyor. Sağ alttaki bildirim tepsisine Optimus durumunu gösteren ikonu eklediğimden, video kayıt uygulaması açıkken NVIDIA'nın etkin halde durduğunu görebiliyorum.

NVIDIA'nın sürücü güncellemelerinde "Known Issues" olarak nitelendiriliyordu. Notebook 2060 olarak birkaç kez güncelleme notlarında listelendi. Son çıkan 2 güncellemeden beri de "Windows 10'dan kaynaklanan sorunlar" olarak benzer bir cümle geçiyor.

Windows 10 2004 itibariyle etkin GPU'yu seçme kararı Windows 10'un ayarlar kısmına taşındı. NVIDIA denetim masasındaki ayar bir işe yaramıyor ki zaten orada da yazıyor. Şu an Windows 10 ile sadece uygulama bazında seçim yapabiliyoruz.

21H1 sürümünde varsayılan GPU seçme özelliği gelecek deniyor. Bekliyorum, inşallah çözülür.

Benim sorunum benzemiyor maalesef attığınız linktekine. Ancak net bir şekilde söylemeliyim ki sorunun başlıca kaynağı yine Microsoft.

Tam olarak hatırlamadığım bir Windows 10 özellik güncellemesinde GPU yönetimini NVIDIA denetim masasından alıp ayarların içine taşıdı. Ondan önce bir sorun yaşanmayan sistem basit işlemlerde bile GPU'yu seçemediği için ekran pırpırlanma tarzı bir duruma giriyor. Son cümleyi şöyle açayım: Durumu göstermek için video kayıt programlarıyla masaüstünü kaydetmeye çalıştığımda hiçbir sorun kalmıyor. Çünkü kare çizimlerini NVIDIA yapıyor. (Bunu NVIDIA denetim masasından sistem tepsisinde GPU etkinliğini göstererek anlayabilirsiniz.) Bu arada sorun sadece Chromium tabanlı tarayıcılarda değil, Zoom gibi alakasız uygulamalarda da var. Yani hangi uygulamada sorun çıkaracağı tamamen tesadüf.

Buna geçici çözüm olarak Action! isimli programı arkaplanda açık tutmayı buldum. Video çekmese bile çizim işi yine dGPU'ya geçiyor. Ancak boşta bile fan çalıştıracak kadar sistem tükettiği için tercih etmiyorum.

Şu an tek umudum 21H2 güncellemesinde yenilik olarak sunulan "Varsayılan GPU'yu seçme özelliği". Yukarıda bahsettiğim gibi arkaplanda NVIDIA kartı çalıştırırsa işimi görür gibi. Bu arada Microsoft'un Optimus sıkıntıları yeni değil. Eskiden de başka sorunlar vardı. O zamanın sorunlarına yönelik yazılmış NVIDIA Tray gibi bir adı olan ufak bir program var. Denendi, artık çalışmıyor.

Geri
Yukarı