Çözüldü Çift kanal RAM için markalar aynı mı olmalı?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

ibrahimardda

Decapat
Daha fazla  
Merhabalar, 4GB CL11 1600MHz DDR3 Samsung marka bir RAM'li bilgisayarıma yine aynı özelliklerde ancak Kingston marka RAM takmak istiyorum. Yeni bir Samsung RAM yerine Kingston RAM alırsam, Samsung'a göre herhangi bir performans kaybı yaşanır mı?

Çözüm
Aynı marka, hatta model RAM alsanız bile uyumsuzluk sorunu olabiliyor. Farklı marka belleklerde bu daha da olası. Çift kanal çalışmamadan başka hiç çalışmamaya kadar gidiyor uyumsuzluk.

Uyumlu oldukları sürece çift kanal çalışabilirler. Boyutları eşit olmazsa çift kanal yerine flex çalışırlar.
Aynı marka, hatta model RAM alsanız bile uyumsuzluk sorunu olabiliyor. Farklı marka belleklerde bu daha da olası. Çift kanal çalışmamadan başka hiç çalışmamaya kadar gidiyor uyumsuzluk.

Uyumlu oldukları sürece çift kanal çalışabilirler. Boyutları eşit olmazsa çift kanal yerine flex çalışırlar.

Çözüm

Tekil satılan RAM'den 2 tane alsak bile çalışmıyor mu hocam, doğru mu anladım? Çünkü ben öyle yapmıştım. :D

CL - MHz - DDR aynı olduğu sürece çalışır.
Farklı markalarda problem yaşar mısın, bir ihtimal.

Tekil satılan RAM'den 2 tane alsak bile çalışmıyor mu hocam, doğru mu anladım? Çünkü ben öyle yapmıştım.
Örneğin 2x8 GB RAM yerine iki adet ayrı ayrı 8 GB RAM alırsanız uyumsuzluk sorunu olabilir, evet. Bu yüzden set olarak almak en mantıklısı.

Geri
Yukarı