Çift RAM takılıyken yeniden başlatınca görüntü gelmiyor

• Konuyu başlatan Bcm
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 9
  • Görüntüleme 292

Bcm

Centipat
Daha fazla  
Sistemde Windows güncellemesi ya da WattMan gibi sebeplerden veya dümdüz yeniden başlat dediğimde VGA ışığı yanıyor ve görüntü gelmiyor. Sistemi normal olarak kapatıp Power tuşuna basıp açtığımda sıkıntısız açılıyor. Yeniden başlatıp görüntü alamadığımda 1 tane RAM çıkarıp görüntü alabiliyorum. Yine aynı şekilde tek RAM takılı olduğunda yeniden başlatma yaptığımda da sıkıntı olmuyor, sistem normal olarak açılıyor. Ama 2 RAM takılı olduğunda yeniden başlatma yapamıyorum.

RAM'lerde sıkıntı yok. Tek tek ayrı slotla da denedim, çalışıyor. İlk aldığımda Memtest de yapmıştım.
Ekran kartı 6600XT, en son sürüm güncel.
BIOS'u sıfırladım, XMP kapattım, sorun çözülmedi. Hatta şu an BIOS ayarlarını da yapamıyorum. F10 Save dediğimde sistem yine VGA ışığı yakıyor ve RAM çıkartmak zorunda kalıyorum.

Bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

Sistem:
5600X
B550 Gaming Edge Wi-Fi
6600XT Sapphire Nitro
Crucial Ballistix 16x2 3200MHz DDR4
ROG STRIX 750W Gold PSU.

2 RAM'i de tek tek takarak test ettiniz mi? RAM'ler arızalanmış olabilir.

Açtığım konuyu okursan daha iyi anlaşabiliriz gibi hepsini yazdım zaten oraya.

Soruna odaklandığım için görmedim sistem özelliklerini. Statik Elektrik'ten dolayı açılmamış olabilir. Bilgisayarı kapattıktan sonra arkadan güç kaynağını da kapatın birkaç kez güç tuşuna basın sonra 2. RAM'i takıp deneyin bakalım. BIOS'unuz güncel mi? Onu da göz ardı etmemek gerek.

Soruna odaklandığım için görmedim sistem özelliklerini. Statik Elektrik'ten dolayı açılmamış olabilir. Bilgisayarı kapattıktan sonra arkadan güç kaynağını da kapatın birkaç kez güç tuşuna basın sonra 2. RAM'i takıp deneyin bakalım. BIOS'unuz güncel mi? Onu da göz ardı etmemek gerek.
bu yazdıklarının hepsini yaptım sadece bios 1 önceki sürümde şimdi onu da güncelleyeyim bakalım değişen bir şey olacak mı

Sorun bios güncellemesi ile çözüldü gibi 3-4 kere yeniden başlattım sorunsuz açılıyor. Fakat anlayamadığım hiç bir sorun yokken nasıl böyle bir şey oluyor ve 1 ay önce gelen bios güncellemesi nasıl sorunu çözüyor :)

Sorun BIOS güncellemesi ile çözüldü gibi 3-4 kere yeniden başlattım sorunsuz açılıyor. Fakat anlayamadığım hiçbir sorun yokken nasıl böyle bir şey oluyor ve 1 ay önce gelen BIOS güncellemesi nasıl sorunu çözüyor :)

Donanımsal sorun olmadığında yazılımsal çözümleri denemek gereklidir. Tecrübe oldu size :)

Geri
Yukarı