Çift SSD için BIOS ayarı önerisi

Frohell

Decapat
Acer Predator Helios 300 laptop aldım. Laptopun üzerinde Kingston marka PCI-e NVMe 248 GB SSD geliyor. Ben bunun yanında Samsung Qvo 860 1 TB SATA SSD alıp sisteme taktım. Şimdi bazı sorularım var cevaplarını bulamadığım. Yardımcı olursanız minnettar olurum :)

1. Bu 2 SSD RAID yapılabilir mi? Yoksa PCI-e ve SATA SSD'ler-den RAID olmuyor mu?
  2. Eğer mümkünse BIOS ayarlarında RAID seçeneği yok. AHCI/RTS/RTS Premium with Optane var. BIOS'da fazla ayar yok zaten. Okuduğuma gore unlock yapılmış BIOS yüklemezsem kapsamlı ayarlara erişemiyorum.
  3. Default olarak RTS Premium seçili. RTS ve RTS premium ayarları ne işe yarar? Faydaları neler? Benim kurulumunda en doğru seçim RTS premium mu?
  4. Samsung SATA SSD-im AHCI mod kapalı gözüküyor. SSD için AHCI modun önemi nedir? Açık olması SSD performansına etki eder mi?
  5. BIOS'da SATA mode seçeneğinde AHCI seçersem format sonrası Rapid Storage Technology uygulamasını kurmam gerekli mi?
  6. PCI-e link Speed 2000 mp. S gözüküyor. Öyleyse SATA SSD'im NVMe SSD-den daha mı hizli oluyor?
  7. Forumda SSD için özel ayarlar isimli rehber yapılmış. Superfetchi kapat ve s. Bu ayarların yapılması ne kadar fark ediyor sistem hızına? Yapmamı önerir misiniz?
  8. İnternetde okuduğuma göre NVMe sürücüleri ve firmware güncel tutmak önemliymiş. Kingston SSD-in ne NVMe sürücüleri bulabildim ne de firmware güncellemesini. Bu konuda yorumunuz nedir?

Sistemi Kingston NVM SSD içine kuruyorum. 1 TB-lık Qvo SSD depolama için kullanıyorum.

Aynı model ve aynı depolama seçenekleri ile RAID tavsiye edilir genellikle. O yüzden hız istiyorsanız yapacağınız RAID çok da elzem değil gibi geliyor bence. Rapid mode genelde RAM kullanıyor, ben açmanızı önermem.

Aynı model ve aynı depolama seçenekleri ile RAID tavsiye edilir genellikle. O yüzden hız istiyorsanız yapacağınız RAID çok da elzem değil gibi geliyor bence. Rapid mode genelde RAM kullanıyor, ben açmanızı önermem.

Internetde baktım. Farklı birimleri RAID yapmak olmuyor. Yani her ikisi ya SATA olacak ya da PCIe. Rapid modu kast etmiyorum. BIOS'ta SATA Control'lerde AHCI, RST ve RST premium seçenekleri var. Samsung SSD için AHCI mod onemli. Ama laptopun kendi ayarlarında RST premium default olarak ayarlanmis ve internetde okuduguma gore yeni Intel yongalari için RST premium daha performanslı. Ama bunu da yalnız 1 forumda okudum baska bilgi bulamiyorum. Her iki SSD'nin tam performasında çalışması için hangisini ayarlamalıyım bilmiyorum asıl problemim bu.

Son düzenleyen: Moderatör:
  1. Hayır, SATA ve NVMe SSD'ler bildiğim kadarıyla RAID yapılamıyor. Zaten RAID için disklerin aynı kontrolcüye bağlı olması ve hatta tercihen aynı kapasite, marka, model olması gerekiyor.
  2. Dizüstü bilgisayarlarda ayarlar genelde kısıtlı olur ama BIOS kilidini açsanız bile karşınıza SATA ve NVMe SSD için RAID seçeneği çıkmaz.
  3. RTS değil, RST olması lazım. Rapid Storage Technology kelimelerinin kısaltması. "AHCI" standart bir veri aktarım protokolüdür, öte yandan "Intel RST Premium", yeni nesil Intel Yonga Seti SATA ve PCIe Depolama Denetleyicileri için Intel tarafından verilen bir addır. Bu Kontrolörler AHCI ve NVMe protokolünü yönetebilir ve Intel SATA / PCIe RAID Dizileri oluşturabilir ve yönetebilir.

Intel'in RST ile özel bir sürücü ve özel bir protokol yaptığı söyleniyor. AHCI'ye göre avantajı daha düşük güç tüketimi imiş. Kullanabiliyorsanız kullanın.
  4. RST açıksa onu kullansın. O sistemde IDE modu olduğunu sanmıyorum. Ancak IDE ise AHCI yapılmasını öneririm şiddetle.

5. Hayır, Rapid Storage Utility kurmak zorunda değilsiniz.
  6. SATA SSD'ler hiçbir zaman NVMe'lerden hızlı olmadı...
  7. Ben varsayılan olarak kullanıyorum. Windows zaten kurulumda SSD tespit ederse kendi gerekli ayarları yapıyor. Yine de kontrol edebilirsiniz.
  8. OEM ürünlerde Firmware ve NVMe sürücüsü bulmak sıkıntılı olabilir. Normal bir durum. Windows güncel olduğu sürece sorun yok.

@Recep Baltaş

Peki Hocam hangisinden daha fazla verim daha çok hız ala bilirim ? AHCI-mi yoksa RST Premium mu ? Laptop 2019 model yeni üretim ve İntelin 300 serisi yongalarını kullanıyor. Diğer tarafdan netde okuduğuma göre Rapid storage uyğulaması arkaplanda boşuna çalışıyor kurmasam daha iyi sanırım

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı