Çin, 6. Nesil Savaş Jeti mi Üretiyor?

Çin'in otonom sistem altyapısının ABD kadar kompleks olduğunu düşünmüyorum. Otonom sistemlerle oldukça yakından ilgilenen birisi olarak, sektörde liderin hala ABD olduğunu söyleyebilirim. Zira hem bu işin başlatanı, hem standart koyucusu hem de sağlam çözümlerin sahibi hala ABD. Bugün hobi için bile bir otonom uçuş kontrol kartı alacak olsanız, %90 ABD menşeili bir kart almak zorunda kalacaksınız. Dahası, ABD bu kartları hobi için falan demeden, çok ciddi şekilde takip ediyor. Her ülkeye export edilmesi mümkün değil mesela.

Tabii bu dengelerin değişmesi uzun sürmeyecektir zira Türkiye olarak ciddi atılımlarımız var ve Çin de, farklı otonom platformlar üzerine çalışıyor. ABD biraz da geçmiş teknolojisinin ve know-how bilgisinin kaymağını yiyor.

Çin'in çok önemli bir gücü var: Sınırsız üretim gücü. İster uçak gövdesi, ister roket, ister mikroişlemci olsun, başka hiçbir ülke ile karşılaştırılamayacak kadar üretim güçleri var. Bunu da popüler ve kendini kanıtlamış bir çok sistemi kopyalamak ya da tersine mühendislik ile üretmek için kullanıyorlar. Başarılı oluyorlar da.

F-35-J-31.jpg

Ancak bu otonom sistemlerdeki liderlik, bahsedilen bu uçak ile hızlıca el değiştirebilir zira bu artık farklı bir dinamik. Çin'in bu durumuna karşı ABD'nin sessiz olması, ilginç. Biden böyle konuşmuyordu. Hoş, ona göre Afganistan'da da öyle bir tablo ortaya çıkmayacaktı ya.

Şu da var. Böyle gidersek otonom sistemlerde Çin ile beraber sayılı ülkeler arasına girebiliriz. Almanya GlobalHawk'ı müzeye kaldıra dursun, bizler çalışmaya devam ediyoruz.

ABD hiçbir şey yapamıyor zaten, politik açıdan bile Çin çok büyük bir güç. Her ambargoda zararlı çıkan taraf hep Çin'e karşı olanlar oluyor. Sonuçta ABD'nin en değerli şirketlerinden birisi olan Apple bile ürünlerinin üretimini vs. neredeyse her şeyini Çin'de yapıyor.

Çiplerin tasarımı tamamen şifreli olarak Apple'a ait ve Apple tarafından ABD'de yapılıyor. Yine çipleri üreten makineler de ABD menşeili. Zaten işlemci dediğimizde asıl kilit noktayı iki şey paylaşır: Mimari tasarım ve Litografi.

Buradaki ana nokta, Çin'in bu fabrikaları pandemi bahanesi ile kısmi olarak kapatıp, kendi sanayisi için gerekli çipleri ürettirebilmesi. Piyasada generic çip yok mesela. :D

Yeni konular

Geri
Yukarı