Çin'de bunyavirüs alarmı

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
İlk kez 2011’de görülen bunyavirüs, Çin’de 7 kişinin hayatını aldı, 60 vaka tespit edildi.
Çin’de 7 kişinin ölümüne yol açtığı iddia edilen bunyavirüs de aslında yeni değil. 2011’de ortaya çıkan ve SFTS olarak bilinen virüs türü, daha o yıllarda bunyavirüs ailesine dahil edilmişti. Nitekim SFTS nedeniyle Çin'in farklı eyaletlerinde 60 yeni vakanın tespit edildiği iddiası da var. Edinilen bilgilere göre Anhui ve Zhejiang eyaletlerinde 7 kişi bunyavirüs nedeniyle hayatını kaybetti. Vaka ve ölümlerin Çin’in ve dünyanın en büyük şehirlerinden olan, 24 milyon nüfusa sahip Şangay çevresindeki eyaletlerde görülmesi ise endişelerin çıkış noktasını oluşturuyor.

images.jpeg

Kene ısırığı ile bulaştığı bilinen SFTS virüsünün, aynı zamanda insandan insana da geçme olasılığının bulunduğu söyleniyor.

Zhehiang Üniversitesi’nden Dr. Sheng Jifang, “Hastalar virüsü başkalarına kan ya da mukus yoluyla bulaştırabilir.” açıklamasında bulundu. Ayrıca uzmanlar, SFTS virüsü aşırı paniğe gerek olmadığını ve önlem alındığı sürece bulaşma ihtimalinin çok düşük olduğunu belirttiler.

Kaynak: WebTekno

Hocam haklısınız biraz sert ve uygunsuz üslup ile söylemiş olabilirim fakat dayanamıyorum artık şu yaz gününde dışarıda serbest olamamaya ve bu virüsün yarasa, köpek, yılan, fare, böcek gibi hayvanları yıkamayıp etlerini yiyen bir ülkeden çıktığı aklıma geldikçe çıldırıyorum.
Biraz yanlış biliyorsunuz, aslında medya yanlış söylüyor. Eskiden dediğiniz şeyler var idi bunu mazur görmek lazım zira 50 yıl önce Çin köyden farksızdı ve hiç kolay değildi. Ancak şu anda bu bahsettiğiniz hayvanları yiyen kişi sayısı 5 bin bile değildir, zaten onlar bile yavaş yavaş bırakıyor. Bunun pek Çin ile alakası yok aslında, Vietnam, Tayvan'dan insanlar da var Çin'de ve orada yeyince insanlar Çin'i suçluyor maalesef. Virüsün olma sebebi birçok nedene dayalı, hatta birçok insan (ben dahil) bu bakterinin yapay olduğunu düşünüyor. Her şey çok iyi uyuşuyor, zamana baktığımız zaman Çin vs ABD, teknoloji savaşları ve uzay savaşları gibi birçok dalda kapışma var. Haliyle rakibini böyle gözden düşürüp bitirmek isteyebilirler, neden olmasın değil mi? Biliyorsunuz ki artık teknolojiyi elinde tutan ülke her zaman öndedir, haliyle Çin engellenemez bir güçte ve Amerika bunu yapabilecek potansiyele gelmiş olabilir. İsterseniz biraz araştırın, önyargı yapmanızı istemiyorum. Emin olun Amerika hiç sandığınız gibi masum değil, arka planda neler dönüyordur kim bilir :) Sinirinizi bu şekilde çıkarmayın yani, iyice araştırın ve ona göre çıkarımda bulunun.

Sadece kurban bayram'ında hayır falan verildiği yok. Bazı dernekler et göndermeye çalışıyorlar. Ama bayramda kurban kesilip arta kalanları da derneklere veriyorlar. Senin dediğin şu "kurban bayramı haricinde fakirin kursağına et girince sıkıntı yok kurban bayramı olunca var. Fakirin kursağına gene koyun eti falan giriyor. Et sütten mi elde ediliyor sanki. Sen olaya tarafsız bakmaya çalışsan anlarsın.

Dedigimin anladiginla gram alakasi yok. Kurban bayrami haricinde fakirle ilgilenen musluman tek tük var. Kurban bayraminda adam evde durmasin koku yapar, dolaba sigmiyor verelim en azindan sevap islemis oluruz diyor. Fakiri onemsedigi icin degil sevap icin, oteki dunya icin yapiyor. Ve vermelerine lafim yok. O arkadas bunu "bak kardesim en azindan biz fakire et veriyoz. Cinliler napiyor" gibisinden bir savunma yapmaya calistigi icin soyledim. Ki ona bakilirsa bilgim yok ama kopek katliami yapildiginda etlerinin dagitilmadigini nereden biliyorsunuz?
Ama sen galiba fakirin kursagina haram giriyor kurban bayraminda demişim gibi bir sey anlamissin ve bu anlami da katliam dedigim icin cikarmişsin. Hayir ben fakirin kursagina bir seyler girmesine karsi degilim. Benim icin haram diye bir anlam yok. Fakiri doyuracak ne varsa olsun, AC kalmasin. Ben sadece toplu kiyim olmasina karsiyim.

Bu saçma sapan virüsler bundan 20 sene önce, herşeyin tarımda organik olarak yetiştiğinde yoktu😌 Yapılan GDO uygulamaları ve benzerleri yüzünden bunları yaşıyoruz. Her zaman olduğu gibi insan oğlu kendi sonunu kendisi hazırlıyor😔

Her çıkan virüs neden bir proje?
Proje olduğuna inanıyorum çünkü bu sene durduk yere birkaç hastalığın birden ortaya çıkması garip. Sanki 2020 başlangıç yılı olarak belirlenmiş gibi gözüküyor.

Her virüs değil; Veba, sars yada HIV virüsünün bir proje olduğunu düşünmüyorum mesela. Hastalıklar bilinçli veya durduk yere yayılabilir. İnanıp inanmamak sana kalmış.

Dedigimin anladiginla gram alakasi yok. Kurban bayrami haricinde fakirle ilgilenen musluman tek tük var. Kurban bayraminda adam evde durmasin koku yapar, dolaba sigmiyor verelim en azindan sevap islemis oluruz diyor. Fakiri onemsedigi icin degil sevap icin, oteki dunya icin yapiyor. Ve vermelerine lafim yok. O arkadas bunu "bak kardesim en azindan biz fakire et veriyoz. Cinliler napiyor" gibisinden bir savunma yapmaya calistigi icin soyledim. Ki ona bakilirsa bilgim yok ama kopek katliami yapildiginda etlerinin dagitilmadigini nereden biliyorsunuz?
Ama sen galiba fakirin kursagina haram giriyor kurban bayraminda demişim gibi bir sey anlamissin ve bu anlami da katliam dedigim icin cikarmişsin. Hayir ben fakirin kursagina bir seyler girmesine karsi degilim. Benim icin haram diye bir anlam yok. Fakiri doyuracak ne varsa olsun, AC kalmasin. Ben sadece toplu kiyim olmasina karsiyim.
Sen benim demek istediğimi anlamamışsın. Bak kendin bile diyorsun fakire yardım eden müslüman tek tük var. Fakire tek müslüman mı yardım ediyor sanki ? Ben müslüman demedim farkındaysan dediysem de yanlış demişimdir. Ha toplu kıyım ha bireysel bir şey farketmez. Köpek örneğimi iyice bir aklında tart düşün. Bu arada ben fakirin kursağına et girmesine karşısın falan da demedim öyle bir şeyi çıkaracak cümle dahi yok.

Toplu kiyim oldugu icin katliam. Fakirin kursagina sadece kurban bayraminda sucsuz yere oldurulen hayvanlarin etleri giriyor. Kurban bayrami haricinde nerelerdesiniz kardesim siz? Kurban bayrami haricinde fakirin kursagina et girmesi haram mi? Neden sadece kurban bayraminda hayır veriliyor?

Kesmiyorum zaten. Boş boş mesaj yazmiyorum. Sorguluyorum ve fikrimi soyluyorum. Fikir soylemek bos bir seyse sen ne duruyorsun burada?

Ha yılın farklı dönemlerinde olmuş ha yılın bir döneminde ne fark eder sanki hayvanların soyu mu, hayır tükendi ve evet yazdıkların tamamen boş fikir söylemek değil.Derdiniz hayvanları korumak olsa tamamen kesmeye karşı olursunuz. Kesildikten sonra toplu olup olmaması önemli değil gayet uygun şekilde kesiliyor.Suçsuz yere öldürülmekmiş komik 😂 vatandaşlık da verelim mi onlara?

İnsanlığı insanlık bitirecek arkadaşlar kiyamete az kaldı.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı