Çinli APT Grubu, Mélofée Adlı Rootkit ile Linux Sunucuları Hedefliyor

Ali Güngör

Genel Yayın Yönetmeni
Yönetici
Yer
İstanbul Türkiye
Daha fazla  
Meslek
Technopat
Profil Kapağı
1523300036
çin, winnti hacker, famoussparrow apt

Çin hükümeti tarafından desteklendiği düşünülen bir APT (Advanced Persistent Threat) grubu, Linux sunucularını hedef alan yeni bir zararlı yazılım kampanyasıyla ortaya çıktı. 2022 yılının başlarında Linux sunuculara yönelik geliştirildiği anlaşılan 3 adet kernel mode rootkit tespit edildi. İlgili rootkitleri tespit eden Fransız siber güvenlik firması EvaTrack, zararlılara Mélofée adını verdi. Saldırganlar, Reptile adında açık kaynaklı […]

Devamı: Çinli APT Grubu, Mélofée Adlı Rootkit ile Linux Sunucuları Hedefliyor
Kaynak Technopat

Devamı için yukarıdaki bağlantıya tıklayın...

Bunların bunu yapma sebebi ne? Yani düşünüyorum, Linux'un sana zararı ne olabilir ki sen Linux'a zarar vermek istiyorsun? Saldırmasının arkasındaki bilmediğim sebep ne ki?
Linux, sunucu gibi kritik sistemlerde çok yoğun olarak kullanılıyor. Bu sebeple saldırıya çok açık.
Yani artık Linux tamamen güvenilir lafı yalan oldu.
Kimse Linux tamamen güvenilir demedi, diyenin ne dediğinden haberi yoktur. Her sistemde olduğu gibi açıklar, hatalar ve güvenlik zaafiyetleri var. Linux gibi açık kaynak sistemlerin avantajı kodun açık olmasından güvenlik zaafiyetlerinin hızlıca kapatılması, güvenlik zaafiyeti oluşturan parçaların alternatiflerinin bulunabilmesi ve gerekirse sıfırdan yapılabilmesi, güvenlik zaaflarının uzun süre saklanamaması gibi sebeplerden dolayı güvenlik zaaflarını pratik olarak kullanılamaz hale getiriyor. Alternatiflerin mümkün olması veya hızlıca yamalanması sayesinde etkin bir saldırı yapılamadan devre dışı kalmış oluyor. Elbette 100% mükemmel değil, işin içinde İnsan olduğu sürece asla 100% olmayacaktır ancak açık kaynak yazılımların doğası gereği kapalı kaynak yazılımlardan çok çok daha güvenli.

Bunu macOS için yapsalar acaba aynı şeyi söyleyebilir misin?
Ben macOS tamamen güvenli demedim hocam hiçbir zaman, dediysem dediğimi bile hatırlamıyorum. Technopat kanalında Mac'e virüs bulaştı videosu bile var. Konunun amacından sapmasın diye bu tartışmayı daha fazla uzatmayalım lütfen.

Geri
Yukarı