CL 17 3600 MHz ile CL18 3600 MHz RAM uyumlu çalışır mı?

emrylgn

Decapat
Daha fazla  
Başlıkta görebileceğiniz üzere toplamda 4 tane 8 GB'lik RAM'e sahibim.
2 adet Goodram 8 GB 3600MHz CL18 DDR4.
2 adet Kingston Fury Beast RGB 8 GB 3600MHz CL17 DDR4.
Anakartta 4 adet RAM slotum var şu an Goodram RAM'leri takılı, Kingston'lari taksam başıma kötü bir şey gelir mi gelmese bile kötü bir sonuç yaratır mı? Görüşleriniz nedir?
Anakartım - ROG STRIX B550-F Gaming.

Son düzenleyen: Moderatör:
Aynı marka model belleklerde bile kit olarak alınmayınca sorun çıkabiliyorken farklı marka farklı Cl değerlerine sahip bellekler bence hata verecektir.

Aynı marka model belleklerde bile kit olarak alınmayınca sorun çıkabiliyorken farklı marka farklı Cl değerlerine sahip bellekler bence hata verecektir.
Yine de takmaya çalışsam başıma kötü birşey gelir mi. Gelmese normal çalışsa bile uyumsuzluktan dolayı hatalar meydana gelir mi?

Yine de takmaya çalışsam başıma kötü bir şey gelir mi? Gelmese normal çalışsa bile uyumsuzluktan dolayı hatalar meydana gelir mi?

Başına kötü bir şey gelmez en kötü şey sisteme görüntü gelmeyecektir ama benim bildiğim normal çalışssa bile doğru çalışmayabilirler evet, aslında belleklerin markası değil de belleklerin çiplerinin birbiriyle uyumlu olması bellekleri doğru çalıştırır.

Başına kötü bir şey gelmez en kötü şey sisteme görüntü gelmeyecektir ama benim bildiğim normal çalışssa bile doğru çalışmayabilirler evet, aslında belleklerin markası değil de belleklerin çiplerinin birbiriyle uyumlu olması bellekleri doğru çalıştırır.

Diyelim taktım ve çalıştı. Uyumlu olup olmadıklarını nereden anlayabilirim takılma, gecikme vb olur mu?

Eğer bios işini düzgün yaparsa ramlari düşük olana göre ayarlar yada senin elle ayar yapman lazım. Sisteme taktığında bir sorun olmaz. En fazla açılmaz, söker eski şekilde tekrar açarsın. Ram kontrolü için cpu-z programını indirip ram sekmesine gelirsen sana detaylı bilgi verir.

Merhaba. Öncelikle her iki RAM modülü de 3600 MHz hızında çalıştığı için, frekans açısından uyumlu oldukları söylenebilir. Bir RAM modülünün CL17 ve diğerinin CL18 olması bu modüllerin tepki sürelerinin biraz farklı olduğu anlamına gelir. Sisteminiz genellikle her iki modülü de daha yüksek gecikme süresine (CL18' e göre) ayarlayarak çalıştıracaktır.

CL17 3600 MHz ve CL18 3600 MHz RAM modülleri genellikle birlikte çalışabilir fakat en iyi performans ve kararlılık için aynı zamanlama ve hız özelliklerine sahip RAM modüllerini kullanmak gerekir. Herhangi bir uyumluluk sorunu yaşarsanız da BIOS/UEFI ayarlarınızı kontrol edebilir ve ayarlama yapabilirsiniz :)

Geri
Yukarı