Çözüldü CLion "Test CMake run finished with errors" Hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Keenact

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar bilgisayarımda code: Block kullanmaktaydım. C dili dersi alıyoruz daha yeni başladık. Python kullanırken Pycharm kullandığımı anımsayıp Clion indirmeye karar verdim. Fakat okul bilgisayarımda bir sıkıntı yokken nedense masaüstü bilgisayarımda bir sıkıntı oldu?

1571340796103.png

Kodun hatasıda tam olarak bu:

-- The C compiler identification is GNU 8.2.0
-- The CXX compiler identification is GNU 8.2.0
-- Check for working C compiler: C:/MinGW/bin/gcc.exe
-- Check for working C compiler: C:/MinGW/bin/gcc.exe -- broken
CMake Error at C:/Program Files/JetBrains/CLion 2019.2.4/bin/cmake/win/share/cmake-3.15/Modules/CMakeTestCCompiler.cmake:60 (message):
The C compiler

"C:/MinGW/bin/gcc.exe"

is not able to compile a simple test program.

It fails with the following output:

Change Dir: C:/Users/Murat Kılıç/AppData/Local/Temp/cmake_check_environment/_build11753745016509644487/CMakeFiles/CMakeTmp

Run Build Command(s):C:/MinGW/bin/mingw32-make.exe cmTC_96c8d/fast && C:/MinGW/bin/mingw32-make.exe -f CMakeFiles\cmTC_96c8d.dir\build.make CMakeFiles/cmTC_96c8d.dir/build
mingw32-make.exe[1]: Entering directory 'C:/Users/Murat K²l²/AppData/Local/Temp/cmake_check_environment/_build11753745016509644487/CMakeFiles/CMakeTmp'
Building C object CMakeFiles/cmTC_96c8d.dir/testCCompiler.c.obj
C:\MinGW\bin\gcc.exe -o CMakeFiles\cmTC_96c8d.dir\testCCompiler.c.obj -c "C:\Users\Murat K─▒l─▒├ğ\AppData\Local\Temp\cmake_check_environment\_build11753745016509644487\CMakeFiles\CMakeTmp\testCCompiler.c"
gcc.exe: error: C:\Users\Murat KÄ�-lÄ�-+Â\AppData\Local\Temp\cmake_check_environment\_build11753745016509644487\CMakeFiles\CMakeTmp\testCCompiler.c: No such file or directory
gcc.exe: fatal error: no input files
compilation terminated.
CMakeFiles\cmTC_96c8d.dir\build.make:64: recipe for target 'CMakeFiles/cmTC_96c8d.dir/testCCompiler.c.obj' failed
mingw32-make.exe[1]: *** [CMakeFiles/cmTC_96c8d.dir/testCCompiler.c.obj] Error 1
mingw32-make.exe[1]: Leaving directory 'C:/Users/Murat K²l²/AppData/Local/Temp/cmake_check_environment/_build11753745016509644487/CMakeFiles/CMakeTmp'
Makefile:120: recipe for target 'cmTC_96c8d/fast' failed
mingw32-make.exe: *** [cmTC_96c8d/fast] Error 2

CMake will not be able to correctly generate this project.
Call Stack (most recent call first):
CMakeLists.txt:1 (project)

-- Configuring incomplete, errors occurred!
See also "C:/Users/Murat Kılıç/AppData/Local/Temp/cmake_check_environment/_build11753745016509644487/CMakeFiles/CMakeOutput.log".
See also "C:/Users/Murat Kılıç/AppData/Local/Temp/cmake_check_environment/_build11753745016509644487/CMakeFiles/CMakeError.log".

Error code: 1

Acaba okul bilgisayarım İngilizce olduğundan dolayı mı hata almadım ya da kullanıcı adımda latin alfabe olmadığından (Murat Kılıç) bu hatayı almaktayım ve bu sorunun çözümü nedir yardımcı olursanız çok sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Eğer, çalıştığınız dosya masaüstü gibi bir yerdeyse doğrudan lokal disklerde çalışın. Mesela "C:\salvarDavasi.c" gibi. Ya da elle derleyin. Hiç olmadi yeni kullanıcı açın Türkçe karakter barındırmayan bir isimle.
Kod:

Change Dir: C:/Users/Murat Kılıç/AppData/Local/Temp/cmake_check_environment/_build11753745016509644487/CMakeFiles/CMakeTmp

Zaten burada belirtmiş hatayı. GCC ile derleyebilmek için Türkçe karaktere sahip dizin olmamalı.

Kod:

Zaten burada belirtmiş hatayı. GCC ile derleyebilmek için Türkçe karaktere sahip dizin olmamalı.
Peki bu durumu nasıl düzelteceğim kullanıcı adım değişmiyor.

Eğer, çalıştığınız dosya masaüstü gibi bir yerdeyse doğrudan lokal disklerde çalışın. Mesela "C:\salvarDavasi.c" gibi. Ya da elle derleyin. Hiç olmadi yeni kullanıcı açın Türkçe karakter barındırmayan bir isimle.

Çözüm
Masaustu gibi konumlara atmayi denediğimde config bulamadi ama bu arada yeni kullanici açtığımda da yuklu olan mingw yi nedense bulamadi anlamadim gitti .

Code : Blocks 'u zaten kurdum ve kullanıyorum . Benim amacım Clion' u çalıştırmak önerin için teşekkür ederim.

@BıraktıGitti Şuana kadar ettiğin yardım için teşekkür ederim . Arkadaşlar sorunu çözdüm ileride ve ya şuanda bu sorunu yaşayanlar için sorunun çözümünü burada paylaşmak istedim. Sorunun çözümünü bana bir zat mail olarak JetBrains ekibi yolladı çözüm ise şöyle :

Anna Falevskaya (IntelliJ)
Oct 18, 11:19 CEST
Hi Murat,
Thanks for contacting us.
It's not a CLion problem, but a problem with using CMake + MinGW - they don't support non-latin symbols.
To solve the problem please do the following:
  1. Create temp folder in location which path doesn't include non-latin symbols (for example, C:\tmp).
  2. In CLion menu select Help | Edit Custom VM options....
  3. In the opened file add this line: -Djava.io.tmpdir=<path_to_temp_folder> (for example, -Djava.io.tmpdir=C:/tmp).
  4. In the menu do File | Save All.
  5. Restart CLion.
Also if path to your project contains non-latin symbols, please move the CMake generation directory to a path that doesn't contain such characters (either via File | Settings | Build, Execution, Deployment | CMake | Generation path, or just put the project itself to other location).
Best regards,
Anna Falevskaya
JetBrains
http://www.jetbrains.com
The Drive to Develop

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı