Clover EFI Mac OS X Bootloader - Konfigürasyon: Boot

Clover ile ilgili genel bilgiler için öncelikle okunmaya başlanması gereken rehber budur:

https://www.technopat.net/forum/rehberler/43438-clover-efi-mac-os-x-bootloader-giris.html

Arguments (kısaca Args) (Parametreler /Komutlar)

Bu kısıma, bilgisayar açılışınız için komutlarınızı (boot flag, kernel flag) kalıcı olarak ekleyebilirsiniz. Böylece her bilgisayarı yeniden başlatışınızda komutları hatırlamak ve girmek zorunda kalmazsınız.

Boot flag (yani açılış komutları):

• Verbose Boot, yani açılırken Apple logosunu değil, akan kodları görürsünüz.
Kod:
-v

• Güvenli Mod (Safe Mode) ile başlatma. Her Hackintosh'çuyu masaüstüne ulaştıran en temel komuttur. Çoğu donanımı by-pass ederek en temel fonksiyonlar ile bilgisayar açılır.
Kod:
[B]-x[/B]

• Bu komut, kext hatalarından dolayı kilitlenip açılmayan hackintoshlarda, en temel kextler haricindeki diğerlerini görmezden gelerek sistemi açmaya yarar.
Kod:
[B]-f[/B]
  • Açılış için girdiğiniz boot flagleri görmezden gelen komuttur. Mesela masaüstünde Clover Configurator ile komut kaydettiniz ama bilgisayarınız açışmıyorsa bu komutu yazarak diğer komutlarınızı iptal edersiniz. (Örneğin -F -v -x Graph... gibi)
Kod:
[B]-F[/B]

• Single User Mode, yani tekil kullanıcı modu. Pek sık başvurulmaz.
Kod:
[B]-s[/B]

• Genelde yeni nVidia 600 ve 700 serisi ekran kartları çalışmak için bu komutun Yes yapılmasına ihtiyaç duymazlar. Bu komut (özellikle Intel ve harici ekran kartlarının bir arada kullanıldığı notebook'larda ve AMD ekran kartı kullanan masaüstü bilgisayarlarda) Yes ve No seçenekleri ayrı ayrı denenerek hangisi sisteminizde işe yarıyorsa onun seçilmesi vasıtasıyla iş görüyor. Marka ve model farklılıklarından dolayı kesin bir şey diyemiyorum.
Kod:
GraphicsEnabler=No veya Yes

• Single User Mode, yani tekil kullanıcı modu. Pek sık başvurulmaz.
Kod:
[B]IGPEnabler=Yes veya No[/B]

• Bazen AMD ekran kartı kullanan Hackintosh'lar sadece bu komut 0 olarak seçildiğinde açılırlar. Diğer durumlarda bu komut 1'e ayarlıdır. Nadiren "1" olarak bu komutun girilmesinin Mac AppStore bağlantı hatasını çözdüğü görülmüştür.
Kod:
PCIRootUID=1 veya 0

• Genelde işlemcisi uyumsuz (desteklenmeyen) sistemlerde Mac OS X çalıştırabilmek için girilen bir komuttur. Kullanılan işlemci çekirdeği sayısını 1'e sabitler.
Kod:
[B]cpus=1[/B]

• Intel işlemcilerdeki VT-d Virtualization (Sanallaştırma) Teknolojisini geçersiz kılar. Hackintosh'lar için VT-d zaten önemsizdir. BIOS'unda VT-d ayarı olmayan anakartlarda bu komutun girilmesi işe yarayabilir.
Kod:
[B]dart=0[/B]
  • Eğer verbose modunda [PCI Configuration Begin] kısmında takılma görüyorsanız, bu komutlardan birini deneyebilirsiniz. Genelde Clover'de default 2000'li olana gelir. Fakat manuel değiştirebilirsiniz.
Kod:
[B]npci=0x2000
[/B][B]npci=0x3000[/B]

• Hackintosh'un bazı donanımlarını uyandırıp bazı donanımlarını uyandırmamak için kullanılır. Genelde Hackintosh'larda soruna sebep olur (1 açık, 0 kapalı). Mesela verbose modda açarken "SleepEnabler.kext" gibi bir noktada takılma yaşıyorsanız 0 yaparak masaüstüne ulaşabilirsiniz (dilerseniz sonra o kexti komple silebilirsiniz).
Kod:
[B]darkwake=0 veya 1[/B]

• Her açılışta ? numaralı diskin EFI kısmını mount edilmiş olarak sistemde görünür yapar. (Masaüstünden de yapılabilir)
Kod:
[B]MountEFI=yes/disk?
[/B][B]MountEFI=no (ya da hiç MountEFI komutu girmemek de aynı sonucu verir)[/B]

• Log dosyasında tutulacak maksimum satır sayısını belirler. Ön tanımlı olarak 0’dır (Yani limitsiz).
Kod:
[B]LogLineCount=0[/B]

• Log dosyasının tutulacağı yolu girerseniz log dosyasını o konumda saklar.
Kod:
[B]LogLocation=KONUM[/B]

• Log dosyalarını her açılışta saklamak veya saklamamak istediğinizi ayarlayabilirsiniz.
Kod:
[B]LogEveryBoot=Yes veya No[/B]

Legacy

Genellikle eski (bazende yeni) Windows (ve Linux) işletim sistemlerini açabilmek için gereklidir. Çoğunlukla donanımınıza ve BIOS ayarlarınıza göre değişir.
Kod:
<key>Legacy</key>
<string>PBR</string>
Birkaç çeşit algoritma geliştirilmiştir:
- LegacyBiosDefault - LegacyBios protokolü içeren UEFI BIOS modelleri için
- PBRtest - PBR boot algoritması
- PBR - Diğer bir PBR boot algoritması

Timeout

Bilgisayar açılışında boot loader (Clover) ekranında kaç saniye beklemek istediğinizi bu komutu girerek ayarlayabilirsiniz. Hiçbir tuşa basılmaması durumunda girilen saniyeden geriye sayarak önceden tanımlı işletim sistemini açar (kimi durumlarda en son kullanılan işletim sistemini açar). Eğer geri sayım sırasında bir tuşa basılırsa, geri sayım durur ve sizin kullanımınız için boot loader açık kalır, işletim sistemleri başlatılmaz.
Kod:
<key>Timeout</key>
<integer>5</integer>
Eğer 0 girilirse, boot loader ekranı görüntülenmez, direkt işletim sistemi açılır.
Eğer -1 girilirse, işletim sistemi açılmaz, boot loader ekranında sizin komutlarınızı bekler.

DefaultVolume

Hangi harddisk kısmının default (yani ön tanımlı) olacağını belirtir. Yani o kısma kurulu işletim sistemini başlatır.
Kod:
<key>DefaultVolume</key>
<string>MacHDD</string>
Değişik şekillerde tanımlama yapılabilir, örneğin:
- MacHDD (Harddiske verdiğiniz isim her neyse)
- HD(1,GPT,57272A5A-7EFE-4404-9CDA-C33761D0DB3C,0x800,0xFF000)
- 57272A5A-7EFE-4404-9CDA-C33761D0DB3C

DefaultLoader

Birden fazla loader kullanıyorsanız, hangi loader'ın çalışmasını istediğinizi bu komut ile belirleyebilirsiniz.
Kod:
<key>DefaultLoader</key>
<string>BOOTX64.efi</string>

Log

Bu komutu true (aktif) veya false (pasif) yaparak hataların "/EFI/CLOVER/misc/debug.log" konumunda tutulmasını sağlayabilirsiniz (yani log dosyası tutmak). Daha sonra log dosyasına bakarak hatanın ne olduğunu gözlemleyebilirsiniz.
Kod:
<key>Log</key>
<false/>  (veya true/)
Eğer True (aktif) yaparsanız açılış süreniz bariz şekilde uzayabilir.

Fast

True yapılması Timeout ayarındaki "0"a benzer yani boot loader görünmeden direkt tanımlı işletim sistemini açar. En iyi grafik ayarlarını, temaları atlar, boot loader ekranına giremezsiniz.
Kod:
<key>Fast</key>
<true/>
Bu özelliği True yapmak (duruma göre) size birkaç saniye kazandırır:
- 3saniye: boot loader geri sayımını beklemezsiniz
- 5-10 saniye tüm Sata driver'ların okunmasını beklemezsiniz, sadece Sata0 okunur.

XMPDetection

Bellekleri tanımlarken en iyi eXtreme bellek profilini tanımlar veya XMP algılamasını devre dışı bırakır.
Kod:
<key>XMPDetection</key>
<true/> Veya <false/> Veya <string>Yes</string> Veya <string>No</string>
eXtreme bellek profillerinden hangisini kullanacağınızı seçebilirsiniz
Kod:
<key>XMPDetection</key>
<integer>1 veya 2</integer>

Tekrar hatırlatmakta fayda görüyorum: Ayarları 2 yöntemle yapabilirsiniz:

1. config.plist dosyasını açarak da yazıp kaydedebilirsiniz
  2. Clover Configurator programını yükleyip ilgili konuma değeri tanımlayabilirsiniz. (Yöntemi en üstteki linkte)

Kolay gelsin, Teşekkürler

Son düzenleyen: Moderatör:
Benim sıkıntım bilgisayarı her açışımda clover boot loader da ekran kartım ati mobility radeon 5470 için ayarlardan grafik inject te girip ayarları aktif etmem gerekiyor. Sorunu çözmek için config.plist dosyasını editlemem gerek ama hangi satıra ne yazacam bilemiyorum. Boot loaderda yapmış olduğum ayarların ekran görüntüsünü aşağıya ekleyecem. Gerekli olan komut satırını düzenleyebilirmisiniz. Şimdiden teşekkürler.

IMG_20140610_203146.jpg

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı