Çöllerde asfalttaki göz yanılması neden olur?

selimtti

Decipat
Yer
Beyazsaray
Geçenlerde bir videoda veya filmde tam hatırlamıyorum ama çöl sahnesi vardı. Çölde asfaltın ileri kısmında sanki su varmış gibi duruyordu fakat gittikçe aynı şey devam ediyordu. Hatta babama sorduğumda bu durumu "O yüzden çölde insanlar su buldukları için koşuyorlar ama yok" şeklinde cevap vermişti. Yaklaşık 3-4 gündür kafamı kurcalıyor. Nedenini bilen varsa yazabilir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Geçenlerde bir videoda veya filmde tam hatırlamıyorum ama çöl sahnesi vardı. Çölde asfaltın ileri kısmında sanki su varmış gibi duruyordu fakat gittikçe aynı şey devam ediyordu. Hatta babama sorduğumda bu durumu "O yüzden çölde insanlar su buldukları için koşuyorlar ama yok" şeklinde cevap vermişti. Yaklaşık 3-4 gündür kafamı kurcalıyor. Nedenini bilen varsa yazabilir mi?
Bu yalnızca çöllerde olmuyor. İstanbul içinde yolculuk ederken çok kez karşılaştım bu durumla, nedenini araştırmadım.

Geçenlerde bir videoda veya filmde tam hatırlamıyorum ama çöl sahnesi vardı. Çölde asfaltın ileri kısmında sanki su varmış gibi duruyordu fakat gittikçe aynı şey devam ediyordu. Hatta babama sorduğumda bu durumu "o yüzden çölde insanlar su buldukları için koşuyorlar ama yok" şeklinde cevap vermişti. Yaklaşık 3-4 gündür kafamı kurcalıyor. Nedenini bilen varsa yazabilir mi?

Yoğuşma ve güneş ışığı yüzünden oluyor diye biliyorum.

Geri
Yukarı