Çözüldü Bilgisayarım Formatdan Sonra Yavaşlıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Makaleler
18
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, bilgisayarıma Windows 7/8/8.1 hepsini teker teker kurup denedim. Niyeyse bilgisayarım, hangi işletim sistemini kurarsam kuruyim yavaş çalışıyor. Hani fazla programda kurmuyorum, Google Chrome, Windows Phone Uygulaması, OpenOffice 4.0.1 programlarını kuruyorum ama yine yavaş. Bakkallar format atınca böyle yavaş olmuyordu, ve benden daha fazla program kuruyorlar. Acaba ben yanlış bir şey mi yapıyorum? Yoksa onlar bir program falan mı yüklüyor? :D

Not : Konuyu "Masaüstü Bilgisayarlar" kısmına açıcaktım ama işletim sistemi ile ilgili olduğu için "Windows 8.1" kısmına açtım. Yanlış yaptıysam özür dilerim, yanlış kısma açtıysam taşıyınız. :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Eğer işletim sistemi harddisk'te ise bundan dolayı yavaş açılıyor olabilir. Bu sorunun çözümü ise 'SSD' alıp hızlandırmaktır.
Ayrıca virüs taraması yapmalısın.

Özelliklerine, uygulamalara, hizmetlere, sürücülerine ayrıntılı bir şekilde baktım. En başta "CASPER" yazısını görünce sorununa şaşırmadım :)

Anakartın çok vasat. BIOS güncellemelerinin de yeni olmaması yeni sistemlere uyumluluk ve desteklemede etkisi olabilir.
Isı rapor oluştururkenki gibi ise ısınma sorunun yok.
Ram'i aşan durumların olmuş, bu durumda HDD'den aldığı sanal bellek ile sistemin aşırı yavaşlamıştır. Bu yüzden ram takviyesi yapman senin için faydalı olur. Fakat SSD'yi bu sisteme alman pek mantıklı olmaz. Ram takviyesini düşünmelisin.

Driverlarını güncellemelisin https://www.technopat.net/forum/aygit-suruculeri/13029-technopat-driver-guncelleme-hizmeti.html

İstersen Hijackthis ile ufak bir performans iyileştirmesi de yapabiliriz.

Kasanın bakımını yapmıyorsan, kasa temizliği yapmanı öneririm. Kısmen etkisi olabilir.

Ayrıca normalde optimizasyon yazılımı önermem ama ihtiyaç duyarsan Advanced System Care Pro veya Auslogics BoostSpeed kullanmanda fayda var.

Onun dışında sorun genel olarak donanımsal yetersizlik olduğu için pek fazla bir performans artışı sağlayamazsın.

Bakkalar ne yaptı ne kurdu bilmem ama modifiye sistem kurmuşlarsa bazı windows uygulama ve hizmetlerini devre dışı bıraktığı için daha performanslı gözükebilir.

Özelliklerine, uygulamalara, hizmetlere, sürücülerine ayrıntılı bir şekilde baktım. En başta "CASPER" yazısını görünce sorununa şaşırmadım :)

Anakartın çok vasat. BIOS güncellemelerinin de yeni olmaması yeni sistemlere uyumluluk ve desteklemede etkisi olabilir.
Isı rapor oluştururkenki gibi ise ısınma sorunun yok.
Ram'i aşan durumların olmuş, bu durumda HDD'den aldığı sanal bellek ile sistemin aşırı yavaşlamıştır. Bu yüzden ram takviyesi yapman senin için faydalı olur. Fakat SSD'yi bu sisteme alman pek mantıklı olmaz. Ram takviyesini düşünmelisin.

Driverlarını güncellemelisin https://www.technopat.net/forum/aygit-suruculeri/13029-technopat-driver-guncelleme-hizmeti.html

İstersen Hijackthis ile ufak bir performans iyileştirmesi de yapabiliriz.

Kasanın bakımını yapmıyorsan, kasa temizliği yapmanı öneririm. Kısmen etkisi olabilir.

Ayrıca normalde optimizasyon yazılımı önermem ama ihtiyaç duyarsan Advanced System Care Pro veya Auslogics BoostSpeed kullanmanda fayda var.

Onun dışında sorun genel olarak donanımsal yetersizlik olduğu için pek fazla bir performans artışı sağlayamazsın.

Bakkalar ne yaptı ne kurdu bilmem ama modifiye sistem kurmuşlarsa bazı windows uygulama ve hizmetlerini devre dışı bıraktığı için daha performanslı gözükebilir.

Hocam HDD'den aldığı sanal belleği kapatamaz mıyız?

Hizmeti kullanmak için başvuru yaptım. :D

Hijackthis ile bir iyileştirme yapabiliriz :) Ben indirdim.

Advanced System Care 7 İndirdim. :)

Kasanın içi tertemiz, daha geçen hafta temizledim.

Kapatmak çözüm olmaz. Aksine sistem kilitlenir yeniden başlatır. Fakat alttaki ayara göre uygulaman daha mantıklı olur. Başka bir kullanıcı için değerleri vermiştim. Kendiniz için 2 GB raminiz var ise 1,5 katı ile 3 katı arasındaki değerler olmalı. Yani 2 GB raminiz vardı sanırım. 2 x 1024 x 1,5 = 3072 ve 2 x 1024 x 3 = 6144 Başlangıç boyutuna 3072, En büyük boyuta 6144 MB olarak değerleri giriniz.

Denetim Masası\Sistem ve Güvenlik\Sistem --> Gelişmiş Sistem Ayarları --> Gelişmiş sekmesi --> Performans --> Ayarlar --> Gelişmiş sekmesi --> Sanal Bellek --> Değiştir --> Tüm sürücülerde disk belleği boyutunu otomatik yönetin tikini kaldırın.

İki ayrı harddiskiniz varsa veya hddyi ikiye bölümleyip Windowsun kurulu olmadığı sürücüyü (genelde D: sürücüsüdür) seçip. Resimde verdiğim değerleri girin. Windowsun kurulu olduğu dizin (genelde C: sürücüsüdür) disk belleği dosyası yok olarak seçip ayarla diyin.

v5pvg.jpg

İşlemin ardından bilgisayarı yeniden başlatın.

https://www.technopat.net/forum/guvenlik/31903-hijackthis-log-paylasimi-ve-cozumleri.html Hijackthis için buraya logu ekleyebilirsiniz.

Advanced SystemCare 7 Pro Kurdum, ve bilgisayarımda hızlanma oldu. Tabii THE_MILLER'in dediğinide yaptım, HijackThis ile verdiği satırları fixledim. :) Yani bunları yaparak bilgisayarınızı birazda olsa hızlandırabilirsiniz. :) Herkese çok teşekkür ederim, konu kapanabilir. :D

Selamlar,

Senin sorununa benzer bir sorun arkadaşımın PC de vardı Windows XP birkaç kişiye göstermiş sorunu çözememişlerdi. Sorunu görev öneticisinde PC neyin yavaşlattığını takip ederek bulduk. Sorun kaynağı bir USB Wireless uyumundan kaynaklanıyormuş, işlemci yüzde yüz kapasite ile çalışıp sistemi yavaşlatıyormuş. Görev yöneticisinden bu durumu takip edebilirsin. Kolay gelsin.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı