Çözüldü E5300 sisteme Windows 10 64 bit kurulur mu?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Hukuk'lu

Centipat
Daha fazla  
Meslek
Hukuk
Merhaba, öncelikle evimizde her işimizi gören 2 adet dizüstü bilgisayar ve eski (sanırım 15 yıllık) bir masaüstü bilgisayar var. Masaüstü bilgisayarımın özellikleri şu şekilde;
Anakart: Gigabyte GA-945GCM-S2L
İşlemci: İntel Pentium E5300
RAM: 2 (1+1) GB Kingston DDR2 667 MHZ
Ekran Kartı: Dahili İntel 4000 (?) (Harici ekran kartı bozulduğu için çıkarttık)
Sabit Disk: WD 1600 160 GB 7200 RPM 8 MB Ön Bellek SATA II
Güç Kaynağı: BOOST 250 Watt
CD/DVD Okuyucu/Yazıcı: Var(Düzenleme)
Kart Okuyucu: Var
İnternet Bağlantısı: TP-LINK 150 N Mbps USB 2.0 Harici Kablosuz Bağlantı
Evde kullanılan İnternet Sağlayıcısı: Türksat Kablonet 100 Mbps İndirme, 5 Mbps Yükleme
İşletim Sistemi: Windows XP Professional SP3 32 bit
Kasa: Casper OMEGA Standart 903367

Anakart en fazla 4 GB RAM destekliyor. Anakart ve işlemci 64 bit destekliyor. Anakartın sitesinde Windows 10 desteklediği yazmıyor. Ancak internette ki araştırmamda (kurarken sıkıntı yaşasalar da) Windows 10 64 bit kuranları gördüm. Ancak sıkıntısız, sorunsuz bütün donanımsal özellikleri kullanabildiklerine dair geri bildirimde bulunmamışlar.

Windwos XP'den Windows 10 64 bit'e geçmek istememin nedenleri;
1- MS Office güncel sürümlerini kullanamamak
2- Eğitim için gerekli bazı güncel programları kullanamamak
3- Bazı güncel programların (İnternet tarayıcıları vb.) Windows XP desteklememesi
4- Güvenlik sıkıntısı
5- Windows XP'nin kablosuz bağlantıyı verimli kullanamaması (Malum ev hanımları evde kablo kalabalığı istemiyor)

RAM'i 3 veya 4 GB'ye artırarak Windows 10 64 bit kurmak istiyorum. Bilgisayar ile yapılacaklar;
1- İnternette araştırma yapmak, video izlemek.
2- Office programlarını kullanmak (özellikle word, excel, powerpoint).
3- Microsoft Teams vb. uzaktan eğitim için gerekli programlar kullanmak.
4- Belki Age of Empires 2/HD gibi düşük sistemli strateji oyunları oynamak.

Sorularım;
1- Bu sisteme Windows 10 64 bit kursam sorunsuz çalışır mı?
2- Yapacaklarımı göz önünde bulundurursanız Windows 10 64 bit hangi versiyonunu (pro, home, education vb.) kurmamı önerirsiniz? (Ona göre satın alacağım)
3- Trend Micro (elimde bu var) anti virüs kullanacağım. Ancak 3 GB RAM yetmezse güvenlik için tek başına Windows Defender yeterli olur mu?
4- Anakartın sitesinde Windows 10 için sürücüler yok. Driverscape sitesinde bazı sürücüler var. Hepsini göremedim. Olmayan sürücüleri mutlaka indirmem gerekir mi, nereden indireceğim?
5- BIOS sürümü anakartın sitesinde kullandığım işlemci için F8d(son sürüm) belirtilmiş. Ancak CPU-Z programında F7 gözüküyor. Son sürüm değilse Windows 10 kurmadan önce mutlaka son sürüme güncellemem gerekir mi?
6- Bildiğim kadarıyla sistem eski olduğu için NTFS dosya sistemi şeklinde yazdırmam gerekiyor. Hangi programı kullanayım?
7- Büyük ekran rahatlığından dolayı Adobe Illustrator, Proteus(veya aynı işlevi gören) vb. programlar da kullanabiliriz. Bunun için sisteme uygun 1 GB VRAM harici ekran kartı olarak ne önerirsiniz?

Son düzenleme:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı