Çözüldü Ekran Kartımda Bir Arıza Olmamasına Rağmen Kod 43 Hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Closery

Kilopat
Makaleler
4
Yer
Istanbul
Daha fazla  
Meslek
Front-end Developer
Merhabalar,
Öncelikle konu yanlış yerde ise lütfen yöneticiler tarafından doğru yere taşınsın. :)

Şimdi her şeyi en baştan anlatıp sorunumu açıklayacağım.
Bir, iki gün önce NVIDIA GEFORCE Experience programında güncel bir sürücü(driver) olduğunu söyledi.
Bende indirdim ve kurdum. Önce bir sorun yok gibi geldi ama ertesi gün NVIDIA Denetim Masası (Control Panel) girmeye çalıştığımda hiç bir şey açılmadı. Defalarca tıkladım ama bir türlü açılmadı. (Hiç bir hatada vermedi.) Ve ayrıca masaüstüne sağ tıkladığımda menünün çok yavaş geldiğini fark ettim. (30-35 sn civarı ve ayırca orayı yavaşlatacak herhangi bir programda yok. CCleaner ile de tekrar kontrol ettim.)
Ve daha önceden menüde olan NVIDIA Denetim Masası (Control Panel) kaybolmuştu.

Sonra internette araştırma yaptım ve bu sorunların hepsini yaşayan kişiler buldum ama herhangi bir çözüme ulaşamamışlar.

Sonra yeni bir sürücü (driver) olduğunu fark ettim. Onuda indirip kurdum ama sonuç değişmedi.
Bende Windows 8 'in ve Windows 8.1 'in özelliği olan "Dosyalarınızı Etkilemeden Kişisel Bilgisayarınızı Yenileyin" özelliğini kullandım. İşlem 1 saat kadar sürdü.

Bittiğinde bilgisayar dahada hızlandı. Masaüstüne sağ tıkladığımda ki gecikme gitti. Ama bu sefer NVDIA Denetim Masasına (Control Panel) tıkladığımda bir hata verdi.

NVDIA Ekran Ayarları Kullanılamaz
Şu anda NVIDIA GPU 'ya bağlı bir ekran kullanmıyorsunuz.

Hata Resmi:
ml1L01.png

Sonra Aygıt Yöneticisinden ekran kartıma baktığımda NVDIA Geforce 750M 'in üzerinde sarı ünlem işareti gördüm.
Ekran kartım yenilemeden önce sağlamdı. Şimdi ise "Kod 43" hatası veriyor.

Hata Resmi:
O27E3z.png

Bilgisayarımın özellikleri:
İşletim Sistemi: Windows 8 Single Language (Yenileme yapmadan önce Windows 8.1 'di.)
Ekran Kartı: NVIDIA GEFORCE 750M - 4GB (128 bit)
İşlemci: Intel Core i7-4700HQ (4. nesil) 2.40 gHz (Turbo 3.40 gHz)
64 bit İşletim Sistemi

Lütfen her şeyi açıkça belirttim. Yardımlarınızı bekliyorum.
Bugün teknik servise gideceğim ama bilgisayar bana lazım servise giderse 2 haftadan aşağı gelmez.
Bu nedenle cevaplarınızı bekliyorum. Ve ayrıca bilgisayar bir Notebook içini açıp ekran kartına bakamadım çünkü içini açarsam 5 yıllık garanti çöp olur :)

NVIDIA 'nın kini kurduğumda hata verdi.
Intel kurmayı deneyeceğim şimdi.

Intel 'in en güncel sürücüsü zaten yüklüydü.
Nvdia 'nın sitesinden son sürücüyü indirdim ve kurdum gene sorun düzelmedi.
Bende mecbur servise verdim bugün. Garanti olmasa içini açıp ekran kartını değiştirecektim. Ama neyse servis halledecek artık :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Sorunu çözdüm.
Bilmeyenler için:
Aygıt Yöneticisinden, görüntü bağdaştırıcıları kısmından, NVIDIA ekran kartına sağ tıklayıp devre dışı bırak dedim. Sonrada etkinleştir dedim.
Görüntü dondu falan. Bi' 10 dk bekleyin bilgisayar kendini yeniden başlatır. Başlatmazsa siz kapatın. Sonra bilgisayarı açtığınızda onarma veya güncelleme falan yapabilir. Ekran kapanır açılır falan siz bilgisayarı bir yere koyun. Tekrar normal olarak açıldığında sorunun düzeldiğini göreceksiniz.
:)

Merhaba. Benim de aynı sorunum var. Nvidia GeForce GT 750m ve intel HG Graphics 4600. Bende de tamamen Closery kardeşim ile aynı sorun ve ben de onun yaptıklarını yaptım. Ek olarak bir kaç kere aygıt yöneticisindeki görüntü bağdaştırıcıları sekmesindeki iki grafik kartımı sırasıyla devre dışı bırakıp etkinleştirdim. Tabii bunu yaparken bilgisayarı yeniden başlatmama gerek kalmadı. Çünkü daha önce devre dışı bırakıp etkinleştir yapmıştım zaten. Şimdi ise herhangi bir sorun gözükmüyor. Adsız2 resminde görüldüğü gibi fakat NVIDIA kontrol paneline hala erişemiyorum. Aynı hatayı veriyor.

Dosya Ekleri

• Adsız.jpg
    Adsız.jpg
    170,5 KB · Görüntüleme: 5.723
  • Adsız2.jpg
    Adsız2.jpg
    186,7 KB · Görüntüleme: 5.099
Aradan uzun zaman geçmiş bende boş durmadım tabii bu olayı iyice araştırmıştım.
NVIDIA ve INTEL ekran kartları beraber çalışıyorlar. Nvidia'nın yeni çıkardığı bir özellik sayılır. Bu sebeple Intel ekran kartı devre dışı bırakılırsa Nvidia denetim masasına da ulaşamazsın.
İkisini de çalışır konuma getir. Sorun kalmaz.

Not: Keşke Intel tamamen devre dışı hale getirilebilse ve sadece Nvidia kullansam.

Aradan uzun zaman geçmiş bende boş durmadım tabii bu olayı iyice araştırmıştım.
NVIDIA ve INTEL ekran kartları beraber çalışıyorlar. Nvidia'nın yeni çıkardığı bir özellik sayılır. Bu sebeple Intel ekran kartı devre dışı bırakılırsa Nvidia denetim masasına da ulaşamazsın.
İkisini de çalışır konuma getir. Sorun kalmaz.

Not: Keşke Intel tamamen devre dışı hale getirilebilse ve sadece Nvidia kullansam.

Bende de aynı sorun var fakat zaten iki ekran kartıda çalışıyor.

Arkadaşlar bu ve benzeri sorunlar ben de çok oluyordu. Ama artık çözümü var. Ekran kartınız ilk günkü gibi olacak aslında bunu AMD Ekran kartınızda hatta sıkıntı çıkaran başka sürücülerin problemlerini çözmekte de kullanabilirsiniz. :D
Neyse artık çözüme geçelim...
(Not: Bu arada bu çözümü istediğiniz gibi istediğiniz yerde kullanabilir paylaşabilir yazabilirsiniz. Lütfen paylaşımları alıntı şeklinde yapalım. Bunun çözümünü de hiçbir yerden almadım ben yaptım oldu sizde de olacaktır İnşallah :) ... )
1. Start(başlat ya da Windows) tuşuna sağ tık yapın "Aygıt Yöneticisine" tıkla.
2. "Görüntü bağdaştırıcıları"ndan NVIDIA Ekran Kartınıza sağ tık yapın "Sürücü Yazılımını Güncelleştir" e tıkla.
3. "Sürücü yazılımı için bilgisayarımı tara" buna tıklayın.
4."Bilgisayarımdaki aygıt sürücüleri listesinden seçmeme izin ver" buna tıklayın.
5. Buradan da NVIDIA Ekran Kartınızı seçin ve "İleri" ye tıklayın.
En sonunda "... Başarıyla Güncellenmiştir " çıkarsa işlem tamamdır.
İşte bu kadar ekran kartınız ilk günkü gibi olmuştur. :)

Arkadaşlar bu ve benzeri sorunlar ben de çok oluyordu. Ama artık çözümü var. Ekran kartınız ilk günkü gibi olacak aslında bunu AMD Ekran kartınızda hatta sıkıntı çıkaran başka sürücülerin problemlerini çözmekte de kullanabilirsiniz. :D
Neyse artık çözüme geçelim...
(Not: Bu arada bu çözümü istediğiniz gibi istediğiniz yerde kullanabilir paylaşabilir yazabilirsiniz. Lütfen paylaşımları alıntı şeklinde yapalım. Bunun çözümünü de hiçbir yerden almadım ben yaptım oldu sizde de olacaktır İnşallah :) ... )
1. Start(başlat ya da Windows) tuşuna sağ tık yapın "Aygıt Yöneticisine" tıkla.
2. "Görüntü bağdaştırıcıları"ndan NVIDIA Ekran Kartınıza sağ tık yapın "Sürücü Yazılımını Güncelleştir" e tıkla.
3. "Sürücü yazılımı için bilgisayarımı tara" buna tıklayın.
4."Bilgisayarımdaki aygıt sürücüleri listesinden seçmeme izin ver" buna tıklayın.
5. Buradan da NVIDIA Ekran Kartınızı seçin ve "İleri" ye tıklayın.
En sonunda "... Başarıyla Güncellenmiştir " çıkarsa işlem tamamdır.
İşte bu kadar ekran kartınız ilk günkü gibi olmuştur. :)
Senin yaptığın sürücüsünü güncellemek bunda ne var ki?

Geri
Yukarı