Çözüldü IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL mavi ekran hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

castiglione

Kilopat
Yer
İzmir
2 Yıldır Windows 10 Home 1803 versiyonunu kullanıyordum. 2004 güncellemesi bayağı hypelandığı için kurdum fakat sonrasında mavi ekran hataları almaya başladım ve minidump dosyamı sizinle paylaşmak istedim. 2 yıldır hiç sorunsuz kullanıyorum, o yüzden hatanın RAM'lerden kaynaklanmadığını düşünüyordum fakat bellek tanılama yaptığımda ise belleğinizde sorun var yazısıyla karşılaştım. Garip...

minidump dosyalarım

Çözüm
İki dosyada da bellekler sorun çıkartmış.

Memtest86 ile bellekleri test edip emin olun.

Geçmiş olsun. Umarım garantisi vardır ve kabul ederler RAM'leri. Gerçi ömür boyu garanti oluyor çoğunda.

Bellek ya da işlemci tabanlı hızaşırtmalarda aynı sorun yaşanabiliyor.

Hafta sonu 2004 sürümüne format atarken, XMP dolayısıyla benzer sorunları yaşadım. Ayrıca CPU i5 7600 gibi duruyor.
Aynı sorunun yaşanabildiğinin farkındayım hocam.

Biraz önce farklı bir konuda yazdıklarınızdan dolayı sizin deyiminizle "K.B" etiketine sahip, yeterince tecrübeli, bilgi ve birikimi üst seviyede... birisi için insanlara bazı şeyleri yönlendirip ardından burada minidump dosyasının içeriğine bakmadan soru sorunca garipsedim sadece.

Realtek sürücülerinzi güncelleyin. Memtest'i bununla tekrarlayın BIOS default şekilde.

"K.B" etiketine sahip, yeterince tecrübeli, bilgi ve birikimi üst seviyede... birisi için insanlara bazı şeyleri yönlendirip ardından burada Minidump dosyasının içeriğine bakmadan soru sorunca garipsedim sadece.

K.B. etiketi ya da kendim hakkında bir iddiam yok. Diğer konuda başka bir endişemden dolayı o mesajı attım. Sonra yanlış olduğunu anladıktan sonra özürümü diledim.

Kullanıcının işlemcisi farklıymış zaten, dediğim gibi XMP de bir etken. Belki hızaşırtma yapılmıştır diye kullanıcıya sormak istedim.

Hocam garanti süresi geçmiş ama götürsem yine de tamir edebilirler mi?

Geçmiş olsun. Umarım garantisi vardır ve kabul ederler RAM'leri. Gerçi ömür boyu garanti oluyor çoğunda.

Bellek ya da işlemci tabanlı hızaşırtmalarda aynı sorun yaşanabiliyor.

Hafta sonu 2004 sürümüne format atarken, XMP dolayısıyla benzer sorunları yaşadım. Ayrıca CPU i5 7600 gibi duruyor.

@SideWinder GSkill
Az önce Windows 8.1 kurmayı denedim ve ilginç bir şekilde oldu, bilgisayar açıldı. Fakat şimdi ise Steam'den vb. uygulamalardan değişik hatalar alıyorum. Birazdan mavi ekran almadığım sürüm Windows 10 1803'e format atmayı deneyeceğim, inşallah olur aksi takdirde kafayı sıyırmış bulunmaktayım. Bir de şey sormak istiyorum, hard diskten kaynaklanan bir sorun olma şansı var mıdır?

Son düzenleme:
1599081893333.jpeg
Evet şimdi de böyle bir hatayla karşılaşıyorum...
Garantisi geçti maalesef ama şansımı deneyeceğim.

Windows 10 1803'e format atmayı deneyin ve sonrasında, sorun devam ederse G.Skill ile iletişime geçin.

Büyük ihtimalle garantisi 2 seneden fazladır, ama alalı 2 seneyi geçtiyse, aldığınız yer bakmayabilir.
Bi de bu çıktı şimdi...

1599087947283.jpeg

Son düzenleme:

Geri
Yukarı