Çözüldü MSI GE60 El Capitan 10.11.3 Bluetooth ve Uyku Sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Makaleler
10
Yer
İstanbul Avrupa
Daha fazla  
Meslek
Frontend Developer
MSI GE60 2PC model laptopda El Capitan 10.11.3 kullanıyorum. Cihazda Intel Bluetooth var tam modelini bilmiyorum. Bilgisayar kapalıyken açtığımda Bluetooth çalışmıyor bilgisayar bluetooh'u görmüyor. Ancak bilgisayar açıldıktan sonra yeniden başlat yaparsam çalışıyor kaç kere yeniden başlatıldığı farketmiyor her seferinde çalışıyor bunun nedeni ne olabilir, nasıl çözülebilir?

Screenshot 2016-04-05 21.59.11.png

Uyku sorununa gelince, bilgisayarım Yosemite de geç de olsa uykuya geçiyor ve uyanıyordu ancak El Capitan da uykuya geçtikten 1-2 saniye içerisinde tekrar uyanıyor Enerji tasarufu bölümünde uyku ile ilgili ayarlar gözükmüyor.

Screenshot 2016-04-05 22.00.21.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyku için:
  1. Kullandığın bir donanım, uygulama yada arkada çalışan bir servis uyku engelliyor olabilir.
  2. Config->Boot-> Arguments-> Darkwake=0 olarak dene. Yada 1 veya 8 olarak dene.
  3. Config->Boot-> NeverHibernate işaretleyip dene.
  4. ACPI Fix içide aşağıdakiler işaretli olsun;
    Config-> ACPI-> FixHPET
    Config-> ACPI-> FixRTC

Energy Saver Uyku seçeneği yok:
  • Bunun sebebi kullandığın Aygıt modeli ila alakalı. Mesela MacPro 6,2 SMBIOS kullanıyorsan bu seçenek bu modellerde mevcut değil. Macpro mid 2010 kullanırsan bu seçeneği görebilirsin.
Bluetooth için ise şunu dene;
RehabMan / OS-X-BrcmPatchRAM — Bitbucket

Uyku için:
  1. Kullandığın bir donanım, uygulama yada arkada çalışan bir servis uyku engelliyor olabilir.
  2. Config->Boot-> Arguments-> Darkwake=0 olarak dene. Yada 1 veya 8 olarak dene.
  3. Config->Boot-> NeverHibernate işaretleyip dene.
  4. ACPI Fix içide aşağıdakiler işaretli olsun;
    Config-> ACPI-> FixHPET
    Config-> ACPI-> FixRTC

Energy Saver Uyku seçeneği yok:
  • Bunun sebebi kullandığın Aygıt modeli ila alakalı. Mesela MacPro 6,2 SMBIOS kullanıyorsan bu seçenek bu modellerde mevcut değil. Macpro mid 2010 kullanırsan bu seçeneği görebilirsin.
Bluetooth için ise şunu dene;
RehabMan / OS-X-BrcmPatchRAM — Bitbucket
Söylediklerinizi uygulayınca uyku düzeldi ancak Energy Saver bölümünde hala uyku seçenekleri gözükmüyor SMBIOS Macbook Pro 2013 Retina olarak ayarlı uyku gözükmesi gerekiyor diye düşünüyorum. AppleSmartBattery kext'ini silmiştim acaba bununla alakalı olabilir mi?

Bluetooth ile ilgili de WiFi kartını AR5B95 ile değiştirdim sanırım bu kartta bluetooth yok o yüzden onunla uğraşmaya gerek kalmadı.
Yardımlarınız için teşekkür ederim.

Energy Saver bölümünde hala uyku seçenekleri gözükmüyor SMBIOS Macbook Pro 2013 Retina olarak ayarlı
Yukarıda yazdım. Apple'ın modellerini göre değişiyor. Benim sistemlerimde şu şekilde.
Skylake; iMac 17,1= Gözükmüyor
Q8300: iMac 10,1= Gözüküyor.
MacBookPro Mid 2010= Gözüküyor.
Kısacası gözükmemesi bir sorun değil bu arada. Apple tercih ettiği sistem enerji ayarları bu. Sadece tek seçenek ile ayarlıyorsun.

Yukarıda yazdım. Apple'ın modellerini göre değişiyor. Benim sistemlerimde şu şekilde.
Skylake; iMac 17,1= Gözükmüyor
Q8300: iMac 10,1= Gözüküyor.
MacBookPro Mid 2010= Gözüküyor.
Kısacası gözükmemesi bir sorun değil bu arada. Apple tercih ettiği sistem enerji ayarları bu. Sadece tek seçenek ile ayarlıyorsun.
O halde ben farklı SMBIOS'lar deneyeyim, olmadı dediğiniz gibi pek bir önemi yokmuş zaten. Tekrardan teşekkür ederim.

Güle güle kullan.

Güle güle kullan.
10.10.4'e güncelledikten sonra aynı sorun yine devam etmeye başladı, neverhibernate seçili, terminal kodu ile de hibernationu devre dışı bıraktım ancak yine de uykuya girer girmez uyanıyor.
SMBIOS'u Macbook Pro/Air 9,2 6,2 vs. ayarladığımda uykuya geçiyor ancak bu kez bilgisayar ilk açıldığında veya uykudan uyandığında aşırı derecede takılmalar donmalar oluyor. Sorunu nasıl çözebiliriz acaba?

Yüklediğin bir kext yada uygulama veya USB'den bağlı bir aygıt cihazın uykuya girmesini engelliyor olabilir.

System Preferences / Wake for network access aktif olmadığından emin ol. Power Nap varsa bununda aktif olmadığından emin ol. Son olarak terminalde "pmset -g assertions" kodunu yazarak çıkan sonuca bakalım.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı