Çözüldü Oyun sırasında bilgisayarın kilitlenme durumu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Arch

Hectopat
Daha fazla  
1.jpg

Isılar göründüğü gibi, bunlar bilgisayar kullanılmıyorken boştayken ki ısılar. İşlemci ısısı önceden boştayken 23 dereceye düşmüştü. Hitman Absolution'ı kurduktan sonra oyun için biliyorsunuz ki Windows güncellemelerinin yapılması gerekiyor. RemoveWAT ile cracklenmiş işletim sistemi kullanıyordum, fakat bir program buldum ve o program ile lisansladım sistemimi.

Ardından güncelleştirmeleri açtım, şuanda güncelleştirme kalmadı. İsteğe bağlı olanlar haricinde ne varsa kurdum. Hitman Absolution için güncelleme yapmadan önce Alan Wake gibi NFS Most Wanted (2005) gibi oyunlar oynarken hiçbir sıkıntı yaşamazken, şuanda NFS Most Wanted (2005) bile oynarken bilgisayar kilitlenebiliyor. Daha komut veremiyorum, güç tuşuna basılı tutup kapatıyorum.

Hitman Absolution'ı bitirmek benim için eziyet oldu resmen, işlemci ısısı 78 dereceyi gördüğü an kilitleniyor bilgisayar. Hitman Absolution'da buna dikkat etmiştim, MSI Afterburner & RivaTurner Statistics Server adlı programlar ile oyun sırasında ısıları görüyorum. The Elder Scrolls V: Skyrim adlı oyunda da aynı şey oluyor. Yaklaşık bir saat önce tekrarlanmıştı, işlemci ısısı 78 dereceyi görünce kesin olarak fazla sürmeden menüde bile olsam dahi bilgisayar kilitleniyor.

Tehlike 75 dereceden sonra başlıyor. Her dikkat edişimde bilgisayar kilitlendiğinde ısı derecesi 76 ile 78 arasında veya iki sayı arasında değişiyor ve 79 dereceyi daha hiç göremedim. Pentium D ile maşallahım vardı, 100 dereceyi buluyordum sorunsuz. Termal macun bitmiş olabilir belki bilemiyorum bakmadım, daha kasadaki tozları alıcağım. İşlemci ve ekran kartı için stok fan kullanıyorum. Fakat temizlikten önce ben yazılımsal bir çözüm olabilir mi diye sormak istiyorum.

Sebebi ise daha önce ben böyle bir sorun ile Windows Güncellemeleri yüzünden karşılaşmıştım. RemoveWAT ile cracklenmiş bir işletim sisteminde (Windows 7 Pro kullanıyordum) Windows Güncellemelerini açtım ve bu sefer bilgisayar açılır açılmaz takılmaya başlamıştı. Kullanılmaz hale gelmişti. Herhangi bir tarayıcımı dahi açamıyordum resmen, açabilsem bile çok kısa bir süre sonra bilgisayar kilitleniyordu. Windows güncellemeleri'nden kurduklarımı bir bir kaldırdım ve bu sorunu çözmüştüm.

Eğer temizlik sonrasında da düzelmezse bu sorun aynı işlemi tekrar yapıcağım. Bütün işletim sistemine doğrudan etki eden güncelleştirmeleri kaldırıcağım. Neden format atmıyorsun diyebilirsiniz, sebebi ise şu; Yedek yaptığım sürücüde yer yetmediğinden dolayı bazı oynamak, bitirmek istediğim oyunları C sürücüsünde tutuyorum. Ayrıca orada tekrar gördüm, daha önce bunun için konu açmıştım.

Ram'im normalde 2560mb olarak gözüküyor bilgisayar üzerinde, fakat bazı programlar 4096mb olarak göstermekte bunu hala çözebilmiş değilim. Ramlerimin tekini anakartım desteklemiyor ondandır diye düşünüyorum. Anakartım 667 mhz iken ramlerimin teki 800 mhz, teki 667 mhz olmak üzere iki tane 2gb ram'im bulunmakta. 800 mhz olan ram'imi ilk slota aldığım an bilgisayar açılır açılmaz kendisini yeniden başlatıyordu. Açılsa bile ekran aterideki bozuk kasetler gibi olup kendisini yeniden başlatıyordu.

Ayrıca aklıma gelmişken şunu da söyleyeyim; Güncellemeleri açtığımdan beri Advanced System Care gibi programların yeniden başlatma ihtiyaçları olabiliyor, "Kayıt Defteri Düzeltme" gibi işlemler için ve de sistemin "Disk Gözden Geçirmesi" gibi işlemlerde işlem bittikten sonra "bilgisayar yeniden başlatılıyor" dediğinde bilgisayar yeniden başlatılmıyor. Öyle kalıyor veya Windows Güncellemeleri bilgisayar kapatılırken yapılıyorsa, yeniden başlatılıcaksa daha doğrusu kapanmıyor ekran gidiyor.

Görüntü gidiyor, ama kalıyor hala çalışır durumda fanlar dönüyor. Işıklar yanıyor fakat kapanmıyor, elimle güç tuşuna basarak kapatmak zorunda kalıyorum. İşletim sistemi bozulmuştur belki, bu konuda bilemiyorum bu pek önemli bir konu değil. Fakat çözümü varsa fena olmaz, bu konu için hiç uğraşmadım. Şu kilitlenme konusu benim için daha önemli olduğu için.

Birde şunu söylemek isterim, Hitman Absolution'ı bitirirken şöyle bir şey uygulamıştım denemek için; Oyunların işlemci ısısından dolayı kilitlendiğini düşünüyorum demiştim, bu yüzden buna bağlı olarak işlemci ısısı 76-77 derece civarlarında olduğunda oyunun donucağını bildiğimden dolayı oyunu sürekli simge altına aldım. İşlemci ısısının 60-65 dereceler arasına düştüğünde tekrar devam ederek bitirmiştim.

Isılarla ilgili olduğunu düşünüyorum, ilk başta ramler ile ilgili diye düşünmüştüm. Fakat ramler ile ilgili olsa büyük ihtimal kilitlenmek yerine mavi hata verirdi veya yeniden başlatırdı bilgisayarı böyle kilitli kalmazdı. Bu kilitlenmeler ilk başlarda bazen ara sıra olup düzeliyordu, kısa süre içinde çok kısa süre içinde yaklaşık 10 saniye içinde düzeliyordu da bir kaç defa olmuştu öyle bir durum. Bu kilitlenme olayının düzelmesini umut ederek veya herhangi bir mavi hata veya ona benzer bir şey vermesini umut ederek yaklaşık 15-20 dakika civarı kadar beklemiştim.

Fakat hiçbir tepki alamadım kaldı öyle, herhangi bir şey yok donduğu gibi duruyordu. Bilgisayarı ilk açtığımda Hitman Absolution oynamıştım direk ve 35 dakika boyunca sorunsuz şekilde oynadım, fakat ardından yine 15 dakika kilitlenmezse kilitlenmiyordu. Yani 15 dakika içinde kesinlikle kilitleniyordu. Açıkçası bu ısıların bu kadar yüksek olmaması gerekliydi, bir yerde de belki havalardandır bir yerde bilemiyorum.

3 tane fan bulunmakta kasanın içinde, normalde 4 tane vardı fakat bir tanesini çıkartmıştım. Eğer böyle devam ederse tekrar takarım vidalarını bulabilirsem ve 4'ü de stok fan. Kasayı yaklaşık 3-4 ay kadar süredir temizlemiyorum, belki 5 ay'ı bulmuştur bilemiyorum. Kasanın yan kapaklarından bir tanesi açık. Bu kadar yazıyı okuyup cevap yazan olursa iyi en azından, biraz uzun olmuş. Yorumlarınızı bekliyorum..

Son düzenleyen: Moderatör:
64 Bit işletim sistemi kullanmaktayım. Orjinal Windows 8 kullanıyordum bir ara, fakat Windows'un kendi kafasına göre disk birleştirme yaptığını bilmediğimden bazı sorunlar oldu ve sistem çöktü sayemde. Ayrıca ram sorunu orjinal Windows 8'de de aynıydı.

Son düzenleyen: Moderatör:
IMG-20140803-WA0040.jpg

Ve dün yine yaklaşık 15-20 dakika oyun menüsünde bilgisayar kilitlendi. Isılar bu durumdaymış kilitlenirken, Enemy Front adlı oyunu denemek için indirmiştim.

Bunun herhangi bir çözüm olacağını sanmıyorum, zaten dün problemimi çözmüştüm. Çözümü aynı sorunu yaşayabilecek olan arkadaşlar için yazıyorum ;

Öncelikle bu sorunu düzeltmek için bilgisayarınızdaki virüsleri tamamen temizleyin. Ben şahsen Kaspersky Internet Security, Avast Internet Security, Comodo Internet Security (kurmanızı tavsiye etmem) ve Malwarebytes Anti-Malware adlı programlarla ilk virüsleri temizledim, olayı yazılımsal olarak çözmeyi denedim ilk donanım ile uğraşmak istememiştim. Ardından Advanced System Care ve Defraggler adlı iki programı kurun ve ikisiylede gerekli bakımı yapın. En son olarak donanımsal çözüme geçtim son çare olarak;

Kasanın yan tarafı açıktı her zaman, hava sirkülasyonu sağlanmıyordu ve kasada olması gerekenden az fan vardı. İlk önce kasayı tamamen temizledim, tozdan arındırdım fanları ve diğer donanımları, ardından sirkülasyonu sağlamak için bir fan daha ekledim. Bilgisayar kasamın içindeki sirkülasyon şu şekilde ;
İçerik.jpg

Sirkülasyonun sağlanması için kasanın belirli fan bölgelerine fan koyulmalı vede kasada herhangi bir yer açık olmamalı. Kasa içindeki tozları temizledikten sonra sirkülasyonu sağlamanız bu problemi tamamen çözücektir. Şuanda 100 dereceyi bulan ekran kartı sıcaklığı en fazla 90 derece (o da çok zorlanırsa normalde ortalamaya bakarsak 70-80 derece arası), 78 dereceye kadar ulaşan işlemci ısısı şuanda 68 dereceyi geçmemektedir. İşlemci ısısının genel ortalaması işleve göre 46-68 arasında değişmekte şuanda önceden boş iken bile 50ye zor düşüyordu. Tam temizlemediğim halde bu kadar fayda etmiş bulunmaktadır. Anakart ve sabit disk (harddisk) sıcaklığı ise 35-45 arasında değişmektedir.
1.jpg

Vede son olarak ; ram sorunumu kendimde çözemedim.

Konu kilitlenebilir.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı