Çözüldü RX 5500 XT sistem macOS Big Sur kurulum ekranı gelmiyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Fatalis

Megapat
Makaleler
5
Daha fazla  
Meslek
Web Tasarımcısı
İmaj ve işletim sistemi henüz yeni farkındayım. Ancak yaşadığım sorunun tam olarak neden kaynaklandığını veya çözümünün olup olmadığını bilmek istiyorum. Sitede paylaşılmış olan macOS Big Sur Public Beta imajını indirip flash belleğe Win32 Disk Imager ile yazdırdım. Ekranda yazılar aktıktan sonra ekran kapanıyor, muhtemelen kurulum ekranına geçmek için kapanıyor ancak 2-3 saniye sonra sinyal yok yazısıyla birlikte kapanıyor monitör.

Big Sur'un hangi ekran kartlarını ne düzeyde desteklediğini bilmiyorum ancak Catalina RX5500 XT'yi destekliyordu diye biliyorum. Acaba Big Sur'da bu AMD ekran kartı destekleri mevcut değil mi? Yapabileceğim bir şey var mı? İşletim sistemini kurmayı denediğim sistemim:
  • AMD Ryzen 5 1600 AF İşlemci
  • Corsair Vengeance LPX 16 GB (2x8) 3200MHz (OC) RAM
  • MSI A320M Pro VH+ Anakart
  • Sapphire Pulse RX5500 XT 8 GB Ekran Kartı
Daha önce OpenCore ile macOS kurmadım hep Clover ile kurmuştum, config.plist içerisinde mi bir değişiklik yapmam gerekiyor? Yardımcı olursanız sevinirim.

Merhaba, buradaki EFI dosyaları ile dener misin? Opencore ve kextleri güncellemeyi unutma.
Not: Dediğim EFI dosyasını denemeden önce config dosyanın içindeki boot-args kısmına şunu ekle "agdpmod=pikera". Çözülmez ise dediğim efi dosyasını indirebilirsin.

Son düzenleme:
Merhaba, buradaki EFI dosyaları ile dener misin? Opencore ve kextleri güncellemeyi unutma.
Not: Dediğim EFI dosyasını denemeden önce config dosyanın içindeki boot-args kısmına şunu ekle "agdpmod=pikera". Çözülmez ise dediğim efi dosyasını indirebilirsin.
Komut çalışmadı ancak EFI dosyası ile kuruluma başlayabildim teşekkürler :)

Durum nedir hocam?
Kurulumun yarısında elektrik gittiği için kuruluma baştan başlıyorum maalesef, bu arada kurulumun yarısında sistem yeniden başladı gibi oldu. Apple logosu eşliğinde 30 dakikadan saymaya başladı normal bir durum mu bu bilemedim.

Kurulumun yarısında elektrik gittiği için kuruluma baştan başlıyorum maalesef, bu arada kurulumun yarısında sistem yeniden başladı gibi oldu. Apple logosu eşliğinde 30 dakikadan saymaya başladı normal bir durum mu bu bilemedim.
Elektrik kesintisi olduysa kuruluma sıfırdan başlarsanız daha iyi olur. İlk önce NVRAM resetleyin sonrasında tekrar Bios'a girin yükleme yaptığınız Flash diski/OpenCore Boot en üst sıraya çekin. Kuracağınız diski seçtikten sonra kurulumu başlatırsanız her şey otomatik oluyor. Kendi kendine tekrar başlayıp devam ediyor. Tekrar Bios'a gir sonrasında Boot et gibi bir dert olmuyor.

Elektrik kesintisi olduysa kuruluma sıfırdan başlarsanız daha iyi olur. İlk önce NVRAM resetleyin sonrasında tekrar Bios'a girin yükleme yaptığınız Flash diski/OpenCore Boot en üst sıraya çekin. Kuracağınız diski seçtikten sonra kurulumu başlatırsanız her şey otomatik oluyor. Kendi kendine tekrar başlayıp devam ediyor. Tekrar Bios'a gir sonrasında Boot et gibi bir dert olmuyor.
Sistem kurulumu bitti ve sistem çalıştı. Ancak yeniden başlattığımda görüntü gelmiyor fakat sinyal yok uyarısı da vermiyor. Preboot seçeneği ile başlatmayı deniyorum yanlış bir şey mi yaptım acaba açılmıştı oysa :D

Sistem kurulumu bitti ve sistem çalıştı. Ancak yeniden başlattığımda görüntü gelmiyor fakat sinyal yok uyarısı da vermiyor. Preboot seçeneği ile başlatmayı deniyorum yanlış bir şey mi yaptım acaba açılmıştı oysa :D
Hocam aynı sorun ile bende karşılaşmıştım sorun bios ayarları ile alakalı.

• Fast Boot > Disabled
  • Serial/Com Port > Disabled
  • CSM > Disabled
  • Os Type > Other
  • XHCI > Enabled
Özellikle Serial/Com Port'a dikkat edin en önemlisi o.

Hocam aynı sorun ile bende karşılaşmıştım sorun bios ayarları ile alakalı.

• Fast Boot > Disabled
  • Serial/Com Port > Disabled
  • CSM > Disabled
  • Os Type > Other
  • XHCI > Enabled
Özellikle Serial/Com Port'a dikkat edin en önemlisi o.
Serial(COM) Port ayarını disabled yapınca açıldı sistem. Gerçekten çok sağ olun sizi bana Allah göndermiş olmalı :D

Geri
Yukarı