Çözüldü Ryzen 5 3600 RAM MHz sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

KobeNotRip

Centipat
Merhabalar uzun zamandır takipteyim, sürekli desteğinizi alıyorum üye olup konu açmak bugüne kısmetmiş.
Ryzen 3 1300X G.Skill 8*2 Dual RAM'larımı X. M.P profili ile 3600 MHz kullanabiliyordum. Bugün yeni almış olduğum Ryzen 5 3600 işlemcimi sisteme taktığımda " *Memory pmu training error at sokcet 0 Channel 1 DIMM 1* " hatası alıyorum ve Gigabyte B450M anakartımın sol RAM slotu çalışmıyor. Çok araştırdım ama bulamadım yardımcı olursanız sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
İginiz için teşekkür ederim. Şimdi 2. slotta tekrar xmp yapmayı deneyeceğim. Ona göre iade/onarım işlemleri başlatacağım neden olduğunu bulabilirsem.
Anakartta bence sıkıntı çünkü RAM'de sıkıntı olmadığına göre ve Ryzen'ın artık çoğu RAM'le uyumlu olduğunu düşünürsek birtek bu kalıyor.
Büyük ihtimalle RAM'i çıkarıp takarken pinlerine zarar gelmiş olabilir internette baktığımda sıkıntı genellikle RAM de oluyormuş. RAM'lerin altındaki pinleri silgi yardımı ile temizleyip tekrar dener misin ?

Öncelikle cevabınız için teşşekkür ederim. Ramları ve anakartı 20 gün önce aldım Ryzen 3 1300x işlemcide 15 gün kadar 3600 mhz hızında sorunsuz kullandım.Bugün gelen Ryzen 5 3600 işlemci takarken fanı arızalı olduğunu düşündüğüm slota biraz baskı yaptı gibi hissettim ve bu hatayı alıyorum.Evet silgi ile sildim her türlü denedim sonuç alamadım.

Evet 2 slot mevcut.İşlemciye yakın olanı 1. slot olarak adlandırıyorum ve 2.slotta Ramları çalıştırıyorum açılıyor. 1 ram olsa bile xmp desteğiyle mhz değiştiremiyorum. Ramlar mı uyumsuz anakart ram slotu mu bozuk bugün taktığım işlemci mi sıkıntılı çözemedim.

İginiz için teşekkür ederim. Şimdi 2. slotta tekrar xmp yapmayı deneyeceğim. Ona göre iade/onarım işlemleri başlatacağım neden olduğunu bulabilirsem.
Anakartta bence sıkıntı çünkü RAM'de sıkıntı olmadığına göre ve Ryzen'ın artık çoğu RAM'le uyumlu olduğunu düşünürsek birtek bu kalıyor.

Çözüm
Ram rgb destekli ve şuan Rgb ışıkları yanıyor üzerinde oynama yapılıyor(renk-Efekt vs). Cpu-Z 16 gb ram gösterirken ios ve windows 8 gb göstermekte.
Ram slotu bozuldu büyük ihtimal ama tek ram kullansanız bile x.m.p'nin çalışması lazım ben de çözemedim valla kusura bakmayın.

2. slotta ve 3600 mhz de kullanabiliyorum ve açılışta hata da vermiyor 1.slotta sorun olduğu kesinleşti.

Yeni konular

Geri
Yukarı