Çözüldü Ryzen sisteme Windows 7 kurarken Boot etmeme sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Hadrixe

Hectopat
Daha fazla  
İyi günler arkadaşlar geçtiğimiz günlerde yeni bir sistem topladım. Sistem sıkıntısız çalışıyor fakat format atmam gerekli. Öncelikle sistemi belirteyim:
  • Gigabyte GA-AB350 Gaming 3
  • Ryzen 5 1600
  • Corsair Vengeance 16 GB (8x2) 3200 MHZ
Windows 7 64 Bit deniyorum. Boot yapmaya başlıyor fakat tam Windows'un nereye kurulacağını seçme ekranı gelmeden flash veya CD takın diyor. Tüm USB portlarını denedim durum aynı. Portların hepsi 3.0 ve 2 adet 3.1 var. Boot başlayınca bu portlara ya güç gelmiyor ya da driverları devre dışı kalıyor. Sorun nedir?

Neden Windows 10 kurmuyorsun diyecek olan arkadaşlara Windows 10'da %100 disk kullanımı gibi sorunlar yüzünden Windows 7 deniyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Windows 10'da %100 disk kullanımı sorunu yok. Bozuk sabit diskleriniz var...

Windows 7, Ryzen AHCI sürücüsüne sahip olmadığından dolayı kuramıyorsun. 10 kuracaksınız. 7 desteğimiz bitti.

Ha yok ben illa 8 sene geriden geleceğim diyorsan buyur AHCI sürücüsünü USB belleğe at ve kur:

GA-AB350-Gaming 3 (rev. 1.0) | Motherboard | GIGABYTE

Son düzenleme:
Arkaplandaki Defender, Windows Update vs. Gibi hizmetler çalıştığı zaman disklerin o anlık işleme göre %100 kullanılabilir. Ayrıca 'korsan' kullanıldığı zaman da bu olay yaşanır. Eğer yeni sistem topladıysan uygun zamanda SSD alır, keyfine bakarsın. Windows 10 için SSD gerekiyor. Ben HDD ile kullanıyorum ama haftalık 1-2 saat boş zamanım olduğu için pek hız farkına ihtiyaç duymuyorum. Temiz, güncelleştirmeleri tamamlanmış bir Windows 10 gerçekten ayrı bir zevk veriyor. Bence 10 kurmalısın.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı