Çözüldü Yurt dışında okumak için ne gerekli?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

EmreLds

Kilopat
Makaleler
5
Merhaba, liseye gidiyorum, ileride yurt dışında yazılım okumak istiyorum. Almanya düşünüyorum ama bu konulardan hiç anlamıyorum, ne yapmam gerekiyor? Şimdiden derslerim gayet iyi. Abim Polonya'da yaşıyor, bu yüzden Polonya'ya yakın ülkeler düşünüyorum, direkt Polonya da olur. Ben şimdi ne tür sınavlara girmeliyim? Evraklar vs ne lazım bana? Onun dışında Almanya gibi ülkelere eğitim için nasıl gidebilirim? Dediğim gibi gidersem abim bana destek olacak. Yazılım dediğim tek hedefim o değil başka mesleklere de yönelebilirim. Türkiye'de okumak istemiyorum bu arada, ailem zaten yurt dışına taşınacak.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Peki lisede nasıl oluyor açıklarmısın?
Lisede hazırlık okuyorsun,haftada 20saat olmak üzere sonra 9'da 10saat 10,11,12'de ise 8saat,dediğim gibi her yıl sınav oluyorsun,dil belgesi alma sınavları 12'de en son C1'i alıp Almanya'da üniversite okumak için bir şansın oluyor.Yalnız,TAKEV sadece Samsun ve İzmir'de var.Tabi İstanbul'da alman okulları var ama ücretleri cep yakacak fiyatta.Onlar hakkında pek bir bilgim yok.
Almanyada bir üniversiteden kabul almak için önce tr de bir üniversiteye kabul almanız gerekiyor.
Tr'de kazandığınız bölüm Almanya'da istediğiniz bölümü ile aynı olsa daha iyi olur.
Bölümden bölüme değişmekle beraber ing almanca en az B2 genellikle C1 (almanca testDaf -DSH) dil belgesi (yazılım için C1) tr de kazandığınız bölümün kazandı belgesi ve lise diplomanız gerekir. Lise ortalamanız üniversite sıralamanız alman not sistemine dönüştürülür ona göre Ünilere başvurursunuz.
Para mevzusuna gelince yeme içme kalma masrafalarını ödemelisiniz aylık (1000-1500?) euro
Üniversiteler ücretsiz sadece dönemlik harç yatırılıyor (en fazla 300 euro) tabi ki ücretli Ünilerde var
Üniversite öğrencisi olduğunuz takdirde öğrenci kartınız aynı zamanda eyalet genelinde geçerli ticket oluyor ki normal bilet parasına göre gayet uygun.
Üniversitelerde çoğu ilk 250 deki üniversiteler ama her yerde olduğu gibi iş öğrencide bitiyor genel olarak.
Son olarak
Paranız varsa neden olmasın?

İncele araştırma yap biraz öğren sonra gel
Amerikan vatanadşı öğrenci SAT sınavından aldığı notlar ile bazı avrupa üniversitelerine girebilir referans olur ve şart değildir ama amerikan vatandaşı olmayan bir öğrenci Avrupadaki üniversitelere girmesi için SAT'A GİRMEZ öyle bir saçmalık ve gereksizlik yapmaz yapmasına gerek yoktur

Merhaba, liseye gidiyorum, ileride yurt dışında yazılım okumak istiyorum. Almanya düşünüyorum ama bu konulardan hiç anlamıyorum, ne yapmam gerekiyor? Şimdiden derslerim gayet iyi. Abim Polonya'da yaşıyor, bu yüzden Polonya'ya yakın ülkeler düşünüyorum, direkt Polonya da olur. Ben şimdi ne tür sınavlara girmeliyim? Evraklar vs ne lazım bana? Onun dışında Almanya gibi ülkelere eğitim için nasıl gidebilirim? Dediğim gibi gidersem abim bana destek olacak. Yazılım dediğim tek hedefim o değil başka mesleklere de yönelebilirim. Türkiye'de okumak istemiyorum bu arada, ailem zaten yurt dışına taşınacak.
Paranız varsa gidilebilir veya bu konuyu 8.sınıf zamanlarında açmış olsaydın,sana TAKEV'i(Türk Alman Kurumları Eğitim Vakfı)öneriridim,bu okulda hazırlık ile beraber 5 yıl lise okuyorsunuz,tıpkı sosyal bilimler gibi,bu okulun en büyük katkısı ise her yıl konsolosluğun gönderdiği A2,B1,B2 ve C1 sınavlarına gireceksiniz,kazanmak sizin çalısmalaranıza kalmış,bu belgelerden B2veyaC1'i kazanıp Türkiye'de de bir üniversite kazanarak Almanya'da ki üniversitelerden birini tercih edebilirsiniz.Sonrasında size gerekenler 30.000Euro,
bu parayı kullanmak zorunda değilsiniz sadece bankanızda bulunmalı.Size orada haftada 20saat çalışma izni veriliyor,orada çalışıp kazanacağınız para ile orada okumanızı devam ettirebilirsiniz.Sonuda üniversiteyi bitirerek orada çalışmaya başlıyabilirsiniz.Bu yazdıklarım size yardımcı olmasa bile inşallah birilerine yardımcı olmuştur.İyi günler...

Notların iyiyse ve paran varsa gidebilirsin. Tanıdık ne alaka anlamadım imkansızmış ta falan filan nereden uyduruyorlar bunları anlamıyorum eğer başarılı öğrenciysen bir şekilde burs alırsın ama paran varsa bu çokta umurunda olamayacaktır. Almanca hazırlık okuyup hazırlık bitince sınavdan iyi bir derece yapıp girebilirsin. 30.000 euro değil mantık olarak zaten imkansız hatırladığım kadarıyla 5.000 euro falandı. Eğer bir AB vatandaşlığınız varsa bankada para olmasına gerek yok olabilme gibi bir imkanınız varsa kesinlikle olun. Ülke olarak kesinlikle Almanya tercih edilmeli Alman üniversiteleri çok daha iyidir tabii Polonya'da kötü değil ama bir Alman üniversitesi değil. Alternatif olarak Finlandiya önerebilirim ben kendim oraya gitmeyi düşünüyorum Oranın Tampere üniversitesi var yazılım mühendisliği bölümü var kötü tarafı hazırlık yok yani gitmek istersen dil okuluna gitmen gerekir. Şimdi aklıma geldi buradan da iyi bir üniversite kazanman gerekiyor.

Paranız varsa gidilebilir veya bu konuyu 8.sınıf zamanlarında açmış olsaydın,sana TAKEV'i(Türk Alman Kurumları Eğitim Vakfı)öneriridim,bu okulda hazırlık ile beraber 5 yıl lise okuyorsunuz,tıpkı sosyal bilimler gibi,bu okulun en büyük katkısı ise her yıl konsolosluğun gönderdiği A2,B1,B2 ve C1 sınavlarına gireceksiniz,kazanmak sizin çalısmalaranıza kalmış,bu belgelerden B2veyaC1'i kazanıp Türkiye'de de bir üniversite kazanarak Almanya'da ki üniversitelerden birini tercih edebilirsiniz.Sonrasında size gerekenler 30.000Euro,
bu parayı kullanmak zorunda değilsiniz sadece bankanızda bulunmalı.Size orada haftada 20saat çalışma izni veriliyor,orada çalışıp kazanacağınız para ile orada okumanızı devam ettirebilirsiniz.Sonuda üniversiteyi bitirerek orada çalışmaya başlıyabilirsiniz.Bu yazdıklarım size yardımcı olmasa bile inşallah birilerine yardımcı olmuştur.İyi günler...
8. sınıf TAKEV nasıl oluyor? Kardeşim şuan 7. Sınıfta ona yapabilirmiyiz böyle bir şey? Geleceği olsun istiyorum.

Peki lisede nasıl oluyor açıklarmısın?
Lisede hazırlık okuyorsun,haftada 20saat olmak üzere sonra 9'da 10saat 10,11,12'de ise 8saat,dediğim gibi her yıl sınav oluyorsun,dil belgesi alma sınavları 12'de en son C1'i alıp Almanya'da üniversite okumak için bir şansın oluyor.Yalnız,TAKEV sadece Samsun ve İzmir'de var.Tabi İstanbul'da alman okulları var ama ücretleri cep yakacak fiyatta.Onlar hakkında pek bir bilgim yok.

Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı