Çözüm Asus M5A97 R2.0 PCIe x8 Hız Sorunu

Bu konu bir çözümü açıklamaktadır. Herhangi bir çözüm açıklanmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Yer
İzmir, Turkey
Daha fazla  
Merhabalar öncelikle.

PCI Express denetleyici:
PCI-E 2.0 x16 port #0 Kullanımda @ x8 (AMD Radeon HD 7950 Boost Video Adapter, AMD Tahiti/New Zealand - High Definition Audio Controller)
PCI-E 2.0 x2 port #0 Kullanımda @ x1 (Realtek RTL8168/8111 PCI-E Gigabit Ethernet Adapter)
PCI-E 2.0 x1 port #1 Kullanımda @ x1 (ASMedia ASM1042 USB 3.0 xHCI Controller)
PCI-E 2.0 x1 port #3 Kullanımda @ x1 (ASMedia ASM1042 USB 3.0 xHCI Controller)

Donanım bilgisi;
  • Anakart Asus m5a97 r2.0
  • Ekran Kartı AMD radeon HD 7900 series
  • İşlemci AMD FX 8350
  • İşletim sistemi Windows 8 64bit

Arkadaşlar öncelikle GPU'Z'den baktığımda kartımın 8x hızında çalıştığını farkettim. Kartımın doğru slotta olduğunu biliyorum(x16). Ardından Aıd64 adlı programa bakınca PCI slotlarının dolu olduğunu farkettim.
Ama anakartımın üzerinde sadece ekran kartı bulunuyor ve düşündüğüm kadarıyla diğer PCI slotları dolu olduğundan ekran kartımın hızının x8'e düştüğünü düşünüyorum. 16 hızında çalıştırmam için ne yapmam gerekli?

Ekran kartı yazılımında Donanım bilgisi;

Grafik Veriyolu Kapasitesi PCI Express 2.0
Maksimum Veriyolu Ayarı PCI Express 2.0 x8

Sağ olun. Saygılar.

@Recep Baltaş

Anakartımın x16 hızını desteklediğini gösteriyor.

Adsız.png

Son düzenleyen: Moderatör:
DDU rehberine göre yeşilleri takip et ekran kartını sitesinden güncelle. Doğru slotta ise resmini çekip gönderin kasanın komple. BIOS ayarlarını default yapıp save yapın. Çıktığından beri fx serisine 970 anakart almayın diyoruz aldıysan böyle uğraşırsınız.

DDU rehberine göre herşeyi yaptım. Ekran kartının sitesinten güncelledim. Ama sorunum hala devam ediyor.

Başka bi ekran kartı taktığımda x16 hızında çalışıyor.
Son çarem resim atmak. :)

Ekran kartının pinlerini silgiyle temizledim. Alkolledim.
Herşeyi yaptım ama olmuyor. :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Ekran kartları her zaman tam x16 hızında çalışmaz. Kart güç gereksinimi olmadığı zaman tasarruf moduna girecektir. Sizde de bu durum var. Zaten zahmet edip GPU-Z'deki soru işareti simgesine tıklayıp testi çalıştırırsanız oradaki hız bilgisinin güncellendiğini görürsünüz.

Efendim öncelikle Xıgmatek 750 W 80+ Silver güç kaynağı kullanıyorum.
GPU-Z'deki soru işaretine bastığımda x8 v2.0 yazıyor(x8 v1.0 Normali)
Gerçekten ne yapıcağımı bilmiyorum.
Güç kaynağının kablolarınıda değiştirdim.
Biosu sıfırladım.
Ekran kartını güncelledim.
Yani merak ettiğim bişey var.Ekran kartının dönüştürücü kullanarak monitöre bağlanması (Biraz saçma olabilir ama merak :)) böyle bir durum yaratırmı?

Eski ekran kartını taktığımda x16 hızında çalışıyor. :(
Ekran kartını değiştireceğim.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı