Çözüm: Can't connect to local MySQL server through socket '/var/lib/mysql/mysql.sock'

Makaleler
3
Yer
Nebuchadnezzar
Daha fazla  
Meslek
Judge Dredd
Geçtiğimiz günlerde sitenin veritabanını MySQL 5.1'den 5.5'e güncelleyeyim dedim. Saat 12:00 gibi girdiğim komut meğersem takıldı gibi gözükse de devreye girmiş ve komutun işlenmesi tam 40 dakika sürmüş. 40 dakika sonunda sunucu MySQL 5.5'e güncellenmiş fakat sunucuda kalan eski MySQL 5.1 Config dosyası yüzünden sunucu mySQL servisini başlatamamış.

Bu yüzden site 9 saat saat çökük bir biçimde kaldı. Sabah kalkınca sorunu gördüm ve çözümün my.cnf dosyasını silip sunucuyu yeniden başlatmakta olduğunu öğrendim.

Bu esnada şu hataları alabilirsiniz:

Kod:
Can't connect to local MySQL server through socket '/var/lib/mysql/mysql.sock' (11)
Can't connect to local MySQL server through socket '/var/lib/mysql/mysql.sock' (2)

Kod:
MySQL server PID file could not be found!

Kod:
The MySQL® server is currently offline.

Çözüm

Sorunu çözmek için ilk olarak my.cnf dosyasını siliyoruz. Bunun için sunucuya PuTTY ile SSH üzerinden bağlanmanız gerek. Erişim bilgilerini Hosting firmanızdan almış olmanız gerek...

Sunucuya bağlandıktan sonra aşağıdaki komutu girerek my.cnf dosyasını siliyoruz:

Kod:
rm /etc/my.cnf

Ardından MySQL servisini yeniden başlatmak için aşağıdaki komutu giriyoruz:

Kod:
service mysql restart

Artık sunucumuz düzgün bir biçimde çalışmaya devam ediyor.

Uyarı! Bu konu 12 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı