Çözüm CMOS Checksum Bad hatası

• Konuyu başlatan Cem Güney Demirel
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 14
  • Görüntüleme 39B
Bu konu bir çözümü açıklamaktadır. Herhangi bir çözüm açıklanmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
C

Cem Güney Demirel

Ziyaretçi
BIOS'u kurdum ve bilgisayar kendini yeniden başlattı ama bilgisayar çalışır olduğu halde ekrana görüntü gelmedi. Ben de reset düğmesine bastım ve şu ekran çıktı. CMOS Checksum Bad hatası veriyor.

dsc00001tr.jpg

F2 yaparak sistemi açtım ama bu hata nedir, yeniden olacak mı ya da neden oldu?

Oyunda veya masaüstü kullanımda anlık takılmalar konumda bahsettiğim takılmalar da hala devam etmekte.
Mouse makrosu ilk basışta çalışmıyor, ikinci basışta işliyor.

desktop2812201200325452.jpg

Bu LED'lerin normalde bilgisayar boştayken soldakileri yanar, işlem yaparken de hepsi yanardı ama şu an boşta olduğu halde tüm LEDler yanıyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle BIOS'u başarılı bir biçimde güncellemişsiniz. Sürüm artık 17.20. Açılışta CMOS Checksum Bad hatasını çözmek için F1 veya DEL tuşuna basarak BIOS'a girin. Ardından "Load Optimized Defaults" seçeneğine tıklayın. F10'a basarak ya da Save & Exit diyerek BIOS'tan çıktığınızda artık ayarlar kaydedilecek ve açılışta bir daha bu hata çıkmayacak.

Tamam ekran görüntüsünü aldıktan sonra F2 yaparak açtım sistemi ve F2 basınca bios ayarlarını sıfırlamış zaten sistem. Lakin şu an işlemcinin 4 ledi de yanar durumda, normalde sistem boşken 2 led yanıyordu. Yani önemli bir şey değilse bile neden oldu bu onu merak ediyorum, ek olarak önceki konuda bahsettiğim takılmalarda herhangi bir değişiklik olmadı, hala masaüstü ve oyunda takılmalar devam etmekte.

Varsayılan ayarlar ile Optimize edilmiş ayarlar farklı. F2'ye basıp varsayılan ayarları yaptığınızı biliyorum. Ama sizin Optimize ayarları uygulamanız gerek. Mümkünse BIOS'taki her bir sayfanın fotolarını koyun, size hem ayarları açıklayıp hem de ideal ayarları söyleyeyim. BIOS'u geri döndürmek bir çözüm değil ki güncel BIOS her zaman daha iyidir.

Son düzenleyen: Moderatör:
Tamamdır verdiğin ayarları uyguladım, LED'ler de söndü. Fan programı konumda System FAN1'e ayar verip System FAN2'yi kontrol edemediğimi belirtmiştim, H/W monitor kısmında CPU ve SYS Fan 1 görünüyor, yani SYS Fan 2 yok, acaba SYS Fan 2 ayarlanmıyor da belirli bir hızda kullanılıyor olabilir mi?

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı