Çözüm Corsair Vengeance RAM Overclock Sorunu

Bu konu bir çözümü açıklamaktadır. Herhangi bir çözüm açıklanmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Makaleler
289
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Profil Kapağı
1522743131
Öncelikle problem yaşadığım sistemi özetlemek gerekirse;

• ASUS Prime H310M-K R2.0 DDR4 Anakart
  • Corsair DDR4 CMK8GX4M1D3000C16 3000MHz 8 GB Bellek
  • Intel Core i5-9400F 4.10 GHz 9MB 1151P işlemci

Şeklindedir.

Sistemi 8 GB RAM ile 2666 MHz frekansta kullanıyordum. Bu şekilde kullanabilmek için BIOS ayarlarım ise şu şekildeydi;

• AI Overclock Tuner: XMP
  • DRAM Frequency DDR4-2666 MHz
  • DRAM Voltage 1.35 V
  • DRAM CAS# Latency: 16
  • DRAM RAS# to Cas# Delay: 20
  • DRAM Ras# ACT time: 38

Kullanmış olduğum RAM'in aynısından bir adet daha satın aldım. Kullanmış olduğum bu ayarlar ile 2x8GB RAM'ı 2666 MHz'de kullanamıyorum. Sistem devamlı olarak kendisi açıp kapatıyor. Ancak gücü tamamen kesip, tekrar güç verdiğimde BIOS'a yönlendiren bir ekran ile karşıyorum. XMP profilini kapattığımda ise 2133MHz'de sorunsuz olarak açılmakta. 2666 MHz için yapmam gereken bir ayar mevcut mudur? Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

BIOS'u 1005 sürümü yapın: PRIME H310M-K R2.0 BIOS & Firmware | Anakart | ASUS Türkiye

Sonrasında XMP ile deneyin ama yanı marka model bile olsa belleklerde farklı çip kullanılabiliyor. Bu yüzden her daim kit alınmasını öneriyorum.

CPU-Z ile SPD kısmından ikinci belleği gecikme değerlerine bakın. Ayrıca Thaiphoon Burner ile bilig alıp forumda konu açın.

BIOS sürümüm halihazırda 1005'de.
XMP profilini açtığımda 2666 MHz de açılmıyor. Şuan 2133 MHz'de XMP kapalı bir vaziyette. CPU-Z'den aldığım verileri gönderiyorum.

RAM SPD (1).png
RAM SPD (2).png
RAM SPD (3).png
RAM SPD (4).png

Belleklerden birisi Micron, diğer Samsung çipli. Zamanlamaları daha da genişlet ama işin zor.

Çözüm: Kit bellek almak. Aynı koda sahip bellek bile farklı çipli olursa uyumlu çalışmayabilir!

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı