Çözünürlüğün Önemi

Yüksek çözünürlükte aynı görüntüyü daha fazla pikselle görürsün, dolayısıyla ayrıntıları daha iyi görürsün. Ne kadar yüksek çözünürlük olursa GPU'na (ekran kartına) düşen yük artar ancak oyun oynamıyorsanız, masaüstünde vs. farkedilebilir bir performans farkı göremezsiniz. Sözün özü ekran kartınız destekliyorsa, performans sıkıntısı da çekmeyecekseniz yüksek çözünürlük kullanın.

Adı üstünde pixel farkı var. Ekran yatay ve dikey olarak "pixel" denilen küçük karelerden oluşuyor. Yüksek çözünürlüklerde bu pixel sayısı daha fazla olduğu için detaylar görülebiliyor, görüntü daha net oluyor. Performanstan kastınız yaptığınız iş ile alakalıdır. Bir fotoğrafçı için 1080p yetersiz kalabilirken çoğu CS GO oyuncusu için düşük çözünürlük daha caziptir.

Hocam sormamın nedeni geçen bir bilgisayarda GTA 5 oynadım. Ama bilgisayar 1600*900 çözünürlük idi. Ama görüntü çok kötüydü. Fakat telefonlarda 720p ekran çok güzel görünüyor. 900p daha yüksek fakat 720p daha güzel görünüyor. Neden böyle?

O telefonlarda ki gördüğün ekranları boyutları ile monitör ekranın boyutu bir mi ? Ayrıca kullanılan paneller de farklı. Böyle bir karşılaştırma yapmak yanlış olur. Çözünürlük her şey değildir.

Hocam sormamın nedeni geçen bir bilgisayarda GTA 5 oynadım. Ama bilgisayar 1600*900 çözünürlük idi. Ama görüntü çok kötüydü. Fakat telefonlarda 720p ekran çok güzel görünüyor. 900p daha yüksek fakat 720p daha güzel görünüyor. Neden böyle?
PPI denen olay devreye giriyor. Yani "pixel per inch" yani inç başına düşen pixel. Pixel yoğunluğu yani PPI arttıkça görüntü daha güzel olur, düştükçe ise bozulur.

Şu resimde aynı boyutta bir bölgeye farklı çözünürlükle konulan fotoğrafları görüyorsunuz:
tm_1409eizo_02.jpg

Pixel arttıkça, yoğunluk da artıyor ve kalite de artıyor dolayısıyla.

Piksel sayısı (çözünürlük), kullanılan panelin türü, panelin renk türü, panel boyutu, inç başına düşen piksel sayısı (ppi), hepsi görüntüyü etkiler.

Arkadaşın dediği gibi ekran panelleri, ekran boyutları, aspect ratiolar ve kullanılan teknolojiler farklıdır. SONY kullanıyorum ve Süper Canlı Mod var mesela, açıkçası benim için çok farklılık yaratıyor. Aynı şekilde bu olay monitörlerde de farklı şekilleniyor.

900p; 720p ile 1080p'nin tam ortasıdır.
Kendimden bilirim, çok saçma bir çözünürlüktür bence.
720p desen yok, oyun oynarken illa biraz daha fazla yorulacak ekran kartı.
1080p desen o da yok, YouTube'a 1080p60 oyun videoları yüklemek ve madem kasacak 1080p'de kassın amacıyla 1080p monitör bile aldım 1 ay önce.
(ölmeden önce yapılması gereken şeylerden biri 1080p monitörde oyun oynamak bence) :D

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı