Çözüldü Çözünürlük ve inç aynı şey mi?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yavuzthegreat

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Aydın
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Arkadaşlar merhaba.
Bugün aklıma bir soru takıldı, merakımı gidermek amaçlı bu konuyu açtım. Çözünürlük ve inç kavramları aynı mıdır? Mesela 1920x1080 çözünürlükte bir monitor 16 veya 21 inç olabilir mi? Bu kavramlar ayrı şeyler mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Hocam, inç ekran boyutu birimidir. Çözünürlük ise farklı bir durum. 1920x1080 farklı boyutta olabilir.
İnç ekran boyutudur (aslında ölçü birimi), çözünürlük ise piksel sayısı.

Piksel arttıkça kalite artar. Her piksel de ekrandaki görüntünün bir parçası olur. Ne kadar çok parça olursa kalite de aynen öyle artıyor ve bilgisayarlara daha çok yük bindiriyor.

16” veya 21” monitör 1080p olabilir.

Hayır değil mesela 24 inc olan monitör 1920X1080P olabiliyor ve 27 inç monitör de 1920X1080P olabiliyor inç ekranın büyüklüğudür cözünürlükte kalitesidir diyebiliriz.

Arkadaşlar merhaba.
Bugün aklıma bir soru takıldı, merakımı gidermek amaçlı bu konuyu açtım. Çözünürlük ve inç kavramları aynı mıdır? Mesela 1920X1080 çözünürlükte bir monitör 16 veya 21 inç olabilir mi? Bu kavramlar ayrı şeyler mi?

Hayır. İnç monitörün büyüklüğüdür. Çözünürlük ise görüntü kalitesini belirler. Ama birbirine bağlıdırlar. 32 inç bir monitöre 1080P kötü gözükür ama 4K güzel gözükür.

Hocam, inç ekran boyutu birimidir. Çözünürlük ise farklı bir durum. 1920x1080 farklı boyutta olabilir.

Çözüm
Çok teşekkür ediyorum herkese, doğru terimlerle arama yapamadığım için Google'dan bulamamıştım cevabı. Bilgilenmiş oldum, tekrardan teşekkür ediyorum.

1920x1080 aynı panel aynı marka bir monitör varsayalım, 21.5 inç monitörde daha nettir 24 inç monitörde biraz daha sulu gibi bir görüntü verir, bunun nedeni inç başına düşen pikselden kaynaklıdır.
24 inçten monitörlerde 1920x1080 bulunabilir ama görüntü kalitesi 21.5 kadar iyi değildir. Kısaca tavsiyem 1920x1080 için 24 inçten yukarısı alınmaması 27 inç monitör alınacaksa 2K çözünürlüğe sahip olması en ideali fikrimce.

Çözünürlülük = farklı boyutlardaki piksel sayıları. 1920x1080 ekranda bir yönde 1920 tane bir yönde 1080 tane toplam 2.073.600 tane piksel olur.
İnç = uzunluk birini (Ekranın diyagonal uzunluğu)
Piksel yoğunluğu(ppi) = piksel miktarı/alan
Yoğunluk, çözünürlülükle doğru, inçle ters orantılı.
27" 1080p de pikselleri sayabilen birisi değilim.Asus VG278Q kullanıyorum, pikslelerle bir şikayetim yok. Masamın derinliği fazla olduğu için bir miktar uzak oturuyorum, çok memnunum. Bu da ek bilgi.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı