Çok hızlı azalan pil kapasitesi

TheAny

Megapat
Makaleler
13
Kullandığım cihaz Huawei Matebook 16 (2021). Cihaz daha yeni. 1 haftalık. 9 kere şarj etmişim. Pil kapasitesi ise 82.856'dan 77'ye düşmüş. Merak edenler için 93%. Canımı sıkan nokta ise bir sonraki ekran görüntüsünde yer alıyor. 5 gün içerisindeki pil kapasitesindeki azalma. Bir noktada gereksiz bir kapasite görünüyor ve ondan sonra günde 500 mWh kapasitede azalma yaşanıyor. Sebebi nedir acaba? Ve bunun önüne nasıl geçerim? Bu şekilde azalmaya devam ederse 30 gün içinde cihazın pili kullanılmayacak hale gelecek demektir.
1693908030815.png
1693908124273.png

Cihaz yeni olduğu için batarya optimize olmamış olabilir mi acaba? Biraz daha kullandıktan sonra daha kesin konuşulabilir bence.
Olabilir. Bilmiyorum. Windows'ta pili kalibre etmenin bir yolu varsa deneyebilirim. Cihazı garantiye yollamayı düşünüyorum aslında ya. Gidip 1 haftadan daha uzun sürede dönerse benim için çok can sıkıcı olur bu iş. Ekim ayında Kıbrıs'a gideceğim. Cihazında benimle gelmesi lazım.

Yine düştü. 400 mWh düştü hemde.
1693914615588.png

Cihazı Ankara'da yaşayan bir tanıdığım aracılığıyla, 9 Eylül Cumartesi günü garantiye gönderdim. Cihazın yetkili servisi KVK. Cihazın arızası olmadığını, testlerden geçtiğini, ve hiç bir işlem uygulamadıklarını belirterek cihazı 13 Ağustos Çarşamba günü geri teslim ettiler.

Uzun uzun anlatmama ve bunun bir normal olmadığını belirtmeme rağmen testlerden geçen cihaza bir şey yapamayız diyerek geri döndürdüler ve Huawei temsilcisiyle görüşmem gerektiğini belirttiler.
Huawei Temsilcisini aradım ve "yetkili" tarafından aranacağımı söyledi.

Arayan yetkiliye cihazın pilinin şuan kısa gitmediğini ancak bu şekilde pil sağlığının (maksimum kapasitesinin) azalmaya devam etmesi halinde cihazımın bir kaç ay içerisinde prizden ayrılmadan kullanılmak zorunda kalacağını belirttiğim de bana beni "anladığını" ancak kontrollerde sorun bulunmadığını, bulunmayan cihaza bir şey yapılamayacağını belirtti. Bende ısrarcı oldum ve bunu özellikle kontrol etmelerini istediğimi belirttim, "Cihazı İstanbul'daki servisimize gönderirseniz bir de oradan kontrol etsinler isterseniz, aynı servise gönderdiğinizde zaten kontrolden geçti diye belki sorun olabilir" diye beni uyardı ancak ben yine de Ankara'da tanıdığım olması, bana daha yakın olması (gerektiğinde 1k para ödemek zorunda kalmak istemiyorum otobüse para vererek) sebebiyle cihazı yine aynı yetkili servise teslim etmesini istedim tanıdığımdan.

Şimdiye kadar durum bu. Yarın tekrar verecek KVK Yetkili Servise. Eğer yine sonuç çıkmazsa bir şekilde hakkımı aramayı ve cihazı iade etmeyi istiyorum. Ayıplı cihaz olarak kabul edilir mi bilmiyorum. Pil benim fiziksel müdahalemde olan bir şey değil ve 1 haftalık bir cihazın pil sağlığının bu kadar hızlı azalıyor olması mantıklı değil. Gerekirse tüketici hakem heyetine kadar gideceğim artık.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı