Cooler Master ML240L sıvı soğutucu ısınma sorunu

Yer
İstanbul / Bahçeşehir
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
İşlemci : AMD Ryzen 9 7900X
İşlemci Soğutucusu : Arctic Liquid Freezer II 360MM A-RGB
Anakart : ASRock X670E Steel Legend
RAM: G.Skill Trident Z 16X2 32GB 6000MHZ CL30
Ekran Kartı : Sapphire Nitro+ S.E. RX 6900XT
PSU : Corsair HX1200
Kasa : Cooler Master TD500 White
M2 SSD : Hyperx Fury Gen4 1TB + Gigabyte Aorus Gen4 500GB + Kingston KC2000 Gen3 500GB
SSD : Sandisk SSD Plus 480GB + Sandisk SSD Plus 240GB
HDD : Toshiba X300 4TB
Meslek
Pilotaj Öğrencisi
Merhabalar öncelikle iyi forumlar, başlıkta bahsettiğim sıvı soğutmaya sahibim. Ve işlemci olarak ta Ryzen 7 3800X kullanıyorum, fakat sıvı soğutucunun performansından hiç memnun değilim, YouTube'da bir tane testte Threadripper 1950X ile 1 saat stres testi sonucunda 64 dereceyi görmüş işlemci fakat ben stres testine soktuğum anda sıcaklık 80 - 85 derece arasına fırlıyor. Overclock yaparsam eğer bu değerler 95 - 105 derece arasına çıkıyor. Bu konuda ne yapmam gerekiyor? BIOS fan ayarları varsayılan modda yani fanların dönüş hızında herhangi bir problem yok. Kasa içi havalandırmam gayet yeterli ve kaliteli fanlar kullanıyorum sıvı soğutma haricinde eksik fan yuvası yok. Sıvı soğutmanın garantisi mevcut.

Not : Otres testi işlemlerim işlemcinin stok hızında gerçekleştirilmiştir.

Not 2: Oda sıcaklığım ortalama 25 derecedir, ve bahsettiğim gibi kasamın hava akışı gayet iyi derecededir.

Not 3: Termal macun değiştirmeyi denedim, sonuç yine aynı. Kasanın ön ve yandaki açtığımda 2-3 derece değişiklik gösteriyor sadece.

İşlemci: Ryzen 7 3800X.
işlemci soğutucusu: Cooler Master ML240L.
Anakart: MSI Gaming Plus X570.
Ekran kartı: MSI Gaming X 1080 Ti.
PSU: Corsair HX1200.

Yardımlarınızı bekliyorum, ne gibi bir yol izlemeliyim?
4200MHZ.jpeg
kasa.jpeg

Merhabalar öncelikle iyi forumlar, başlıkta bahsettiğim sıvı soğutmaya sahibim. Ve işlemci olarak ta Ryzen 7 3800X kullanıyorum, fakat sıvı soğutucunun performansından hiç memnun değilim, YouTube'da bir tane testte Threadripper 1950X ile 1 saat stres testi sonucunda 64 dereceyi görmüş işlemci fakat ben stres testine soktuğum anda sıcaklık 80 - 85 derece arasına fırlıyor. Overclock yaparsam eğer bu değerler 95 - 105 derece arasına çıkıyor. Bu konuda ne yapmam gerekiyor? BIOS fan ayarları varsayılan modda yani fanların dönüş hızında herhangi bir problem yok. Kasa içi havalandırmam gayet yeterli ve kaliteli fanlar kullanıyorum sıvı soğutma haricinde eksik fan yuvası yok. Sıvı soğutmanın garantisi mevcut.

Not : Otres testi işlemlerim işlemcinin stok hızında gerçekleştirilmiştir.

Not 2: Oda sıcaklığım ortalama 25 derecedir, ve bahsettiğim gibi kasamın hava akışı gayet iyi derecededir.

Not 3: Termal macun değiştirmeyi denedim, sonuç yine aynı. Kasanın ön ve yandaki açtığımda 2-3 derece değişiklik gösteriyor sadece.

İşlemci: Ryzen 7 3800X.
işlemci soğutucusu: Cooler Master ML240L.
Anakart: MSI Gaming Plus X570.
Ekran kartı: MSI Gaming X 1080 Ti.
PSU: Corsair HX1200.

Yardımlarınızı bekliyorum, ne gibi bir yol izlemeliyim?
Eki Görüntüle 553692Eki Görüntüle 553695
Fanlar hangi yöne doğru üflüyor içeri mi dışarı mı? İşlemci voltajı nedir?

Düzeltme: ilk görselde işlemci voltajını fark etmemişim çok yüksek bir değer değil mi? 1,3 bile yeterli.

4.2GHz’de 1.43V çok fazla. Ben aynı işlemci ile 4.35GHz’de 1.25V’ta kullanıyorum stok soğutucu ile 80-85 derece arasında geziyor Aida64’te. OC ayarlarını gözden geçir derim.

@Cooler Master Türkiye
Arkadaşlar voltajı düşürdüğümde sistem hiçbir şekilde açılmıyor, 2-3 günümü tamamen voltajlara ayırdım herhalde anakartla alakalı bir durum, düşük voltajı hiçbir şekilde kabul etmiyor. Sürekli yüksek voltajda çalışıyor, zaten otomatiğe çekince kendisi veriyor bu yüksek değerleri.
4.2GHz’de 1.43V çok fazla. Ben aynı işlemci ile 4.35GHz’de 1.25V’ta kullanıyorum stok soğutucu ile 80-85 derece arasında geziyor Aida64’te. OC ayarlarını gözden geçir derim.
Hocam OC Yapmadım ki anakart kendisi ayarlıyor değerleri otomatikte yani
Nerede gördüm nerede gördüm diye ararken rastladım alıntıdaki görselde arkadaş 1,286 voltajda x44,5 OC'lemiş 3800x'i.
Evet bende denedim fakat 44.5'ta çalıştırmak için en az 1.5 voltaj vermem gerekiyor ki sistem açılsa bile stabil olmuyor hemen kapanıyor
Fanlar hangi yöne doğru üflüyor içeri mi dışarı mı? İşlemci voltajı nedir?

Düzeltme: ilk görselde işlemci voltajını fark etmemişim çok yüksek bir değer değil mi? 1,3 bile yeterli.
Evet çok yüksek fakat otomatikte olmasına rağmen anakart bu şekilde değer veriyor, fanların yönü ise doğru yönde. Radyatördeki fanlar havayı içeri üflüyor diğer 3 egzoz fan ise dışarı üflüyor.
Hocam zaten olması gereken o , fakat bendeki anakart otomatikte olmasına rağmen bu kadar düşük mhz hızına bu kadar yüksek voltaj veriyor.

Son düzenleme:
@Anilberen Bozlagan Ryzen Master üzerinden herhangi bir profil seçip manuel sekmesine geçip bütün çekirdekleri 4.3GHz voltajı da 1.3V dener misin? Ayrıca ön paneli açınca 2-3 derece oynamaması lazım değerlerin daha fazla olması lazım. Ayrıca yük altında fanlar kaç RPM kontrol ettin mi?

BIOS ayarlarını komple sıfırlamayı ve hiç bir ayara dokunmadan açmayı denediniz mi?
Ryzen master değil de anakarta özel takip uygulaması olması lazım, onu kullanın derim. Asus için AI suite bu uygulamalara bir örnek mesela.

@Anilberen Bozlagan Ryzen Master üzerinden herhangi bir profil seçip manuel sekmesine geçip bütün çekirdekleri 4.3GHz voltajı da 1.3V dener misin? Ayrıca ön paneli açınca 2-3 derece oynamaması lazım değerlerin daha fazla olması lazım. Ayrıca yük altında fanlar kaç RPM kontrol ettin mi?
hocam verdiğiniz değerleri uyguladım sistem stabil şu an hatta daha da düşürdüm voltajı 1.28 voltajda 4.3ghz stabil çalışıyor ve yük altında da ortalama 75 - 80 derecelerde dolaşıyor sıcaklık. Yüke girince zaten fanlar son hızda dönmeye başlıyor smart fan açık olduğu için.
BIOS ayarlarını komple sıfırlamayı ve hiç bir ayara dokunmadan açmayı denediniz mi?
Ryzen master değil de anakarta özel takip uygulaması olması lazım, onu kullanın derim. Asus için AI suite bu uygulamalara bir örnek mesela.
denedim denedim o zamanda stok hızda çok yüksek voltajla çalışıyor sistem 1.45-1.50 voltajlara çıkıyor cpuz ' den kontrol ettiğimde. program konusunda da dragon center var herhalde dediğinizin karşılığı ama oda çok detaylı değil. başka da program ben bilmiyorum maalesef

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı