Cooler Master Nepton 240M Sıvı Soğutma Çok Ses Çıkartıyor

erensipahi

Centipat
Merhaba arkadaşlar. Bir arkadaştan 2. el bir bilgisayar satın aldım I7-7700K işlemci, Gigabyte GTX1080 G1 ekran kartı ve 16 GB 3200MHz RAM var. İşlemci soğutucusunda ise Cooler Master Nepton 240MM sıvı soğutma mevcut fakat internetten videolara baktığımda işlemci sıcaklığı stabil ve genellikle yük altındayken 60 derece ve altında olduğunu gördüm, fakat benim aldığım sistemde işlemci sıcaklığı oyun oynarken(PUBG) 65 70 civarında geziyor ve anlık olarak 85 80 olup geri düşüyor. Sürekli MSI afterburnerede farklı değerler görüyorum, bir 60 oluyor bir 80 kısa süreli sıcaklık artışları oluyor. Fan hızı sürekli değişiyor sanki fanlar ara gazı veriyor. Benim bildiğim kadarıyla sıvı soğutma kasanın sessiz olması için yapılan bir şey fakat ben de durum şu an öyle değil sanki oda da uçak uçuyor. İşlemci macununu söküp yeniledim. Cooler Master'in kendi macunundan sürdüm soğutucunun pompası CPU fan girişine fanlar ise system fan girişine takılı. BIOS'u sıfırladım fakat bir değişiklik olmadı. Acaba benim sıvı soğutmamda bir problem mi var yoksa herkeste mi durum böyle? Bir arkadaşımda I5-8500 işlemcili bir sistem mevcut ve onun işlemci sıcaklığı Cooler Master T4 soğutucu ile 60 dereceyi geçmiyor. Ayrıca benim sisteme göre çok sessiz çalışıyor. Soğutucu pompasından tiz bir ses geldiğini fark ettim, ekran kartında Coil Whine var sanmıştım ama pompanın fişini çektiğimde sesin kesildiğini gördüm. Yani sıvı soğutmanın pompası ses yapıyor yardımlarınızı bekliyorum. Sıvı soğutma mı değiştirmeli miyim? Beni tedirgin ediyor. Sıcaklıkların bu kadar kısa süreli anlık uçması pek normal gelmedi.

Son düzenleyen: Moderatör:
Soğutucunun takımında bir problem olabilir veya ürün kaynaklı bir problem olabilir. Düzgün taktığınızı düşünüyorsanız ürün kaynaklıdır ve garantiye göndermekte fayda var.

@Cooler Master Türkiye Konu hakkında daha iyi bilgiye sahiplerdir, yapmanız gerekenler hakkında yönlendirme yapabilir diye düşünüyorum.

soğutucu radyatörü kasanın ön tarafında bağlı fanlar ise kasanın içine havayı çekecek şekilde içerden takılı soğutma bloğunu ise doğru montaj yapıyorum söktüğümde bütün macun yapışmış oluyor güzelce ürünün ne faturası var nede garantisi olduğunu sanmıyorum

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı