Core 2 Duo T6500 ve HD 3450 Laptop Yeniden Başlama Sorunu

systeme

Hectopat
Merhabalar...

Yeni konu açtığım için beni mazur görün ama yardımlarınıza gerçekten çok ihtiyacım var. Elimde Toshiba A300 2D4 marka laptop var yazıyı fazla uzatmayacağım sorun şu; PC'de takıldığım zamanlarda laptop durup dururken bazen windows 7 açılma esnasında bazen de nette takılırken "çıııuuv" diye bir ses çıkarıp sanki güç kaynağının fişini çeker gibi kapanıyor ve 2-3 saniye sonra yeniden başlıyordu ta ki güvenli modda aygıt yöneticisinden işlemcilerin bir tanesini devre dışı bırakana kadar. Birkaç ay bu şekilde laptopu kullandım halende kullanıyorum ve sorun düzelmişti.

Ama tabi içim rahat değildi sorunun nerden kaynaklandığını bi türlü bulamıyordum. Ve format atmaya karar verdiğimde orjinal windows 7 (home premium 64-bit) sistemi kurma esnasında "ön yükleme için bir tuşa basın" yazısından sonra tuşa bastığımda laptop sanki gaza basar gibi fan dvd sürücü ne var ne yok harekete geçirip windows logosu ekranına geliyor ve ardından yine "çiuuuv" diye bir ses çıkarıp kapanıyor. Ve sonra kendi kendine yeniden başlıyor. Denemediğim sistem (win-7-8-xp) kalmadı hepsinde aynı hataları verdi. Laptop'un termal macun ve temizliğini yaptım ama yine fayda etmedi. Sizce sorun nerde olabilir değerli fikirlerinize yardımlarınıza çok ihtiyacım var lütfen yardım.

Intel Core 2 Duo T6500 2.10
4 GB DDR2 RAM
ATI HD 3450 256 MB
Windows 7 Home Premium 64 Bit

Son düzenleyen: Moderatör:
Toshiba A300 serisinde 4-5 yılını doldurmuş olan laptopların ortak sorunudur .Ana kart üzerinde nec/tokin kondansatörü var genelde o arızalı olduğu için yapar. Değişimi ileri düzey servis bilgisi gerektirir.

Sistemin çalışır durumda ise Intel® Download Center
ile işlemcini test etmekle başla, işlemci ise kolay, değiştirirsin. Anakart ise kötü.

Bir de BIOS versiyonunu kontrol et. 2.20 var Toshiba sitesinde.

Testi yaptım ama herhangi bir sorun bulamadı hepsine"pass" deyip geçti...BIOS ise güncel.

Toshiba A300 serisinde 4-5 yılını doldurmuş olan laptopların ortak sorunudur .Ana kart üzerinde nec/tokin kondansatörü var genelde o arızalı olduğu için yapar. Değişimi ileri düzey servis bilgisi gerektirir.
Eğer sorun gerçekten o kondansatörde ise servide yollamaktan başka çare yok gibi..

Genelde Toshiba A300 lerde , bu tip sorunlarda arıza bu cıkıyor. Google biraz araştırma yapabilirsin.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
böyle bir de video var.

Son düzenleme:
İşlemci sağlam ise durum pek parlak değil, bahsedilen parçada sorun var mı bilmiyorum, belki Ömür'ün bahsettiği parçaya sıcak hava uygularsan alltan ve üstten (lehim sıkıntısı varsa) toparlayabilir, mevcut durumda denemekten zarar gelmez.

Laptopu açtım ve parçaya dışarıdan göz gezdirdiğimde herhangi bir sorun gözükmüyor ama benim sıcak hava uygulama şansım yok yine de pc'yi servise göndermekten başka çare kalmıyor.

İşte Laptopta ki parça;

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı