Corsair 3600 MHz CL 18 RAM vs G.Skill 3600 MHz CL 16 RAM

daha sonra işlemciyi yükseltebileyim sağlam olsun diye tomahawk düşünmüştüm, overclock hiç yapmadım bilgim sıfır çok kurcalamak istemiyorum 3600 işimi görür gibi geliyor, 300tl farkı da ekran kartını daha yüksek tutarım diye düşünmüştüm
Tomahawk'ın kullanım sebebi OC oluyor genelde, yine de siz bilirsiniz. Gigabyte Gaming X alıp aradaki farkı da ekran kartına yatırabilirsiniz.

Normalde 3733MHz'den sonra gecikme değerleri yükseliyor sistem 2:1 moda geçtiği için. Şanslıysan ve anakart da desteklerse 3800MHz CL15 hatta zorlarsan CL14'te bile 1:1 modda kullanabilirsin bellekler çok kaliteli, biraz voltaj vermen gerekir sadece. Anakartın bellek OC performansını bilmiyorum. VRM'e göre yorum yapmak doğru olmaz. Ama 3600 almanızdansa 3600X almanızı öneririm. 3600X daha kaliteli silikonlara sahip OC performansı daha iyi. Tomahawk 3600'e fazla bence. 3600'ün çıkabileceği maksimum değer belli zaten.

Aradığım konu buydu belki siz yardımcı olabilirsiniz.
Hocam öncelikle merhabalar, bu kadar geniş çaplı bir bilgiye sahip olman çok iyi. Bu yüzden size sormak istedim...

İşlemcim: Intel i9 9900KS
Ana kartım: ASUS ROG Maximus XI Formula Z390
Ekran kartım: ASUS ROG STRIX 2080 Ti OC.

Sorum şu, bu sisteme uygun olarak gördüğüm Corsair Vengeance RGB Pro 64 GB 4x16 3600MHz CL18 RAM'lari satın almış bulunmaktayım. Sizce bu RAM'ler, bu sisteme göre en hızlı FPS'i bana sağlar mı? Yoksa G.Skill 64 GB 4x16 3600 MHz CL16 RAM'ler ile değiştirmeli miyim? Ya da öneriniz nedir? Yüksek FPS için...

Not: Sistemi tamamen oyun amaçlı kullanacağım.

Aradığım konu buydu belki siz yardımcı olabilirsiniz.
Hocam öncelikle merhabalar, bu kadar geniş çaplı bir bilgiye sahip olman çok iyi. Bu yüzden size sormak istedim...

İşlemcim: Intel i9 9900KS
Ana kartım: ASUS ROG Maximus XI Formula Z390
Ekran kartım: ASUS ROG STRIX 2080 Ti OC.

Sorum şu, bu sisteme uygun olarak gördüğüm Corsair Vengeance RGB Pro 64 GB 4x16 3600MHz CL18 RAM'lari satın almış bulunmaktayım. Sizce bu RAM'ler, bu sisteme göre en hızlı FPS'i bana sağlar mı? Yoksa G.Skill 64 GB 4x16 3600 MHz CL16 RAM'ler ile değiştirmeli miyim? Ya da öneriniz nedir? Yüksek FPS için...

Not: Sistemi tamamen oyun amaçlı kullanacağım.
Dediğim fark Ryzen sistemlerde ağır basıyor. İntel sistemlerde fark yok denecek kadar az olur muhtemelen. Yalnız çok abartmışsınız bellekleri. Oyun amaçlı bir sistem için 16GB bile yeterli olurken 64GB parayı çöpe atmak gibi bir şey, 32GB alsaydın keşke. 64GB’a ihtiyaç duyana kadar DDR5 bellekler çıkar zaten. İstersen Trident Z 32GB 3600MHz CL16 alabilirsin. Ama şart değil dediğim gibi.

Dediğim fark Ryzen sistemlerde ağır basıyor. Intel sistemlerde fark yok denecek kadar az olur muhtemelen. Yalnız çok abartmışsınız bellekleri. Oyun amaçlı bir sistem için 16 GB bile yeterli olurken 64 GB parayı çöpe atmak gibi bir şey, 32 GB alsaydın keşke. 64 GB’a ihtiyaç duyana kadar DDR5 bellekler çıkar zaten. İstersen Trident Z 32 GB 3600MHz CL16 alabilirsin. Ama şart değil dediğim gibi.

Ben ileriye dönük 64 yaptım bilerek. Olur ya hani ileri yıllarda belki ihtiyaç duyulur diye. Sistemin hızını engellemeyecek ise ve sizde uygun görüyorsanız eğer 64'te kalmak istiyorum. Fakat önerinizi gerçekten dikkate alacağım için, sizce maximum FPS ve iyi bir sistem için Corsair 64 4x16 3600 MHz CL18 ile devam mı edeyim yoksa G.Skill 64 4x16 3600 MHz CL16 ile mi değiştireyim?

Ya da hiçbiri kardeşim 32 GB hızlı olması için daha iyi olur diyorsanız (FPS) için Corsair ya da G.Skill hangi modeli tercih etmeliyim yardımcı olursanız sevinirim ona göre değiştirme işlemi yapacağım.

Ben ileriye dönük 64 yaptım bilerek. Olur ya hani ileri yıllarda belki ihtiyaç duyulur diye. Sistemin hızını engellemeyecek ise ve sizde uygun görüyorsanız eğer 64'te kalmak istiyorum. Fakat önerinizi gerçekten dikkate alacağım için, sizce maximum FPS ve iyi bir sistem için Corsair 64 4x16 3600 MHz CL18 ile devam mı edeyim yoksa G.Skill 64 4x16 3600 MHz CL16 ile mi değiştireyim?

Ya da hiçbiri kardeşim 32 GB hızlı olması için daha iyi olur diyorsanız (FPS) için Corsair ya da G.Skill hangi modeli tercih etmeliyim yardımcı olursanız sevinirim ona göre değiştirme işlemi yapacağım.
Dediğim gibi 64GB belleklere ihtiyaç duyulana kadar DDR5 bellekler çıkar, ihtiyaç duyarsanız aynı kitten alıp ekleme yapabilirsiniz zaten ama siz bilirsiniz yine de. Bana sorarsanız değiştirmeye gerek yok Intel sistemlerde zaten gecikme değerleri düşük, Ryzen’de gecikme değerleri yüksek oluyor aynı bellekler kullanılınca. Ve gecikme değerinin düşük olması Ryzen’de performans farkı yaratıyor. Ama Intel’de bu iki bellek arasındaki fark yok denecek kadar az olacaktır. Madem almışsınız bir kere bence uğraşmayın değiştirmekle. 32GB yapınca daha hızlı olmaz sistem, 64GB yapınca da öyle. Oyunlarda şuan benim gördüğüm maksimum 11GB. Hadi siz 4K arkada programlar çalışıyor diyelim göreceğiniz en fazla 16GB. 32GB alsanız da yarısı boşta olacak yani belleklerin. 64GB o yüzden gereksiz bence.

Tabii ki bunların hepsi benim görüşüm, isterseniz bir konu oluşturabilirsiniz. Yine de madem aldınız şu virüs döneminde değişimle uğraşmamak adına kullanın bence elinizdeki bellekleri.

Dediğim gibi 64 GB belleklere ihtiyaç duyulana kadar DDR5 bellekler çıkar, ihtiyaç duyarsanız aynı kitten alıp ekleme yapabilirsiniz zaten ama siz bilirsiniz yine de. Bana sorarsanız değiştirmeye gerek yok Intel sistemlerde zaten gecikme değerleri düşük, Ryzen’de gecikme değerleri yüksek oluyor aynı bellekler kullanılınca. Ve gecikme değerinin düşük olması Ryzen’de performans farkı yaratıyor. Ama Intel’de bu iki bellek arasındaki fark yok denecek kadar az olacaktır. Madem almışsınız bir kere bence uğraşmayın değiştirmekle. 32 GB yapınca daha hızlı olmaz sistem, 64 GB yapınca da öyle. Oyunlarda şu an benim gördüğüm maksimum 11GB. Hadi siz 4K arkada programlar çalışıyor diyelim göreceğiniz en fazla 16 GB. 32 GB alsanız da yarısı boşta olacak yani belleklerin. 64 GB o yüzden gereksiz bence.

Tabii ki bunların hepsi benim görüşüm, isterseniz bir konu oluşturabilirsiniz. Yine de madem aldınız şu virüs döneminde değişimle uğraşmamak adına kullanın bence elinizdeki bellekleri.

4K dediğiniz iyi oldu ASUS ROG PG27uq modelini de satın aldım. Oyunların çoğunu 4K’da oynayacağım onu da belirteyim yani değişilik olacaksa bile G.Skill 64 4x16 3600 MHz CL16 ile mi değiştirmeliyim? Bir de bu Neo serisi AMD uyumlu yazıyor Intel ile de uyumlu mu sorum çıkarmaz değil mi? Intel ile de stabil bir şekilde çalışır değil mi?

4K dediğiniz iyi oldu ASUS ROG PG27uq modelini de satın aldım. Oyunların çoğunu 4K’da oynayacağım onu da belirteyim yani değişilik olacaksa bile G.Skill 64 4x16 3600 MHz CL16 ile mi değiştirmeliyim? Bir de bu Neo serisi AMD uyumlu yazıyor Intel ile de uyumlu mu sorum çıkarmaz değil mi? Intel ile de stabil bir şekilde çalışır değil mi?
Değişim yapmakta ısrarlıysanız aldığınız belleklerin üst modeli Trident Z 3600MHz CL16’dır. Evet Intel sistemlerle de uyumludur. XPG’nin 3600MHz CL14 bellekleri çıktı isterseniz onları da bekleyebilirsiniz Türkiye’ye ne zaman gelir bilmiyorum ama.

Değişim yapmakta ısrarlıysanız aldığınız belleklerin üst modeli Trident Z 3600MHz CL16’dır. Evet Intel sistemlerle de uyumludur. XPG’nin 3600MHz CL14 bellekleri çıktı isterseniz onları da bekleyebilirsiniz Türkiye’ye ne zaman gelir bilmiyorum ama.

G.Skill ile değiştirebilirim. Yalnız Trident Z RGB Neo ve Trident Z RGB olarak 2 modeli var. Neo en son çıkan sürüm AMD uyumlu yazıyor üstünde ama dediğinize göre Intel ile de sorunsuz çalışıyor. Neo serisini öneriyorsunuz değil mi bir önceki modeli değil?

G.Skill ile değiştirebilirim. Yalnız Trident Z RGB Neo ve Trident Z RGB olarak 2 modeli var. Neo en son çıkan sürüm AMD uyumlu yazıyor üstünde ama dediğinize göre Intel ile de sorunsuz çalışıyor. Neo serisini öneriyorsunuz değil mi bir önceki modeli değil?
Neo olup olmaması size kalmış 3600MHz CL16 olduğu sürece diğer özellikler sizin tercihiniz.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı