Corsair DDR4 RAM uyumluluğu

Umur Okur

Hectopat
Daha fazla  
Öncelikle herkese iyi forumlar. Son günlerde CoD MW multiplayerda ve multiye göre daha fazla oranla Warzone'da anlık donmalar almaya başladı, sorunun RAM şişmesi olduğunu düşünüyorum çünkü oyun 7000 MB gibi bir değerde bellek kullanıyor ve benim belleğim 8 GB.
Elimdeki RAM CORSAIR CMK8GX4M1A2400C14 VENGEANCE LPX 8GB (1 x 8GB) DDR4 DRAM 2400MHz C14 Bilgisayar Belleği - Siyah: Amazon.com.tr kodu CMK8GX4M1A2400C14
Aynı RAM'den aradığımda minimum 420TL'ye buldum aynı zamanda anakart olarak MSI B250 GAMING M3 DDR4 DVI HDMI GLAN (Killer) SATA 6GB/S M2 USB3.1 ATX Anakart | ITOPYA kullanıyorum işlemci olarak da i7-7700K kullanıyorum.
Sorum şu ki 2400 MHz 8 GB RAM'e 420 TL vermek yerine anakartımdaki RAM'i çıkartıp onun yerine 650TL'ye 3200MHz 16 GB(8x2) yeni bir RAM alabilir miyim? Sanırım Intel işlemciler Max 2666MHz'e kadar destekliyormuş ama dediğim gibi 3200'lük alsam geleceğe de yatırım olur gibi biraz. Aslında RAM'ler 2666MHz'de çalışsa da olur önemli olan bilgisayar açılır mı normal bir şekilde kullanmaya devam edebilir miyim?
Ya da aynı RAM'in farklı gecikme hızında olanını alsam elimdeki RAM ile uyuşur mu bilgisayar açılır mı bkz. Corsair Vengeance Siyah 8GB 2400MHz DDR4 Ram Fiyatı
Biraz baştan savma gibi yazdım ama kusura bakmayın.

Son düzenleyen: Moderatör:
B250 çipsetli anakartlar 2400 Mhz'den fazla RAM hızı desteklemezler. Aynı çipsetli bir anakart bende de vardı ordan biliyorum. Dolayısıyla yüksek frekanslı bir RAM almak, anakartınızı değiştirme gibi bir düşünceniz yoksa, sizin için boşuna bir masraf olacaktır. Ayrıca kullandığınız RAM'in aynı marka ve model olanı tercih ederseniz, çok daha sağlıklı iş yapmış olursunuz.

yani bendeki ramin aynısını almamı tavsiye ediyosunuz di mi peki en alttaki linkte olan sıkıntı çıkarır mı yani bendeki cl14 gecikmeli fakat en alttaki linkteki ram cl16 gecikmeli.Cl14 gecikmeli olan piyasada kalmamış ve olanlar da 400-420 bandında.Cl16 ise hepsiburadada 280 tl.Cl16 olanı alsam bilgisayar çalışır mı?Gecikmeler hakkında fikrim olmadığından soruyorum
yani bendeki ramin aynısını almamı tavsiye ediyosunuz di mi peki en alttaki linkte olan sıkıntı çıkarır mı yani bendeki cl14 gecikmeli fakat en alttaki linkteki ram cl16 gecikmeli.Cl14 gecikmeli olan piyasada kalmamış ve olanlar da 400-420 bandında.Cl16 ise hepsiburadada 280 tl.Cl16 olanı alsam bilgisayar çalışır mı?Gecikmeler hakkında fikrim olmadığından soruyorum
ya da aynı hız aynı gecikmeye sahip başka bir markanın ramini alsam sıkıntı çıkar mı

ya da aynı hız aynı gecikmeye sahip başka bir markanın ramini alsam sıkıntı çık
Evet sizdeki RAM'in aynısını almanızı tavsiye ediyorum ama bulamıyorsanız da yapacak bir şey yok. Farklı CL değerine sahip bir RAM almanız durumunda bilgisayarınız tabiki çalışır ama uyumsuzluk sorunu yaşama ihtimaliniz bayağı yüksek olur. RAM almak için bütçeniz varsa aynı marka ve aynı model yani aynı MHz ve CL değerine sahip bir RAM kiti almanızı öneririm. Ama bütçeniz yoksa sizin durumunuzda yine en garanti yol, farklı marka ama aynı MHz ve CL değerine sahip bir RAM almak olacaktır.

Son düzenleme:
Evet sizdeki RAM'in aynısını almanızı tavsiye ediyorum ama bulamıyorsanız da yapacak bir şey yok. Farklı CL değerine sahip bir RAM almanız durumunda bilgisayarınız tabiki çalışır ama uyumsuzluk sorunu yaşama ihtimaliniz bayağı yüksek olur. RAM almak için bütçeniz varsa aynı marka ve aynı model yani aynı MHz ve CL değerine sahip bir RAM kiti almanızı öneririm. Ama bütçeniz yoksa sizin durumunuzda yine en garanti yol, farklı marka ama aynı MHz ve CL değerine sahip bir RAM almak olacaktır.
yani aynı model farklı cl hızı yerine farklı marka/model aynı mhz ve cl hızında alsam sorun çıkmaz anladığım kadarıyla.Doğru mu anladım?

Yeni konular

Geri
Yukarı