Corsair Force LE 120GB Secure Erase İşlemi

Beratttss

Kilopat
Makaleler
2
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Yaklaşık 1 yıldır aktif sistemimde kullandığım SSD'me secure erase işlemi yapma kararı aldım. Secure erase işlemini SSD'min kendi aracı ile yaptım. İşlemdeki önceki testler ve SMART raporu;
1533742892790.png

1533742913942.png

1533742933329.png

SMART raporundaki bad block count, erase count ve unexpected power loss count değerlerinin bende artmış olması benim SSD'mden kaynaklı olduğundan bu değerler secure erase sonrası değişmedi. Nedense bende fazla ömrünü bitirmiş sektör var diğer kullanıcılara göre. Yazma testindeki düşüşlerin çokluğu ve sıklığı beni tedirgin etti açıkçası. Bu kadar düşüşlerin olacağını düşünmüyorum, SSD'nin sağlığından bile şüphelendim. Secure erase işleminden sonraki değerlere de göz atalım;
1533743160898.png

1533743196282.png

Secure erase işleminden sonraki devasa farkı görebiliyoruz. Testler HD Tune programının 5.70 sürümü ile yapıldı. SMART değerlerinde toplam yazılan GB değeri dışında değişen birşey olmadı açıkçası. Erişim sürelerindeki devasa farklar da gözüme battı. Secure erase işlemi gayet güzel sonuçlandı benim için. Bu arada SMART raporundaki artan değerlerin neden bende artıp da diğer kullanıcılarda artmadığını çözmüş değilim. Bu konuda bana yardımcı olabilecek var mı? SSD sorunlu mu acaba?

Son düzenleme:
Selamunaleyküm, secure erase işlemi nedir bilgi verebilir misiniz?
Secure erase SSD'lere özel bir işlemdir. HDD'deki karşlığı low level format diyebiliriz. Secure erase işlemi diskin içindeki sektörleri fabrikadan çıktığı haline döndürmeye çalışır. Bu videodan detaylı bilgiyi alabilirsiniz;
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Secure erase SSD'lere özel bir işlemdir. HDD'deki karşlığı low level format diyebiliriz. Secure erase işlemi diskin içindeki sektörleri fabrikadan çıktığı haline döndürmeye çalışır. Bu videodan detaylı bilgiyi alabilirsiniz;
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
çok teşekkür ederim ilginiz için bu konunun üstünde duracagım

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı