Corsair iCUE 4000X RGB kontrolcü fan uyumu

WhoWalksAlone

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Herkese merhaba!

Yakın zamanda bir kasa toplamak için kolları sıvadım arkadaşlar. Şu anda ekran kartımı ve kasamı aldım yalnızca. Kasam Corsair iCUE 4000X. Linkini aşağıya bırakıyorum.

Kasamın içerisinden bir egzoz fanı çıkmadığı için aşağıda yine linkini paylaştığım fanı ve sonrasında da alacağım işlemciyi soğutmak üzere aşağıda mevcut olarak hazır sıvı soğutmayı almayı planladım. Ancak biraz önce izlediğim bir videoda sıvı soğutmamın içerisinde bir tür RGB kontrolcüsü çıktığını öğrendim. Sanırım Commander Core diye bir şey. Ancak bu kontrolcüye yalnızca ML model olan Corsair fanları bağlayabildiğimi öğrendim. LL ya da diğer fanların LED'lerini kontrol edemiyormuşum. Benim almayı düşündüğüm fan ise SP. Bu durumla ilgili olarak Corsair canlı desteğe başvurdum. Kasamı, almayı düşündüğüm (aşağıda linkini paylaştım) egzoz fanımı ve sıvı soğutma modellerimi ilettim kendilerine. Bana farklı kontrolcülere takarak fanları (egzoz fanımı ve kasa fanlarımı kasamın üzerindeki kontrolcüye, aldığım sıvı soğutucunun içinden çıkan kontrolcüye ise sıvı soğutucunun fanlarını bağlayarak) hepsini senkron bir şekilde renk olarak kontrol edebileceğim söylendi. Ancak ben açıkçası çok da tatmin olmadım. Tam sorduğum soruyu anlayamadı gibi geldi. Bu nedenle sizlere sormak istedim.

Yukarıda linkini paylaştığım kasa ile ve aşağıda linklerini paylaştığım fan ve sıvı soğutmayı aldığımda renk senkronunu yakalayabilir miyim? iCUE yazılımı sayesinde senkron çalıştırabilir miyim tüm fanlarımın renklerini?

Sıvı soğutma:

Egzoz fanı:

Şimdiden tüm yardımcı olmaya çalışan herkese teşekkür ederim.

Şuan ben sistemimde 10 tane fan kullanıyorum (7 tane QL 120, 3 tane ML 120)

Öncellikle Commander Core için istediğin fan modelini takabilirsin. Orada dikkat edeceğin tek nokta; radyatör üzerine hangi fanı taktıysan onların hepsinin bağlantıları Commander Core üzerinde olmalı. Ben mesela sistemimde H150i Elite Capellix kullanıyorum; soğutucuyla gelen 3 tane ML 120 ve egzoz fanı QL 120, Commander Core üzerinde bağlı ve iCUE üzerinden RGB senkronizasyonlarını yapabiliyorum. Ekstradan sistemde, Commander Pro ile Lighting Node Core var hepsini bu diyagramdaki gibi bağladım bir problem yaşamadım.
4FwtdFi.pngAdsız.pngAdsız.pngIMG_3542.JPG

@WhoWalksAlone Bu arada eklemeyi unutmuşum; Corsair 4000X RGB ısınan bir kasa, evet kendi üzerinde gelen RGB fanlarla fiyat olarak cazip gelebilir ama yerinizde olsam Airflow serisine bakardım. Şuan kendim 5000D Airflow kullanıyorum ve gerçekten müthiş bir termal dizaynı var kasanın.

Son düzenleme:
Şuan ben sistemimde 10 tane fan kullanıyorum (7 tane QL 120, 3 tane ML 120)

Öncellikle Commander Core için istediğin fan modelini takabilirsin. Orada dikkat edeceğin tek nokta; radyatör üzerine hangi fanı taktıysan onların hepsinin bağlantıları Commander Core üzerinde olmalı. Ben mesela sistemimde H150i Elite Capellix kullanıyorum; soğutucuyla gelen 3 tane ML 120 ve egzoz fanı QL 120, Commander Core üzerinde bağlı ve iCUE üzerinden RGB senkronizasyonlarını yapabiliyorum. Ekstradan sistemde, Commander Pro ile Lighting Node Core var hepsini bu diyagramdaki gibi bağladım bir problem yaşamadım.
Eki Görüntüle 949466Eki Görüntüle 949468Eki Görüntüle 949472Eki Görüntüle 949488
Öncelikle yanıtınız için teşekkür ederim. Bu durumda benim elimde yukarıda da bahsettiğim gibi toplamda 6 farklı fan oluyor. 1 egzoz, 2 sıvı soğutma radyatörü üzerinde ve 3 tane de iCUE 4000x kasa üzerinde. Sıvı soğutmamla beraber gelen commander core üzerinde 6 farklı fan takmaya imkanım olduğu için tamamını commander core üzerine takarak kullanabilirim. Böylece tamamının senktron bir şekilde çalışmasını sağlayabileceğim. Doğru anladığımı umuyorum. Biraz bu konularda yeni biriyim. Pek anladığım söylenemez açıkçası. Bu nedenle doğrularsanız sevinirim.

Ayrıca aşağıda benim kafamı karıştıran videonun linkini de paylaşıyorum saniye bilgisiyle beraber. Bu nedenle kafam karışmıştı.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Teşekkürler.

Son eklemenizi şimdi gördüm. İnternetten o an için araştırmış ve uygun olduğunu düşünerek almıştım. Zaten aldığım için iade etmeyi açıkçası düşünmüyorum fakat çok sorun yaşarsam iade edebilir ya da bir değişikliğe gidebilirim duruma göre. Eklemeniz için de ayrıca teşekkür ederim. @Dreamwalker

Ek olarak eğer bir ekran kartı tutucu öneriniz var ise öğrenmek isterim. Ben de Gigabyte RTX 3070 Aorus Master kullanacağım sistemimde ve sarkma yapmasını istemiyorum. Gördüğüm kadarıyla siz kullanmışsınız sisteminizde.

Son düzenleme:
Öncelikle yanıtınız için teşekkür ederim. Bu durumda benim elimde yukarıda da bahsettiğim gibi toplamda 6 farklı fan oluyor. 1 egzoz, 2 sıvı soğutma radyatörü üzerinde ve 3 tane de iCUE 4000x kasa üzerinde. Sıvı soğutmamla beraber gelen commander core üzerinde 6 farklı fan takmaya imkanım olduğu için tamamını commander core üzerine takarak kullanabilirim. Böylece tamamının senktron bir şekilde çalışmasını sağlayabileceğim. Doğru anladığımı umuyorum. Biraz bu konularda yeni biriyim. Pek anladığım söylenemez açıkçası. Bu nedenle doğrularsanız sevinirim.

Ayrıca aşağıda benim kafamı karıştıran videonun linkini de paylaşıyorum saniye bilgisiyle beraber. Bu nedenle kafam karışmıştı.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Teşekkürler.

Son eklemenizi şimdi gördüm. İnternetten o an için araştırmış ve uygun olduğunu düşünerek almıştım. Zaten aldığım için iade etmeyi açıkçası düşünmüyorum fakat çok sorun yaşarsam iade edebilir ya da bir değişikliğe gidebilirim duruma göre. Eklemeniz için de ayrıca teşekkür ederim. @Dreamwalker

Ek olarak eğer bir ekran kartı tutucu öneriniz var ise öğrenmek isterim. Ben de Gigabyte RTX 3070 Aorus Master kullanacağım sistemimde ve sarkma yapmasını istemiyorum. Gördüğüm kadarıyla siz kullanmışsınız sisteminizde.
Videodaki arkadaşın yanlış bilgi verdiğinin kanıtı, zaten benim sistemim. Gördüğün gibi attığım resimde 4 tane fan var Commander Core üzerinde.

Dediğin gibi 6 tane fanı da Commander Core üzerinde kullanabilirsin, bir problem yaşamadan. Eğer istersen değişik renk setuplarıyla fotoğraf atabilirim =)

Kasanın önündeki cam panel nedeniyle biraz ısınma problemi olduğunu okumuştum, hatta bende ilk 5000X RGB alacaktım ama sonradan Airflow serisine karar verdim.

Kullandığım aparat; Suprim X ile beraber geldi, ama internet üzerinde bir sürü var böyle aparat.

Videodaki arkadaşın yanlış bilgi verdiğinin kanıtı, zaten benim sistemim. Gördüğün gibi attığım resimde 4 tane fan var Commander Core üzerinde.

Dediğin gibi 6 tane fanı da Commander Core üzerinde kullanabilirsin, bir problem yaşamadan. Eğer istersen değişik renk setuplarıyla fotoğraf atabilirim =)

Kasanın önündeki cam panel nedeniyle biraz ısınma problemi olduğunu okumuştum, hatta bende ilk 5000X RGB alacaktım ama sonradan Airflow serisine karar verdim.

Kullandığım aparat; Suprim X ile beraber geldi, ama internet üzerinde bir sürü var böyle aparat.
Yanıtlarınız yeterli. Gerçekten çok teşekkür ediyorum. Kafamdaki soruları tamamıyla yanıtladınız. İyi geceler diliyorum. :)

Yanıtlarınız yeterli. Gerçekten çok teşekkür ediyorum. Kafamdaki soruları tamamıyla yanıtladınız. İyi geceler diliyorum. :)
Yardım edebildiysem ne mutlu bana =) Sizede iyi geceler, sistemin fotoğraflarını bekliyoruz.

Yeni konular

Geri
Yukarı