Corsair RAM'e Overclock Yapmak

Abu!

Hectopat
Makaleler
7
Yer
İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
Arkadaşlar benim;
Anakartım: B450 AORUS M (rev. 1.0) | Motherboard - GIGABYTE Global
RAM'im: https://www.corsair.com/uk/en/Categories/Products/Memory/VENGEANCE®-LPX-8GB-(1-x-8GB)-DDR4-DRAM-2400MHz-C16-Memory-Kit---Red/p/CMK8GX4M1A2400C16R (2X8 şeklinde 2 tane var)

İşlemcim ise Ryzen 5 2600. Bildiğiniz üzere Ryzen işlemcilerde RAM frekansı ne kadar artarsa oyunlarda alınan FPS'te doğru orantılı şekilde artıyor. Bu yüzden ben RAM'lerimin frekansını 2666,2933 veya 3000 MHz'e çekmek istiyorum ama nasıl yapacağımı bilmiyorum. Yardımcı olur musunuz?

Son düzenleyen: Moderatör:
''Bildiğiniz üzere Ryzen işlemcilerde RAM frekansı ne kadar artarsa oyunlarda alınan FPS'te doğru orantılı şekilde artıyor. ''

Neden en başta yüksek frekans destekleyen bir anakart ve RAM almadın diye sormak istiyorum.

''Bildiğiniz üzere Ryzen işlemcilerde RAM frekansı ne kadar artarsa oyunlarda alınan FPS'te doğru orantılı şekilde artıyor. ''

Neden en başta yüksek frekans destekleyen bir anakart ve RAM almadın diye sormak istiyorum.
Çünkü eski sistemim intel idi i5 6402P ve MSI B150M Bazooka kullanıyordum. 2133 MHz destekliyordu ve 2400 MHz'ler yaygındı o devirde. Şimdiki gibi 3000 MHz'ler değil. Daha 1 ay önce Ryzen'a geçiş yaptım ve bütçemi zorlamamak için RAM'leri değiştirmedim.

Hazır XMP profilleri olması lazım BIOS üzerinde. O profillerden birini seçerek ram frekansını yükseltebilirsin. Custom olarak OC yapma eğer bu tarz işlere aşina değilsen.

Maneul o.c için ekstradan voltaj vermeniz gerekli. Fakat ddr4(1.2v) ramler için 1.35v kadar verebilirsiniz sorun olmaz yalnız üzerine çıkmayın yeterli bilginiz yok ise. 1.35v ile ramlerinizi ne kadar o.c yapabileceğinizi ise denemeniz gerekli. Basic hali 2400 mhz ise 2666 mhz yapıp deneyin, stabil kalırsa bir tık üstünü deneyebilirsiniz.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı