CPU Dengesiz Çalışıyor

Kaeyabashi

Kilopat
Yer
Ankara
Gerekli veya gereksiz arka planda çalişan hiçbir şey yok. Başlangiçta açilacak program yok. Çoğu hizmeti kapattim. Sürücülerimi güncelledim kendi sitelerinden. (sürücülerimin tamamen güncel olduğundan emin değilim). Virüs taramasi yaptim, Windows'u yeni kurdum. Temizliklerimi yaptim. Aklima ne geliyorsa yaptim. Fakat şöyle bir sorunum var, mesela şu an %6 %4 civari CPU kullanimi gösteriyor. Fakat herhangi bir bağlantiya tikladiğimda birden %40 %50 oluyor (bazen %75 de oluyor). Bu değerler 1 2 saniye yüksek kaliyor sonra eski haline dönüyor. Fakat sorunumda bu, 1 2 saniye içinde birden yükseldiği için PC kasiyor. Mesela Facebook'ta haber kaynağında aşşağilara doğru ilerliyorum yeni gönderileri yüklüyor, (yükleme 3 4 saniye sürüyor internet hızıma göre) bu 2 3 saniye içinde birden CPU artiyor ve yüklenirken takiliyor çok az bir şey. Bunun bana öyle pek bir zarari yok fakat bu anormal bir şeymiş gibi geliyor.

Bilgisayarim sicak falan değil ve günlerdir bir sorun vardi bilgisayarimda, takilma sorunu. Meğer bu sorunmuş birden artiyor işlemcim . Hani normalde artar ama benim yüksek değerlere çıkıyor. Mesela normalde Chrome'a girersiniz. CPU kullanımı %10 diyelim en fazla %20 oda olmadi %30 olur. Benim %50 lere çıkmasi boru bir şey değil. İşlemcinin resmen yarisini Chrome kullaniyor. Bunun normal bir şey olmasi mantiğima yatmaz zaten ...

İşlemcim: Intel i5 4200U

Resimle desteklersek şu şekil;

Adsız.png

İşlemci grafiğindeki dengesizlikler gördüğünüz gibi . (Genel hali bu :D)

Son düzenleyen: Moderatör:
Arka planda çalışan uygulamalar etkiler işlemci kullanımını. Anormal bir durum yok.
Ayrıca bilgisayara dokunarak ısınıp ısınmadığını anlayamazsınız. AIDA64 kullanarak işlemci sıcaklıklarını kontrol edin.
İşlemciniz performans işlemcisi değil. U serisi bir işlemci, haliyle frekansı düşük. Bu da bir etken olabilir.
Ayrıca disk kullanımı %100 gözüküyor. HDTune ile health ekranı ve bad sector tarama ekranından bir görüntü paylaşın.

Son düzenleme:
HDD % 100'e çıkınca işlemci daha fazla çalışmaya başlıyor. Bilgisayarın kasmasının esas sebebi HDD'nin daha fazla işlem yapamaması. Kendi yaşadığım sorunu anlatayım. Core 2 Duo işlemcili bilgisayarım sürekli işlemci ısınmasından dolayı kapanıyordu. Kullandığım HDD'nin eski ve yavaş olması bu duruma sebep oluyordu. SSD alınca hem performans sıkıntısı ortadan kalktı, hem de işlemcinin ısınıp kapanması durdu.

Not: İmla kurallarına özen gösteriyorum. "Kendi yaşadığım sorunu anlatayım." başlı başına cümledir. Cümleden sonra noktalı virgül gelmesine gerek yok. Yazımı düzeltmenizi gereken bir durum yoktu.

Son düzenleme:
HDD % 100'e çıkınca işlemci daha fazla çalışmaya başlıyor. Bilgisayarın kasmasının esas sebebi HDD'nin daha fazla işlem yapamaması. Kendi yaşadığım sorunu anlatayım. Core 2 Duo işlemcili bilgisayarım sürekli işlemci ısınmasından dolayı kapanıyordu. Kullandığım HDD'nin eski ve yavaş olması bu duruma sebep oluyordu. SSD alınca hem performans sıkıntısı ortadan kalktı, hem de işlemcinin ısınıp kapanması durdu.

Not: İmla kurallarına özen gösteriyorum. "Kendi yaşadığım sorunu anlatayım." başlı başına cümledir. Cümleden sonra noktalı virgül gelmesine gerek yok. Yazımı düzeltmenizi gereken bir durum yoktu.

Dostum, halen burada mısın bilmiyorum ama benim sistemimde de SSD var. Windows SSD'ye kurulu ve 500GB Seagate HDD var D olarak. Ben şu an bu sorunu yaşadığım için girip bakayım dedim. Dengesiz bir şekilde oynuyor sürekli. Bazen 100'e çıkıp 20'ye iniyor falan. HDD değildir bence sorunun kaynağı.

Geri
Yukarı