"CPU Fan Speed Error Detected" uyarısı

panzer1699

Decapat
Daha fazla  
Bu başlıkta açılan daha önceki konulara da baktım ancak çözüm bulamadım. Yeni sistem topladım ve açılışta bu uyarıyı veriyor. Fanlar gayet normal dönüyor. Fotoğrafı aşağıdadır.
-Anakart: ASUS Tuff Gaming Z490 PLUS Wi-Fi
Kasa: ASUS ROG Helios
Sıvı Soğutucu: ASUS ROG Ryujin

Bu sıvı soğutma ile ilgili Technopat'ın YouTube kanalında videolar var, buna göre yaptım ama çözemedim sorunu. Sıvı soğutucunun fanlarını birbirine bağladım ve SATA güç kablosunu da bağladım bunlara. AiO pump yazan yere de pompayı bağladım. Bir fan yeri daha var ve bunu da USB1112 kısmına bağladım ki başka uyumlu bir slot yok. Ekran kartının slotlarına dair görüntüyü de ekliyorum.

Ayrıca hatayı ignore ettim ancak fan hızlarını kontrol edemiyorum bu sefer de. BIOS'ta n/a yazıyor. CPU fan kısmına bağlanacak bir kablo yok.

IMG_20210420_174014.jpg
IMG_20210420_020457.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Radyatör fanlarını CPU_FAN ve CPU_OPT'ye takarsan veya aşağıdaki videodaki işlemi uygulabilirsin. Fanları kontrol etmek istiyorsan fanları bağlaman gerekiyor. Pompayı değiştirmeden AIO_PUMP yerine bağlıyorsun.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Burada net şekilde anlatmış.
CPU fanına takılan bir soket olmalı.
Bunu zaten bir çok kez izledim ancak videoda da cpu fana bağlantı yapmıyor aio pump pinine bağlantı yapıyor. Ben de aynı şekilde yaptım ama hata veriyor açılışta.
Radyatör fanlarını CPU_FAN ve CPU_OPT'ye takarsan veya aşağıdaki videodaki işlemi uygulabilirsin. Fanları kontrol etmek istiyorsan fanları bağlaman gerekiyor. Pompayı değiştirmeden AIO_PUMP yerine bağlıyorsun.
bunu da bir çok kez iledim ve aynı şekilde yaptım. Pompayı aio pumpa bağladım. Usb bağlantısını yaptım radyatör fan bağlantılarını da yaptım. Ben bulamdım nerede hata yaptığımı. Fanlar gayet güzel dönüyor aslında ama hata nerede olabilir?

AiO'daki soketi CPU fan soketine alın.

İgnore seçeneğini kaldırıp CPU fana bağladım ve hata vermedi bu sefer. Yine de AiO pump bağlı iken bunu vermemesi gerekmez mi? Ayrıca hangisine takmak daha iyidir ona göre değiştirebilirim. AiO pump Full Speed çalışıyor sanırım ama radyatör fanlarının kontrolü nasıl olacak acaba?

Son düzenleme:
İgnore seçeneğini kaldırıp CPU fana bağladım ve hata vermedi bu sefer. Yine de AiO pump bağlı iken bunu vermemesi gerekmez mi? Ayrıca hangisine takmak daha iyidir ona göre değiştirebilirim. AiO pump Full Speed çalışıyor sanırım ama radyatör fanlarının kontrolü nasıl olacak acaba?

Radyatör fanlarının kontrolü USB'ye taktığın soket üzerinden olacak.

Aslında şöylede yapabilirsin.
Radyatördeki fanların birisini mesela ortadakini seri bağlantıdan çıkarıp CPU fan soketine takıp dene bakalım RGB'yi kontrol edebilecek misin?

Eğer bu şekilde RGB'yi kontrol edebilirsen pompayı da AiO'ya bağlayabilirsin.

Sistem ortadaki fanı CPU fan olarak görür.

Radyatör fanlarının kontrolü USB'ye taktığın soket üzerinden olacak.

Aslında şöylede yapabilirsin.
Radyatördeki fanların birisini mesela ortadakini seri bağlantıdan çıkarıp CPU fan soketine takıp dene bakalım RGB'yi kontrol edebilecek misin?

Eğer bu şekilde RGB'yi kontrol edebilirsen pompayı da AiO'ya bağlayabilirsin.

Sistem ortadaki fanı CPU fan olarak görür.
Asus auro creator yazılımı ile fanlar ve rgb kontrol edilebiliyormuş. (Aio pump takılı) Onu çözmüş olduk. Tabi cpu fan hatasını ignore etmediğim sürece veriyor. Bu hata anlamsız geldi bana. Dediğinizi de en kısa zamanda deneyecem. Teşekkürler

Yeni konular

Geri
Yukarı